Łazienkowy minimalizm

Łazienkowy minimalizm

Moda na prostotę, a wręcz surowość wnętrza nie słabnie. Minimalizm cieszy się powodzeniem szczególnie osób młodych i dynamicznych. W stylu minimalistycznym najważniejsza jest przestrzeń oraz zasada, że im mniej, tym lepiej.

Minimalizm to styl dla osób ceniących funkcjonalność i porządek, ogranicza bowiem ilość mebli i dodatków do minimum. I o ile w salonie nie każdy potrafi zrezygnować z pamiątek i bibelotów, o tyle w łazience ograniczenie dodatków spowoduje wrażenie przestronności i czystości. W minimalistycznej łazience nie ma miejsca na eksponowanie przedmiotów codziennego użytku. Ręczniki, środki czystości i kosmetyki należy ukryć, najlepiej w szafkach o prostych, geometrycznych kształtach. Łazienkowe meble powinny być niskie, by nie przytłoczyły wnętrza (zdj. 1). Zrezygnujmy z ozdobnych uchwytów. Minimalizm lubi lustra, oczywiście bez zdobionych ram, wzorów i wymyślnych kształtów. Dobrym wyborem będzie więc mała lustrzana szafka (zdj. 2).

umywalka i szafki Hall firmy Rocalustrzana szafka Boston firmy Coram Poland

Umywalka powinna być mała i mieć prostą formę bez zbędnych ozdób czy półek  (zdj. 3). Najlepiej, aby była w kolorze białym lub metalicznym. Modna minimalistyczna umywalka przypomina kształtem naczynia codziennego użytku (zdj. 4). Uzupełniać ją powinna równie surowa w formie bateria. To samo dotyczy baterii prysznicowej. Do łazienki w stylu minimalistycznym będzie pasować prosta, szklana kabina (zdj. 5).

umywalka Techno firmy Cifalumywalka Bol firmy Rocanatrysk TECEdrainline firmy TECE

Bardzo ważny jest dobór odpowiednich kolorów. Do charakteru minimalistycznego, prostego wnętrza najbardziej pasują jasne, jednolite kolory, czy to w odcieniach neutralnych (szarości, brązu, beżu), czy intensywnych (np. czerwień). Ważne jest podjęcie decyzji co do doboru dominującej barwy i przestrzeganie zasady – im mniej, tym lepiej. Dotyczy to nie tylko ścian, lecz także podłogi. Powodzeniem wśród zwolenników minimalistycznych wnętrz cieszą się takie surowe tworzywa, jak beton czy cement. Dobrym i praktycznym rozwiązaniem jest więc wyłożenie podłogi porcelanowym gresem o wyglądzie cementu, dostępnym w chłodnych, stonowanych barwach (zdj. 6).

Minimalizm lubi naturalne materiały, przede wszystkim drewno. Zamiast kolorowych dywaników łazienkowych warto więc kupić teakową matę. To egzotyczne drewno świetnie wchłania wodę i uzupełnia aranżację łazienki, podkreślając jej surowy styl (zdj. 7).

wanna zabudowanadodatki łazienkowe

Oceń artykuł
4,55 / 11 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Anna Trojanowska

Zdjęcia: Coram Polska, Sealskin, Roca, Tece, Villeroy&Boch

Polecamy Ci również

Zobacz także