Łazienka z oknem

Łazienka z oknem

Łazienka z oknem to domena głównie domów jednorodzinnych. Głównym atutem tego rozwiązania jest możliwość wentylacji pomieszczenia oraz korzystania z naturalnego światła.

łazienka z oknem

Okna stanowią często także elegancki element aranżacyjny, który nadaje wnętrzu wyrafinowanego charakteru. Jak zatem wybrać najlepsze okno do naszej łazienki?

Łazienka z oknem - sposób na wentylację

Łazienka to miejsce, w którym łatwo gromadzi się para wodna. Jeżeli nie stworzymy jej możliwości „ucieczki”, powietrze stanie się zbyt wilgotne. To z kolei może doprowadzić do rozwoju na ścianach
oraz suficie pleśni i grzybów. Stanowią one nie tylko problem natury estetycznej, szpecąc pomieszczenia, ale mogą także wywoływać alergie lub inne groźne choroby, na przykład grzybicę czy choroby układu oddechowego.

okno w łazience

Łazienka z oknem pozwoli nam łatwo rozwiązać ten problem. Dzięki niemu w prosty i szybki sposób przewietrzymy wnętrze, wpuszczając do środka świeże powietrze.
Wentylacja łazienki za pomocą otwartego okna może być jednak kłopotliwa podczas chłodniejszych pór roku. Jeśli obawiamy się, że w ten sposób nadmiernie wyziębimy pomieszczenie, możemy zastosować nawiewniki okienne. Dzięki nim utrzymamy świeże powietrze i odpowiedni poziom wilgotności w naszej łazience o każdej porze roku. Na rynku dostępne są dwa rodzaje nawiewników. Pierwszy z nich stanowią te, których stopień otwarcia ustawiamy ręcznie wedle własnych potrzeb lub pod kątem warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz. Drugi rodzaj to inteligentne nawiewniki, które dzięki specjalnemu czujnikowi automatycznie dostosowują się do warunków panujących w pomieszczeniu - wilgotności powietrza i jego temperatury - jak również do czynników zewnętrznych, np. siły wiatru. Reagują one na wszelkie zmiany, zwiększając lub zmniejszając ilość napływającego powietrza, a tym samym zapewniając jego wymianę na odpowiednim poziomie.

Łazienkaokna w łazience z oknem - sposób na naturalne światło

Na zdrowie i samopoczucie człowieka najlepszy wpływ ma naturalne światło. Żadne, nawet najlepsze oświetlenie nie jest w stanie go zastąpić. Czemu więc nie wykorzystać tego faktu projektując łazienkę? Okno w łazience pozwoli nam na naturalne, optymalne oświetlenie pomieszczenia. Ponadto pełni ono bardzo praktyczną funkcję. Dzięki dostępowi światła dziennego do wnętrza nie jesteśmy zmuszeni włączać sztucznego oświetlenia za każdym razem, kiedy chcemy skorzystać
z łazienki. W ten prosty sposób nasze rachunki za energię elektryczną będą niższe.
Warto pamiętać, że łazienka w naszym domu nie musi być tylko praktycznym pomieszczeniem.
To właśnie tutaj, w aromatycznej kąpieli, możemy się odprężyć po ciężkim dniu w pracy. Naturalne oświetlenie pomoże się nam zrelaksować, zwłaszcza jeśli dodatkowo mamy piękny widok za oknem.

Łazienka w stylu glamour

Modna glazura, eleganckie detale i dodatki sprawiają, że łazienka może być wyjątkowo eleganckim pomieszczeniem. Także odpowiednio dobrane okno może mieć duży wpływ na aranżację łazienki. Jeśli łazienka usytuowana jest od strony południowej, a w dodatku mamy piękny widok za oknem - warto rozważyć zastosowanie dużych przeszkleń. To dość odważne rozwiązanie, które sprawi jednak, że pomieszczenie będzie mieć wyjątkowy i nowoczesny charakter. Nie musimy przy tym obawiać się nadmiernego chłodu w łazience. Strona południowa jest bowiem tą najlepiej nasłonecznioną. Ponadto, nowoczesne okna, np. te energooszczędne zapewnią optymalne ciepło
w pomieszczeniu przez cały rok.  Jeśli wolimy bardziej tradycyjny styl, możemy rozważyć montaż okien o klasycznym kształcie - prostokątnym lub kwadratowym.
Do łazienki pasują również okna o asymetrycznych kształtach - trójkątne, łukowe lub półkoliste. Takie oryginalne formy przyciągają wzrok i stanowią istotny element dekoracyjny. Warto pamiętać, że bez względu na kształt czy rozmiar okna powiększy ono optycznie i doświetli nawet małą łazienkę.

okno z szybą ornamentowąOchrona intymności

Zdarza się czasami, że nasza łazienka - zamiast na przykład na ogród - wychodzi na ulicę lub dom sąsiadów. Pojawiają się wtedy dylematy, czy rzeczywiście w takiej sytuacji warto planować okno. Nie rezygnujmy z tej możliwości. Rozwiązaniem w tej sytuacji są na przykład szyby ornamentowe. Ich wzorzysta faktura sprawia, że wnętrze łazienki jest niewidoczne z zewnątrz, a jednocześnie światło słoneczne nadal dociera do pomieszczenia.

Oceń artykuł
4,75 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Oknoplast

Polecamy Ci również

Zobacz także