Łazienka według feng shui

Kolory ziemi, brak ostrych krawędzi, naturalne materiały – to tylko niektóre z zasad, którymi trzeba się kierować urządzając łazienkę feng shui.

Feng shui to nie tylko sztuka życia, ale również sztuka urządzania i aranżacji wnętrz, która ma zapewnić pomyślność we wszystkich jego dziedzinach. W dosłownym tłumaczeniu oznacza wiatr i wodę.
Urządzanie łazienki zgodnie z zasadami feng shui nie należy do rzeczy prostych, dlatego też najlepiej wziąć taką ewentualność pod uwagę jeszcze na początkowym etapie urządzania mieszkania lub domu. W myśl zasad feng shui łazienka powinna znajdować się we wschodniej lub południowo-wschodniej części mieszkania. Dobrze, gdy nie jest usytuowana na wprost drzwi wejściowych do domu ani w pobliżu kuchni czy sypialni.Kolory
W feng shui nawet mała łazienka musi być jasna i przestronna. Bardzo ważną rolę odgrywają kolory, które mogą zmienić sposób postrzegania świata. Barwy wskazane w aranżacji pokoju kąpielowego to brązy, beże, czerwienie, pomarańcz oraz stonowane odcienie zieleni. Łazienka powinna przypominać salon spa, w którym zrelaksujemy się i zyskamy energię.

Ważna natura
Meble powinny być wykonane z chromu bądź ze szkła. Unikaj sztucznych materiałów, gdyż mogą zakłócać swobodny przepływ energii. Jeżeli chcesz rozłożyć w łazience dywanik niech będzie zrobiony z naturalnych materiałów. Nie eksponuj zbyt dużej liczby drobiazgów, gdyż mogą rozpraszać uwagę. Wszystkie potrzebne rzeczy postaraj się schować w szufladach.
Według chińskiej sztuki urządzania wnętrz, sedes nie może znajdować się zaraz przy wejściu do łazienki. Jeśli tak jest spróbuj go w jakiś sposób zasłonić. Możesz zamontować w jego pobliżu wieszak, na którym będą wisieć ręczniki lub zasłonić go ścianką wybudowaną chociażby z luksferów. Chińczycy wierzą, że przez otwartą klapę od sedesu ucieka szczęście i pieniądze. Pamiętaj więc, by wtedy, kiedy nikt z niego nie korzysta klapa zawsze była zamknięta.
Dobrze, gdy na wprost drzwi od łazienki znajduje się umywalka. Ważne, aby urządzenia sanitarne nie były ustawione zbyt blisko siebie. Wszystko po to, by energia mogła swobodnie krążyć. W łazience urządzonej zgodnie z zasadami feng shui ilość odpływów powinna być jak najmniejsza. Dlatego też najlepiej jest połączyć wannę z prysznicem aniżeli instalować dwa oddzielne urządzenia. Gra światła i luster
W łazience urządzanej według zasad feng shui bardzo ważną rolę pełnią lustra. Im więcej tym lepiej, zwłaszcza w małym pomieszczeniu. Dzięki grze światła i luster nie tylko pozbędziesz się energetycznych zastojów, ale również optycznie powiększysz wnętrze. Lustro jak najbardziej może być zawieszone nad umywalką. Lepiej, gdy jest przymocowane na stałe do ściany aniżeli od niej odstaje.
Ideałem według zasad tej dalekowschodniej sztuki byłoby, gdyby w łazience znajdowało się okno, a do tego było umieszczone naprzeciwko drzwi wejściowych. Naturalne światło w filozofii Dalekiego Wschodu ma istotny wpływ na nasze samopoczucie. Chińczycy wierzą, że kierowanie się zasadami Feng Shui korzystnie wpływa na życie człowieka i na jego los. Feng Shui to nie tylko filozofia, ale również praktyczna sztuka urządzania wnętrz. Nawet niewielkie zmiany mogą mieć wpływ na życie człowieka.

Oceń artykuł
3,25 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Magda Szaniawska

Zdjęcia: HomePortfolio

Polecamy Ci również

Zobacz także