Łazienka w szkle

Szklane akcenty w łazienkowej przestrzeni to już nie tylko osłona prysznicowa, lustro czy półka. Coraz odważniej korzystamy z możliwości jakie daje ten materiał, z różnych sposobów jego barwienia i zdobienia.

umywalka łazienkowaŁazienka z przezroczystej tafli
Decydując się na wykorzystanie szkła w łazience warto zastanowić się nad kilkoma możliwościami. Po pierwsze – czy zależy nam na uzyskaniu efektu najbardziej kojarzącego się z tym materiałem, czyli czystości, jasności, nawet sterylności i wszechobecnego światła, czy raczej wolimy wykorzystać elementy ze szkła wielobarwnego, zdobionego. Kolejną ważną kwestią jest ilość szkła w aranżacji. Czy skupiamy się na mniejszych elementach, detalach w użytych dodatkach, ozdobnych akcentach, czy raczej tworzymy prawdziwe szklane królestwo.

Jeśli chcemy uzyskać efekt czystości i lekkości, najlepiej wybrać szkło bezbarwne czy mleczne. Padające na nie promienie słoneczne dodatkowo rozświetlą pomieszczenie, dzięki czemu, mimo neutralnych czy chłodnych barw całego wnętrza, stanie się ono przytulne, jasne i ciepłe. Nie jest oczywiście powiedziane, że takie elementy pasują jedynie do bieli, szarości czy innych chłodnych barw, ale na pewno w takiej kompozycji prezentują się wyjątkowo dobrze.

Od dłuższego czasu modna jest wyrazista kolorystyka w łazienkach. Gorąca czerwień, soczysta zieleń, turkus czy wyrafinowany fiolet nadają wnętrzu niesamowitego charakteru. Nie każdy bowiem dobrze czuje się w sterylnej, surowej aranżacji. Tutaj także idealnie odnajduje się szkło, jednak w tym przypadku – soczyście barwione. I to już nie tylko w przypadku dodatków, takich jak półki, pojemniki na mydło, mydelniczki czy kubki. W łazienkach odważnych właścicieli królują szklane umywalki, nierzadko w kształcie np. kwiatów. Szklane umywalki z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem – zarówno klientów, którzy szukają nowych rozwiązań w aranżacji własnej przestrzeni, jak i producentów czy projektantów oferujących coraz nowsze, oryginalniejsze pomysły.

Do wyboru, do koloru
szklana umywalkaSzklane umywalki to często prawdziwe dzieła sztuki. Wyobraźnię rozbudzają nie tylko dostępny kolory, ale także pomysły na niecodzienne kształty czy misternie dopracowane wykończenia, które same w sobie stanowią ozdobę całego wnętrza. Nieraz zwyczajny, na pierwszy rzut oka, model z bezbarwnego szkła, wydaje się być oczkiem wydrążonym przez spadające na szklaną taflę krople rosy. Wybór jest naprawdę szeroki. Modele zabudowane, wiszące, narożne czy wolnostojące, które nieraz przypominają starożytne, pięknie zdobione misy. Dzięki temu szklana umywalka może pasować do niemal każdego wnętrza, kolorystyki czy stylu aranżacji. Szkło bardzo dobrze sprawdza się w małych łazienkach, ponieważ nie pomniejsza optycznie wnętrza. Dodatkowo, nie blokując przepływu światła sprawia, że łazienka wydaje się jaśniejsza i przytulniejsza.

Szklana układanka
Gdzie jeszcze pomysłowo, oprócz kabin prysznicowych, umywalek czy dodatków można zastosować szkło? Niezwykle estetycznie – na ścianie czy zabudowie wanny – wyglądają szklane mozaiki, czyli małe kafelki, kosteczki w jednolitym kolorze, kilku odcieniach jednej barwy lub dobranej kompozycji. To ciekawa alternatywa dla tradycyjnych kafli czy innych okładzin ściennych. Możliwość tworzenia dowolnej układanki i zabawa kolorami pozwalają nam na podkreślenie wybranych elementów we wnętrzu, np. zaakcentowanie umywalki czy lustra kafelkami w kolorze łazienkowych dodatków.

Szkło coraz odważniej stosuje się w łazience. Umywalki, meble, drzwi, a nawet szklane ściany to na pierwszy rzut oka pomysły ekstrawaganckie, jednak po obejrzeniu kilku ciekawych aranżacji stają się obiektem pożądania niejednego amatora urządzania przestrzeni wokół siebie. I dobrze. Im więcej możliwości, kolorów, materiałów i nowych rozwiązań, tym większa szansa na stworzenie stylizacji idealnie dostosowanej do osobowości mieszkańców.

Oceń artykuł
4,50 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: TwojaBateria.pl

Polecamy Ci również

Zobacz także