Łazienka przyjazna dzieciom

Łazienka przyjazna dzieciom

Łazienka to miejsce, w którym nasze dzieci uczą się jak dbać o siebie, przyswajają podstawowe nawyki higieniczne i pielęgnacyjne. Zadbajmy więc o to by łazienka była przytulna, czysta i bezpieczna. Dobrze zaprojektowana toaleta dla dzieci to coś więcej
niż papier toaletowy z motywem motyla i ręczniczki z kolorowym nadrukiem.

bezpieczeństwo w łazienceBezpieczeństwo przede  wszystkim
Jeśli z toalety korzysta małe dziecko należy zadbać, aby samodzielna wyprawa do toalety nie oznaczała ryzyka. Niebezpieczeństwo mogą stanowić na przykład środki czystości, które maluch może na siebie wylać lub - co gorzej - połknąć. Należy więc umieścić wszystkie groźne substancje jak najdalej od dzieci. Najlepiej trzymać je wszystkie w jednym miejscu, odseparowanym od części użytkowej łazienki. Przeznaczmy na nie jedną półkę i wyjaśnijmy dziecku, że zaglądanie do niej wiąże się z niebezpieczeństwem. Możemy także odpowiednio zaznaczyć niebezpieczny rewir używając do tego celu rozmaitych kolorowych naklejek i rozumianych przez dziecko symboli.
Żeby nasza pociecha była w toalecie całkowicie bezpieczna należy też zadbać o to, aby nic na nią spadło podczas wykonywania zabiegów higienicznych. Bardzo przydatne są różnego rodzaju blokady drzwi od szafek i szuflad. Dzieci są narażone na uderzenie w wystające kanty szafek, postarajmy się więc, aby meble i sprzęty łazienkowe miały zaokrąglone kształty. Można też wykorzystać plastikowe nakładki na kanciaste wykończenia. Ważne jest też zainstalowanie zamka do drzwi łazienki, który można otwierać od zewnątrz, tak aby dziecko nie miało możliwości zamknięcia się w pomieszczeniu.

Kolorowo, bajkowo
Ładne i wesołe wykończenie łazienki sprawi, że pociechy z przyjemnością będą wykonywać higieniczne rytuały. Jeśli chodzi o wystrój, to musimy połączyć funkcjonalność z zabawą. Wnętrze łazienki powinno być ciepłe i przytulne. Ważne, by dziecko w łazience czuło się komfortowo, ale też skupiało się na wykonywanych czynnościach.
Należy wybrać jeden wiodący kolor i uzupełnić go barwą kontrastową, lub innym odcieniem. Wybierajmy barwy jasne, uniwersalne, wtedy najłatwiej dopasować kolorowe dodatki.
Ta sama zasada dotyczy również sytuacji, w której dzieci są jedynymi użytkownikami łazienki.
Raczej unikajmy tapet i kafelków z motywami z bajek. Młodszy nastolatek na pewno nie będzie chciał korzystać z łazienki, która wyłożona została kafelkami z wizerunkiem Kubusia Puchatka. Łatwiej zmienić bowiem dodatki niż skuwać ściany. Lepiej więc skupić się na akcesoriach, które łatwo możemy wymienić na "bardziej dorosłe", gdy dziecko znudzi się dotychczasowym wystrojem.
Zwróćmy uwagę na wesołe ręczniki, wieszaki i dywaniki. Najlepiej będzie gdy zaangażujemy w wystrój dziecko i poprosimy je o pomoc np. w doborze koloru.

Indywidualny styl
W celu wykreowania przytulnej atmosfery łazienkę można ozdobić pięknie oprawionymi zdjęciami rodzinnymi, portretami ulubionych bohaterów, a także zwierzaków.
Na ozdobnej półce mogą znaleźć się skarby przywiezione z rodzinnych wypraw - muszelki, suszone owoce, bukiety. Można też postawić w kącie wiklinowy (lub plastikowy) kosz wypełniony zabawkami do kąpieli lub kolorowymi książeczkami.
Istotną rolę w wystroju łazienki odgrywa też światło. Jeśli chcemy żeby łazienka była przytulna nie może być ono zbyt ostre. Najlepszym rozwiązaniem jest delikatne, rozproszone światło, tak aby czytanie wierszyków dziecku podczas kąpieli nie sprawiało problemu. Światłem można też umiejętnie zaakcentować odpowiednie elementy dekoracyjne.

ceramika łazienkowaRozmiary przyjazne dzieciom
Dzieciom, szczególnie małym, trudno jest korzystać z "dorosłych" urządzeń. Czasem bywa to niebezpieczne, i wymaga obecności opiekuna, co nie sprzyja rozwijaniu samodzielności. Dlatego, jeśli mamy taką możliwość, warto zadbać o to by ceramika była przeznaczona dla maluchów. Właśnie z myślą o nich została zaprojektowana ceramika Nova Top Junior. Niewielka umywalka oraz mała miska ustępowa z kolorową deską sedesową zostały skonstruowane tak, aby dzieci mogły z nich swobodnie korzystać. Miska ustępowa lejowa o wysokości 33 cm zapewnia komfortowe korzystanie nawet kilkulatkom, a jej rozmiary zapewniają im bezpieczeństwo - nie ma ryzyka wpadnięcia do miski. Elementy tej serii wykonane są z bezpiecznych materiałów nie stwarzających dla dzieci zagrożeń.

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: Sanitec Koło

Polecamy Ci również

Zobacz także