Łazienka – miejsce niebezpieczne. Jak zapewnić bezpieczeństwo w łazience

0
Łazienka
Łazienka to wbrew pozorom miejsce bardzo niebezpieczne. Ale można zadbać o to, by niebezpieczeństwa zminimalizować.

Łazienka jest tym miejscem w domu, w którym dochodzi do największej liczby wypadków. Z wielu zagrożeń teoretycznie zdajemy sobie sprawę, inne natomiast lekceważymy, uznając je za mało znaczące. Tymczasem praktycznie wszystkie łazienkowe „pułapki” można skutecznie wyeliminować. I to zarówno na etapie projektowania wnętrza, jak w pomieszczeniu już użytkowanym.

Niestety do niektórych, groźnie kończących się wypadków w domowych łazienkach dochodzi na nasze własne życzenie. Powodem jest najczęściej niefrasobliwość użytkowników bądź brak odpowiedniej dbałości z ich strony o przedmioty i przybory higieniczne. Ofiarami zaniedbań bardzo często są dzieci oraz osoby starsze. Poniżej podpowiadamy, na co zwracać uwagę i jak postępować, by wszyscy członkowie rodziny mogli czuć się bezpiecznie podczas wykonywania codziennych zabiegów w łazience.

Dowiedz się: Jak zaplanować instalację elektryczną w łazience

Gazowy podgrzewacz wody – koniecznie poddawaj go regularnie przeglądom technicznym

Stare i często nieszczelne instalacje gazowe znajdujące się w domowych łazienkach to niebezpieczeństwo wręcz śmiertelne. Wiekowe piecyki do podgrzewania wody na gaz najlepiej jest zastąpić urządzeniami nowszej generacji. Takiej wymiany można niekiedy spodziewać się od wspólnoty bądź spółdzielni mieszkaniowej. Jeśli jednak jest ona z jakichś względów niemożliwa – piecyk koniecznie należy poddawać okresowym przeglądom technicznym. Dobrze jest też zamontować w łazience czujnik czadu. Pamiętajmy bowiem, że ten bezwonny i w żaden sposób niezauważalny gaz, to jedna z najczęstszych przyczyn ludzkiej tragedii.

Zabezpiecz śliskie płytki podłogowe oraz brodzik lub wannę

Sprawa antypoślizgowości w łazience wydaje się być niby oczywista, a tymczasem do wielu poważnych obrażeń ciała nadal dochodzi poprzez niefortunne poślizgnięcie się na mokrej posadzce lub na skutek wypadków mających miejsce w brodziku lub wannie. Pamiętajmy, że zarówno powierzchnia łazienkowej podłogi, jak i dna kąpielowych urządzeń sanitarnych powinny mieć powierzchnię specjalnie żłobioną lub pokrytą profesjonalnym preparatem antypoślizgowym.

Jeśli terakota czy brodzik nie spełniają tych wymagań, zawsze można zastosować maty zapobiegające ewentualnemu poślizgnięciu się. Jest to szczególnie ważne, gdy w domu są małe dzieci lub osoby starsze. Metr bieżący maty antypoślizgowej to wydatek rzędu kilkunastu złotych, a dzięki niej dużo trudniej o upadek czy inne niebezpieczne dla naszego zdrowia lub nawet życia zdarzenie.

Sprawdź też: Jak wybrać drzwi do łazienki - to również kwestia bezpieczeństwa

Detergenty i niebezpieczne przybory higieniczne zawsze przechowuj poza zasięgiem dzieci

Ogromna część nieszczęśliwych wypadków w łazienkach odbywa się niestety przy udziale najmłodszych. Nie chodzi tu już nawet o to, że nasze pociechy są mniej zgrabne i często się przewracają (nawet na suchych i antypoślizgowych podłogach). Przyczyną bardzo często jest umożliwienie im kontaktu ze środkami chemicznymi, detergentami do prania czy niebezpiecznymi przyborami w postaci nożyczek, pilniczków do paznokci itp. Należy zdawać sobie sprawę, że przechowywanie tego rodzaju rzeczy w zasięgu dziecięcych rąk jest wręcz karygodne i skrajnie nieodpowiedzialne. Podobnie zresztą co pozostawienie malca bez nadzoru osoby dorosłej podczas kąpieli.

Dbaj o stan higieniczny ręczników i innych tekstyliów łazienkowych

O tym, że w łazience powinna panować idealna czystość każdy właściwie doskonale wie. Jest jednak grono osób, które nie do końca zdaje sobie sprawę, że zagrożenie dla naszego zdrowia mogą stanowić niedostatecznie higieniczne ręczniki i inne tekstylia (dywaniki, maty antypoślizgowe), z którymi ma bezpośredni kontakt ludzkie ciało. Zawilgocone, notorycznie niedosuszane lub zbyt rzadko prane tkaniny są idealnym miejscem dla rozwoju bakterii i mikroorganizmów, które z kolei mogą wywoływać różnego rodzaju problemy zdrowotne. I to wcale nie tylko u dzieci i alergików, ale również u osób zdrowych i o prawidłowej odporności organizmu.

Warto wiedzieć, że każdy domownik powinien posługiwać się oddzielnym ręcznikiem kąpielowym, który wymaga prawidłowego suszenia po każdym użyciu oraz zmiany co około trzy dni. Ręcznik do rąk służący do użytku ogólnego należy natomiast wymieniać codziennie. Regularnie prać trzeba również wszelkiego rodzaju łazienkowe tekstylia. Aktualnie wykonuje się je z tkanin, które spokojnie można traktować wodą z detergentem.

Sprawdź: Jak często prać ręczniki, pościel i piżamy

Zamykaj deskę sedesową

O tym warto przypomnieć zwłaszcza panom, bo to właśnie oni mają pewien problem z opuszczaniem deski sedesowej po skorzystaniu z toalety. Tymczasem nie jest to wymysł płci pięknej, nieustannie walczącej w swoich domach o zamykanie sedesu, a zasadniczy wymóg higieniczny. Nad muszlą klozetową (nawet regularnie czyszczoną) ciągle unoszą się bakterie, które mając otwartą drogę do wydostania się na zewnątrz, osiadają następnie na wszystkich innych elementach wyposażenia łazienki (np. ręcznikach czy odkrytych przyborach toaletowych). W ten sposób dochodzi m.in. do groźnych w skutkach zakażeń wirusami grypy jelitowej.

Sprawdzaj terminy ważności kosmetyków i środków do pielęgnacji ciała

Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, że preparaty myjące, pielęgnujące ciało i inne środki kosmetyczne także mają terminy, w których powinny zostać zużyte. Bardzo często jest tak, że stoją na półkach łazienkowych całymi latami i nikt nie zwraca uwagi na to, że już dawno się przeterminowały. Jeśli po użyciu przestarzałych kosmetyków nie dzieje się nic złego z naszą skórą – problem właściwie nie istnieje

 Gorzej jednak, gdy w pewnym momencie pojawiają się wypryski, przebarwienia czy inne oznaki tego, że coś jej zaszkodziło. Takich sytuacji lepiej jest zwyczajnie unikać. Generalnie zasadą jest, że w specyficznych warunkach panujących w łazience (wilgoć i wysoka temperatura) środki do pielęgnacji ciała (po otwarciu opakowania) zachowują swoje właściwości i dobry stan przez okres pół roku.

Polecamy: Ekologiczne i domowe środki do sprzątania zamiast "chemii"

Oceń artykuł
0,00 / 0 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Wojciech Lechowski

Polecamy Ci również

Zobacz także