Łazienka - idealne miejsce dla roślin

Łazienka - idealne miejsce dla roślin

Rzadko w łazienkach widuje się rośliny doniczkowe, a przecież, to ciepłe, wilgotne i na ogół dobrze oświetlone pomieszczenie, stwarza wręcz idealne warunki do uprawy większości roślin.

Rośliny są dopełnieniem wystroju łazienki. Dodają pomieszczeniu świeżości, egzotyki, ożywiają je  Zbliżają nas do natury i pomagają w odprężeniu.

rośliny w łazience rośliny doniczkowe w łazience kwiaty w łazience

Klimat łazienki sprzyja uprawie wielu gatunków roślin, ponieważ jest ona zazwyczaj najwilgotniejszym pomieszczeniem domu. Warto jednak pamiętać, że rośliny powinny być blisko okna, aby miały stały dostęp do naturalnego światła. Bez dostępu światła dziennego rośliny prędzej czy później zginą. Ponadto rośliny powinno się ustawiać z dala od źródła rozpylania różnego rodzaju kosmetyków (lakierów do włosów, dezodorantów, perfum), gdyż mają szkodliwy na nie wpływ. W przypadku zachlapania roślin mydłem czy innymi środkami chemicznymi, trzeba je niezwłocznie, ale delikatnie przetrzeć wilgotną szmatką lub opłukać pod prysznicem.
Łazienka może się też stać pewnego rodzaju sanatorium dla roślin.
Warto umieścić w niej na pewien czas te rośliny, które w innym miejscu zaczęły chorować czy przysychać. Po pobycie w takim sanatorium powinny wrócić do pełni sił.

Dobór roślin do łazienki zależy od kilku czynników, przede wszystkim od wystroju pomieszczenia, możliwości aranżacyjnych oraz indywidualnych upodobań.
Stonowane pod względem kolorystycznym łazienki są efektownym tłem dla kilku roślin o mocnych, wyrazistych kształtach i kolorach.

rośliny w łazience - bromeliePolecane bromelie i oplątwy (tillandsie)
Wysoki stopień wilgotności, utrzymujący się w łazience jeszcze długo po kąpieli, stwarza dobre warunki dla rozwoju roślin egzotycznych, takich jak bromelie, rośliny epifityczne z rodziny ananasowatych. W sprzedaży dostępne są bromelie o zielonych i srebrzystych liściach. Bromelie o zielonych rozetach liści i charakterystycznych kłosowatych kwiatach, sprzedawane są doniczkach, a te o srebrnym ulistnieniu znane w Polsce jako oplątwy nie wymagają do swego rozwoju ziemi.
Pochodzą z tropikalnych lasów obu Ameryk, gdzie w naturze rosną na skałach lub drzewach. Te interesujące rośliny, żywią się wodą pobieraną z powietrza, a dokładniej mówiąc materią, która wraz z wodą unosi się w powietrzu. Należy więc regularnie je zraszać. Warto spryskiwać rośliny raz w miesiącu specjalnym roztworem nawozu lub bardzo rozcieńczonym nawozem wieloskładnikowym. Łazienka z jej wilgotnym i ciepłym klimatem wydaje się być dla epifitów miejscem idealnego rozwoju. Rośliny te mają oryginalne zwyczaje w swej ojczyźnie – nie rosną w ziemi, lecz zasiedlają gałęzie, a nawet druty telegraficzne. Korzenie służą oplątwom tylko do przytrzymywania się, więc możemy je wyeksponować w muszlach, czy na oryginalnie powyginanej gałęzi lub kamieniu. Bardzo efektownie prezentują się te rośliny w większych grupach, w połączeniu ze szkłem, np. umieszczone na szklanych półkach.
Niektóre okazy tych roślin zakwitają. Kwiatostany mają w formie kłosa o różowo-fioletowej barwie. Po przekwitnięciu rośliny stopniowo żółkną i obumierają, ale w odpowiednich warunkach powinny wytworzyć przynajmniej jedną nową rozetę.

Inne kwiatowe propozycje
Do łazienki polecane są również rośliny:

  • płożące (scindapsus, cissus, filodendron pnący, syngonium, bluszcze drobnoliściaste),
  • krzewiaste (aglaonemy, aspidistra wyniosła, palmy),
  • krótko kwitnące (exacum, chryzantemy, cyklameny, fiołek afrykański, kalanchoe),
  • lubiące półcień (afelandra, alokazja, fittonia, maranta, peperomia),
  • cieniolubne (paprocie, bluszcze, sitowie, papirus),
  • rośliny duże (fatsja japońska, monstera dziurawa, filodendron).

W łazience szczególnie efektownie prezentują się storczyki dendrobium oraz falenopsis, bambus, kordylina krzewiasta, filodendon. Cibora, zwana też papirusem, jest jedną z roślin najbardziej polecanych do łazienek. Będzie ładnie rosła, gdy codziennie dostarczymy jej świeżą wodę w podstawce.
Do kolorowej, nowoczesnej łazienki pasują też kwiaty sezonowe np. słoneczniki. Kwiaty cięte dają możliwość tworzenia ciekawych kompozycji w łazience. Gdy przekwitną można wymienić je na inne.

kwiaty w łazience - hiacynty storczyki w łazience aranzacja łazienki - rośliny

Wybierając rośliny można zwrócić uwagę nie tylko na ich wygląd, ale także zapach. Kąpiel wśród pachnących hiacyntów może być wyjątkowo przyjemna.

Oceń artykuł
4,33 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Beata Kubiak

Zdjęcia: Biuro Kwiatowe Holandia, Coram Poland

Polecamy Ci również

Zobacz także