Łazienka - fakty i mity

0
Łazienka - fakty i mity

pomysł na łazienkęJak postąpić, gdy zapcha nam się rura
i czym najlepiej czyścić baterię? Jak się okazuje, wiele z obiegowych opinii na temat prawidłowego użytkowania armatury jest błędnych. Przekonaj się, czy na pewno wiesz wszystko o swojej łazience.


Baterie umywalkowe, panele prysznicowe, kabiny i brodziki - nawet te najbardziej wyszukane i designerskie, mają przede wszystkim służyć nam przez długie lata. To, czy przetrwają próbę czasu, w znacznym stopniu zależy od tego, czy będziemy je we właściwy sposób użytkować i czyścić. Niestety, nasza wiedza w tym temacie jest zazwyczaj niewystarczająca, a co gorsza często zdarza się nam popełniać podstawowe błędy. Pora więc rozprawić się
z funkcjonującymi mitami.

Wiele popularnych płynów nie nadaje się do czyszczenia armatury

Fakt: Niektóre środki czystości mają zbyt silne działanie i mogą trwale uszkodzić zewnętrzną powłokę baterii czy natrysku. Dlatego przed ich użyciem, dokładnie sprawdźmy skład chemiczny oraz wypróbujmy ich działanie na niewidocznym elemencie armatury. Chromowane powierzchnie są bardzo wrażliwe na zarysowania, więc wszystkie mleczka i proszki zawierające substancje ścierne są zakazane. Uważajmy też, aby w składzie środków czyszczących nie było kwasów, alkoholu, wybielaczy i związków chloru, ponieważ mogą zmatowić lub odbarwić czyszczone powierzchnie. Najbezpieczniej jest pielęgnować armaturę rozcieńczonym płynem do mycia naczyń, wodą z mydłem lub roztworem octu. Środek nakładajmy najpierw na ściereczkę, a dopiero później na powierzchnię armatury, pamiętając o dokładnym spłukaniu całej powierzchni po czyszczeniu.

Jeśli po zakończonej kąpieli z deszczowni kapie woda, jest to oznaka awarii

Mit: Duże rozmiary deszczowni z jednej strony zapewniają nam niezwykłe doznania podczas kąpieli, z drugiej zaś wiążą się z wolniejszym opróżnianiem wody z głowicy. W zależności od jej pojemności, odgłosy spadających kropel możemy słyszeć nawet przez godzinę. Efekt kapania to naturalne zjawisko związane z budową deszczowni i siłami grawitacji, które niepotrzebnie wzbudza nasz niepokój. Aby przyśpieszyć zakończenie tego procesu, możemy delikatnie potrząsnąć głowicą po zakończonej kąpieli. Na rynku dostępne są już specjalnie skonstruowane deszczownie, które mają szybszy czas reakcji opływu wody.

Gdy zapcha się rura - najlepiej użyć chemicznych środków do jej udrożnienia

Mit: Wbrew obiegowym opiniom, środki chemiczne warto stosować jedynie profilaktycznie oraz przy niewielkich zatorach w rurach. Ze względu na ich miejscowe działanie, w przypadku całkowitego zapchania będą nieskuteczne, a ich nieprawidłowe stosowanie może doprowadzić do uszkodzeń kanalizacji. W przypadku poważnej niedrożności lepiej działać mechanicznie: z pomocą przepychaczki lub przeznaczonej do tego sprężyny. Równie istotne jest także profilaktyczne czyszczenie syfonu, z którego powinno się regularnie usuwać wszystkie nieczystości.

Po kilku latach musimy liczyć się z wymianą węża natryskowego

Mit: Choć uszkodzone lub nieszczelne węże natryskowe to jedne z najczęstszych awarii w naszych łazienkach, istnieją na rynku produkty z nawet 10 letnią gwarancją. Aby zakup posłużył nam przez długie lata, przede wszystkim zwróćmy uwagę na solidność wykonania. Węże z niskiej jakości materiałów pokrywają się kamieniem, pękają lub zaczynają przeciekać w skutek częstego użytkowania i kontaktu z wodą. Aby temu zapobiec można zdecydować się na podwójnie plecione stalowe węże o podwyższonej wytrzymałości na rozciąganie. Tego typu produkty cechują się bardzo dużą żywotnością, co gwarantowane jest przez producenta 10 letnią gwarancją. Z kolei aby ułatwić sobie utrzymanie czystości w okolicach natrysku, możemy wybrać węże wykonane z PCV. Nie posiadają one żłobień i wgłębień, więc wystarczy je jedynie przetrzeć wilgotną ścierką.

System anti - calc to najskuteczniejsza metoda, aby ustrzec się kamienia

Fakt: Ochrona delikatnych elementów natrysku przed działaniem kamienia jest niezwykle istotna, zwłaszcza, że jest to najczęstsza przyczyna awarii. Anti - calc to system zaprojektowany, aby ułatwić nam czyszczenie głowic i dysz natryskowych, a tym samym skutecznie zapobiegać osadzaniu się kamienia. Niewielkie, silikonowe gumeczki, z których łatwo usunąć osad, montowane są we wszystkich punktach natryskowych, czyli otworkach, przez które wydostaje się woda. W przypadku głowic umożliwiających regulację strumienia, system posiada także cienkie plastikowe bolce, które wysuwając się, usuwają nagromadzony brud oraz krople wody.

Czyszcząc baterię, nie powinniśmy jej rozkręcać

Mit: Bardzo często podczas pielęgnacji armatury, skupiamy się jedynie na jej zewnętrznych częściach. Tymczasem, aby skutecznie przedłużyć żywotność baterii, powinniśmy dbać także o niewidoczne gołym okiem elementy. Bardzo ważne jest, aby usuwać zabrudzenia z aeratora, który znajduje się na końcu wylewki. Przynajmniej raz w miesiącu należy go wykręcić i opłukać sitko pod bieżącą wodą.

Oceń artykuł
4,50 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Polecamy Ci również

Zobacz także