Łazienka dostępna dla wszystkich

Łazienka dostępna dla wszystkich

Dostępna Łazienka to doskonałe połączenie uniwersalnego wzornictwa i profesjonalnych rozwiązań zaprojektowanych tak, by ułatwić korzystanie z łazienki również osobom o ograniczonej sprawności ruchowej.

Łazienka jest pomieszczeniem, z którego każdy powinien korzystać w sposób nieskrępowany. Aby dostosować ją do potrzeb osoby niepełnosprawnej ważne jest prawidłowe wykonanie projektu, a także użycie odpowiednich elementów wyposażenia. Przede wszystkim łazienka powinna być odpowiednio duża, żeby wszystkie urządzenia były łatwo dostępne dla osoby na wózku inwalidzkim. Z tego względu należy przewidzieć powierzchnię manewrową dla wózka, zawierającą się w kole o średnicy minimum 150 cm. Oprócz zachowania zasad ergonomii i funkcjonalności, podstawowym warunkiem przy projektowaniu łazienki dla osoby niepełnosprawnej jest uwzględnienie zasad bezpieczeństwa.

Przedstawiana kolekcja to kompletny, komfortowy i w pełni bezpieczny zestaw urządzeń łazienkowych dla osób starszych i niepełnosprawnych. Sprawdzi się w warunkach domowych oraz w toaletach w miejscach publicznych. W przypadku tych ostatnich należy pamiętać, że wchodzące w życie normy unijne wymagają łazienek dla osób niepełnosprawnych zarówno w restauracjach, hotelach, jak i urzędach oraz innych budynkach użyteczności publicznej. Na serię Dostępna Łazienka składają się: ceramika, armatura oraz szeroki wybór uchwytów, które tworzą estetyczne i funkcjonalne rozwiązania do każdej łazienki.

Umywalka w łazience osoby niepełnosprawnej powinna być zawieszona tak, aby jej spód znajdował się powyżej kolan osoby siedzącej na wózku. Wysokość blatu umywalki nie powinna przekroczyć 85 cm (zalecane 80 cm). Umywalka z prezentowanej kolekcji jest płaska, szeroka i tak wyprofilowana, aby o jej brzegi można było wygodnie oprzeć łokcie. Wklęsła przednia krawędź umożliwia bezkolizyjne wjechanie pod umywalkę wózkiem. W kolekcji dostępne są także baterie ścienna i sztorcowa z przedłużonym uchwytem. Bezproblemowa regulacja wielkości strumienia oraz temperatury wody w takich bateriach możliwa jest nawet przy pomocy łokcia. Nad umywalką niezbędne jest lustro. Roca proponuje najwygodniejszą opcję - lustro uchylne, które dzięki regulacji kąta nachylenia pozwala na wygodne korzystanie z niego osobie siedzącej na wózku. W kolekcji dostępne są także uchwyty montowane przy umywalce, przydatne osobom poruszającym się o kulach.

łazienka dla niepełnosprawnychuchwyty przy umywalce

Kompakt WC w tej serii jest wyższy od standardowego, liczy sobie 48 cm. Drugą możliwością jest zainstalowanie podwieszanej miski WC na wymaganej wysokości 45-50 cm. Obie wersje uzupełniają specjalistyczne deski sedesowe z niezbędnym dla osób niepełnosprawnych wycięciem, wyposażone we wzmocnione metalowe zawiasy gwarantujące ich solidnie osadzenie. Dzięki temu deski nie wyginają się i tym samym zapewniają swobodne przesiadanie się z wózka na siedzisko.

W łazience przeznaczonej dla osób niepełnosprawnych konieczne jest także zastosowanie uchwytów i poręczy bezpieczeństwa. W ofercie firmy dostępnych jest kilkanaście różnych uchwytów: przyścienne stałe lub uchylne, poziome, pionowe, pionowo-poziome i proste. Wszystkie wykonane są z wysokiej jakości stali nierdzewnej o wykończeniu polerowanym, co ułatwia utrzymanie ich w czystości oraz gwarantuje pełen komfort użytkowania.

W kolekcji oferowane jest także składane krzesełko prysznicowe, które uzupełni wyposażenie bezpiecznej i komfortowej łazienki. Wszystkie elementy cechuje sprawdzona markowa jakość, precyzja wykonania oraz funkcjonalne i proste, a jednocześnie uniwersalne wzornictwo.

Oceń artykuł
4,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: Roca

Polecamy Ci również

Zobacz także