Łazienka dobrze zaaranżowana

Łazienka to ważne pomieszczenie w każdym domu. Korzystamy z niej co najmniej kilka razy dziennie. Ważne więc, żeby była funkcjonalna. Ale równie istotne jest pomysłowe zaaranżowanie przestrzeni i dobór odpowiedniego wyposażenia: sprzętów i dodatków, zwłaszcza jeśli lubimy w łazience posiedzieć.

Zaprojektowano już chyba wszystko, co może uczynić łazienkę miejscem wygodnym i efektownym: ceramikę o nowoczesnych formach, baterie, z których woda wylewa się jak z kolorowej fontanny, prysznice naśladujące naturę (efekt kąpieli w deszczu), ukryte w ścianie spłuczki uruchamiane za pomocą fotokomórki albo dekoracyjnych przycisków lub pokręteł. Teraz cała sztuka polega na odpowiednim wykorzystaniu tych elementów, by stworzyć w łazience klimat. Bo trendy tworzą nie same przedmioty, ale raczej atmosfera, którą dzięki nim wykreujemy.
Możemy w tym celu operować kształtami, kolorami, światłem. Jest tylko jedna zasada: nie stosuje się ich wszystkich jednocześnie – nadmiar grozi oskarżeniem o zły smak. Jeśli więc zamontujemy deszczownicę (sufitowy panel prysznicowy np. 40 x 40 cm), nie wprowadzajmy diodowego kolorowego światła.

To Cię zainteresuje: Domowe SPA - pomysł na aranżację łazienki

Łazienka urządzona z podziałem na role

W dużych mieszkaniach aranżuje się osobno łazienkę i w.c. Plusy tego rozwiązania to większa swoboda domowników, gdyż z pomieszczeń można korzystać jednocześnie, a także utrzymać prywatność strefy łazienkowego wnętrza, bo gościom udostępnia się tylko toaletę. Jeśli na takie rozwiązanie nie pozwala układ architektoniczny, dobrze jest oddzielić część „reprezentacyjną” (kąpielową) od części „intymnej” (toaletowej) choćby umownie: np. niską ścianą parawanową albo fragmentem ścianki działowej, ruchomą szklaną przegrodą czy takim ustawieniem sprzętów (pod odpowiednim kątem), by jedynym widokiem z wanny nie była miska w.c. W niektórych przypadkach warto jednak te pomieszczenia połączyć, aby optycznie powiększyć przestrzeń. Zwykle nie musimy przenosić przyłączy kanalizacyjnych, więc nie ponosimy dodatkowych kosztów. Kolejną zaletą takiego rozwiązania jest zysk dodatkowych centymetrów, bo zamiast dwóch umywalek (po jednej w łazience i w toalecie) możemy zamontować tylko jedną. Ściana, z której usunęliśmy drzwi do jednego z pomieszczeń, może teraz posłużyć jako miejsce na płytki regał czy łazienkową szafę.

Dwa w jednym

Chętnie widzianym sprzętem łazienkowym, który został na nowo odkryty jest bidet. Jeśli jednak łazienka ma mały metraż, bidet to jedyne urządzenie, z którego można zrezygnować. Dla tych, którzy rezygnować z niego nie chcą, wymyślono bidettę – połączenie miski ustępowej z mini natryskiem.

W łazience Jak w salonie

Niecodzienny klimat w łazience osiągniemy, stosując forniry egzotyczne. Wymagają specjalnego traktowania, ale za to dzięki ich obecności wnętrze staje się eleganckie i jednocześnie cieplejsze. Do nowoczesnych wnętrz pasuje stal – uszlachetnia i dodaje surowego charakteru. Co do ozdób, odchodzi się od borderów, wzorzystych dekoracji prowadzonych poziomo między gładkimi płytkami ceramicznymi. Niepotrzebnie tną optycznie płaszczyznę ściany.

Przeczytaj: Jak wybrać i zamontować armaturę podtynkową w łazience

Efekty świetlne w łazience

Wciąż najlepszym rozwiązaniem – z punktu widzenia funkcji i estetyki – są spoty ukryte w suficie. Punktowe jasne światło zamontowane w łazience daje efekt czystości i przydaje się przy higienicznych i kosmetycznych zabiegach wymagających precyzji. Ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie w łazience oświetlenia diodowego. Ponieważ diody świecą światłem o zmiennej barwie, możemy mieć np. wielobarwnie pulsującą ramę lustra albo kabinę prysznicową wypełnioną kolorową parą.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Michalina Kaczmarkiewicz

Źródło: polskatimes.pl

Zdjęcia: laurabielecki.com,oazi.net

Polecamy Ci również

Zobacz także