Łazienka dla wszystkich generacji

Łazienka dla wszystkich generacji

Jak zapewnić komfort korzystania z łazienki wszystkim domownikom, niezależnie od ich wieku i sprawności fizycznej? W domach wielopokoleniowych nie chodzi jedynie o rozwiązania bezbarierowe. Kluczową kwestią są funkcjonalne produkty, ułatwiające życie osobom w każdym wieku. Koncepcja firmy Viega to właśnie łazienka optymalnie dostosowana do indywidualnych potrzeb każdego użytkownika.  

aranżacja łazienki dla wszystkich generacji

Projektując komfortową łazienkę dla wszystkich generacji, trzeba przemyśleć pewne problemy już na etapie planowania. Podstawowe kwestie to funkcjonalny design i przestrzeń wystarczająca do swobodnego poruszania się. Kiedy mamy już odpowiedni projekt, urządzenie takiej łazienki jest stosunkowo proste, zarówno w przypadku budowy „od zera”, jak i podczas modernizacji. Firma Viega oferuje wiele produktów i rozwiązań technicznych, które są optymalne przy realizacji takiego konceptu.  

Wanna czy prysznic?

To często pierwsze pytanie, pojawiające się przy planowaniu łazienki. W kontekście komfortowej łazienki dla wszystkich pokoleń odpowiedź jest oczywista: i jedno i drugie.  Zarówno wanna jak i prysznic spełniają specyficzne wymagania różnych generacji. Dla dzieci wanna jest jednocześnie miejscem do mycia i placem zabaw. Dorośli natomiast korzystają z niej, kiedy chcą się odprężyć po ciężkim dniu lub zregenerować ciało w przypadku dolegliwości zdrowotnych. Inne osoby nie wyobrażają sobie z kolei poranku bez pobudzającego prysznica. Wraz z wiekiem znaczenia nabiera temat rozwiązań bezbarierowych.  Jeśli cała strefa mokra zaprojektowana została na poziomie podłogi, nie tylko powiększa to optycznie przestrzeń, ale jest również inwestycją na przyszłość. Szczególnie, jeśli zawczasu pomyśleliśmy o miejscu do siedzenia pod prysznicem w formie wbudowanego siedziska lub klasycznego siedzenia rozkładanego montowanego na ścianie. Siedzenia i uchwyty można w elegancki sposób zintegrować z resztą wyposażenia. Uchwyty są przydatne również w przypadku wanny, zwiększając bezpieczeństwo podczas wchodzenia i wychodzenia.

Łazienka dla wszystkich generacji - zdjęcie 2Łazienka dla wszystkich generacji - zdjęcie 3Jeśli łazienka ma spełniać potrzeby wszystkich generacji, powinno znaleźć się w niej miejsce zarówno na wannę, jak i na prysznic. Odpływy liniowe takie, jak Advantix Vario firmy Viega pozwalają zaprojektować atrakcyjny wizualnie i komfortowy prysznic z odpływem na poziomie posadzki.

Komfortowe WC dla wszystkich

Nie mniej istotną kwestią podczas planowania łazienki jest umiejscowienie WC. Eksperci doradzają by, jeśli tylko mamy wystarczającą ilość miejsca, umieścić toaletę w osobnym pomieszczeniu lub przynajmniej schować ją za przesuwanymi drzwiami. Innym problemem jest wysokość montażowa miski ustępowej, która ma zasadniczy wpływ na komfort użytkowania. Dzieciom jest zdecydowanie wygodniej, jeśli miska jest zawieszona niżej. Dorośli, a szczególnie osoby starsze, wolą gdy znajduje się ona nieco wyżej, ponieważ ułatwia to wstawanie. Dlatego firma Viega oferuje specjalny stelaż z możliwością indywidualnego dopasowania wysokości zawieszenia ceramiki. Za pomocą przycisku można przesunąć miskę o 8 cm w górę lub w dół, bez żadnej elektroniki.

Łazienka dla wszystkich generacji - zdjęcie 4 Łazienka dla wszystkich generacji - zdjęcie 5Stelaż Viega Eco Plus z płynną regulacją wysokości zawieszenia miski ustępowej (za pomocą jednego przycisku), pozwala wygodnie korzystać z niej zarówno dzieciom, jak i osobom starszym.

Inteligentne rozwiązania łazienkowe

Projektując łazienkę z myślą o przyszłości, warto przyjrzeć się produktom, które ułatwiają życie i podnoszą komfort. Zaawansowane technicznie rozwiązania powinny być jednocześnie proste w obsłudze. Dobrym przykładem są sterowane elektronicznie armatury wannowe z serii Multiplex Trio E firmy Viega, które czuwają nad właściwą temperaturą wody podczas napełniania wanny, a po osiągnięciu zaprogramowanego poziomu wody automatycznie odcinają dalszy jej dopływ. Warto również zwrócić uwagę na bezdotykowe systemy uruchamiające spłukiwanie, które zdecydowanie podnoszą poziom higieny i komfort użytkowania.

 Łazienka dla wszystkich generacji - zdjęcie 6Łazienka dla wszystkich generacji - zdjęcie 7Elektroniczna armatura wannowa Multiplex Trio E czuwa nad właściwą temperaturą wody podczas napełniania wanny, a po osiągnięciu zaprogramowanego poziomu wody automatycznie odcina dalszy jej dopływ. Płytki uruchamiające Visign for More sensitive pozwalają na bezdotykową aktywację spłukiwania.

Łazienka dla wszystkich generacji - zdjęcie 8Inne inteligentne rozwiązania mogą pozostawać niewidoczne dla oka, tak jak nowoczesne podtynkowe elementy instalacyjne, pozwalające dowolnie zaaranżować zabudowę bez żadnych kompromisów i dopasować ją do indywidualnych potrzeb. Tutaj też warto pomyśleć o przyszłości. Uchwyty przy WC nie są zwykle priorytetem podczas projektowania łazienki, ale z czasem mogą okazać się bardzo przydatne. Dzięki elementom montażowym zintegrowanym ze stelażem podtynkowym, w razie potrzeby szybko i bezproblemowo zamocujemy uchwyty do płyty wiórowej.

System podtynkowy Viega Eco Plus oferuje przemyślane rozwiązania, w tym zintegrowane ze stelażem elementy montażowe, dzięki którym w przyszłości możemy łatwo zainstalować uchwyty przy WC.

Oceń artykuł
0,00 / 0 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Viega

Polecamy Ci również

Zobacz także