Ograniczona sprawność ruchowa to podstawowa przeszkoda, utrudniająca osobom starszym wygodne funkcjonowanie. Obok zapewnienia im niezbędnej pomocy, ważne jest zagwarantowanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Podpowiadamy, jak przystosować łazienkowe wnętrze do potrzeb seniorów, aby wykonywanie codziennych czynności nie sprawiało im problemów.
Światowy Dzień Praw Osób Starszych (15 czerwca) stanowi coroczny pretekst do podejmowania dyskusji na temat udogodnień, zapewniających komfort funkcjonowania seniorów oraz bezpieczeństwo pomimo niesprawności fizycznej. Jak wynika z danych Europejskiego Stowarzyszenia na Rzecz Zapobiegania Wypadkom i Promowania Bezpieczeństwa, aż 47% wypadków z udziałem osób powyżej 60 roku życia ma miejsce w domu. Do najczęstszych przyczyn urazów zaliczane są upadki, wynikające ze złego stanu fizycznego poszkodowanych lub jakości warunków mieszkaniowych. Trudność w utrzymaniu równowagi, śliskie powierzchnie i zachlapania – zagrożenia, z jakimi przychodzi mierzyć się seniorom, przy odrobinie nieuwagi mogą być zgubne w skutkach. Aby uniknąć ryzyka i umożliwić wygodne wykonywanie codziennych czynności higienicznych, warto zastanowić się nad zamontowaniem w łazience wyposażenia, dostosowanego do potrzeb i ograniczonych możliwości osób starszych. Szczególnie, jeśli dodatkowe utrudnienie stanowi źle zagospodarowana przestrzeń wnętrza. Co może okazać się pomocne?
Funkcjonalna kabina zamiast wanny
Duże ułatwienie dla osób starszych stanowi możliwość siedzenia podczas codziennej toalety. Z tego powodu, dość częstym wyborem przy wyposażaniu łazienki jest wanna, zaopatrzona w specjalne podwyższenie. Nie powinniśmy jednak zapominać, że obok oczywistego komfortu, zakup tego typu wyposażenie niesie za sobą trudności związane z wchodzeniem i wychodzeniem. Komfortową alternatywą może okazać się kabina prysznicowa, w której tradycyjny brodzik zastąpiono odpływem w posadzce. Wyeliminowanie wysokiego progu ułatwi poruszanie się osobom korzystających z pomocy chodzików, a dzięki umieszczeniu w niej siedziska, zminimalizujemy ryzyko związane z utratą równowagi.
– W kabinach, gdzie kluczową rolę odgrywa dostosowana do potrzeb osób starszych duża przestrzeń, zastosowanie znajdą natryski typu deszczownia – tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. – Dzięki szerokiemu zasięgowi strumienia i możliwości dowolnej regulacji jego kąta padania, zapewniają one bezproblemową obsługę i dostosowanie funkcjonowania zgodnie z przyzwyczajeniami użytkownika. Dodatkowo, ustawienie natrysku od lekkiej mżawki po intensywne strugi pełni funkcję masażu wodnego, który ma pozytywny wpływ na krążenie krwi i rozluźnienie spiętych mięśni – dodaje.
Antyoparzeniowo i bezdotykowo
Zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa jest również możliwe dzięki dobraniu odpowiedniej armatury. Dużą funkcjonalnością charakteryzują się baterie termostatyczne, które eliminują ryzyko przypadkowego poparzenia, wynikającego ze złej regulacji strumienia. Funkcja zapamiętywania poprzednich ustawień zapewnia nie tylko ochronę przed zbyt wysoką temperaturą wody, ale przyczynia się także do znacznych oszczędności. Decydując się na zakup tego typu baterii, warto zwrócić uwagę czy jest ona wyposażona w dodatkowe funkcje, takie jak przycisk przeciwoparzeniowy, uniemożliwiający przypadkowe zwiększenie temperatury powyżej 38°C czy wyraźne oznaczenia kolorystyczne na uchwytach. Armatura termostatyczna sprawdzi się zarówno w przypadku zwykłych natrysków, jak i deszczowni czy kolumn. W przypadku modeli umywalkowych, dobrym rozwiązaniem są baterie bezdotykowe, które nie wymagają regulowania intensywności i temperatury strumienia przy pomocy tradycyjnych uchwytów.
Bezpieczeństwo na wyciągnięcie ręki
Dostosowanie małej powierzchni łazienkowej do wymagań osób starszych jest możliwe poprzez zastosowanie kilku prostych rozwiązań.
– W miejscach, w których poruszanie się sprawia największą trudność, tj. przestrzeń przed kabiną prysznicową, przy umywalce czy misce sedesowej, warto zamontować specjalne uchwyty – podpowiada Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. – Elementy te, dostosowane do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych, stanowią duże ułatwienie przy siadaniu i wstawaniu oraz utrzymywaniu równowagi. Ważne także, aby akcesoria takie jak mydelniczki, stojaki na papier toaletowy, czy półka na kosmetyki wewnątrz kabiny były zamontowane na stałe w ścianie, na dogodnej dla seniora wysokości – dodaje.
Wyeliminujemy w ten sposób konieczność schylania się i sięgania po potrzebne przybory, co może wiązać się z utratą równowagi. Bardzo ważnym elementem wyposażenia łazienki osoby starszej są także maty antypoślizgowe, umieszczane wewnątrz kabiny oraz bezpośrednio przed nią. Bezpieczeństwo zapewniają również płytki podłogowe wyposażone w specjalne żłobienia lub wypukłe wzory, zapobiegające upadkom.
rejsel
Warto zamontować uchwyty i ławeczni żeby seniorowi łatwiej było się myć i wykonywać inne czynności higieniczne. Jest dużo stronek, gdzie można podobne rzeczy znaleźć, np. na allegro lub pomocedlaseniora .pl
Rudee
no warto zaopatrzyć się w udogodnienia dla seniora...widziałam wlasnei różne uchwyty i specjalne rzeczy na lazienkaplus...całkiem spory wybór tam mają, a w sumie fajnie jest kupować różne rzeczy w jednym miejscu! wygodnie
comedy
w każdej łazience powinien znaleźć się sedes podwieszany z zabudową spłuczki, można wtedy dopasować odpowiednia wysokość, np osoby po operacji biodra muszą siadać na podwyższeniu a tak można dostosować sedes do osoby, ja w swojej łazience stosowałam stelaż z kkpol.com
mila8888
Sedes podwieszany faktycznie wygląda naprawdę dobrze.
mpod
Warto zamontować kabinę walk-in. Wtedy zdecydowanie łatwiej jest z niej korzystać osobom starszym.
kazik3
Ostatnio słyszałem o historii przyjaciółki która swojego tatę oddała do centrum seniora. Moim zdaniem ona na pewno dobrze nie zrobiła.Takie jest moje zdanie na ten cały temat.
mstawskam
Zanim wzięliśmy moją babcię do naszego mieszkania, musieliśmy przeprowadzić remont i dostosować łazienkę pod jej potrzeby. Na szczęście z pomocą przyszedł nam sklep pomocedlaseniora.pl, w którym znaleźliśmy wszystkie niezbędne artykuły. Jest w czym wybierać
robertrys
Ja projekt łazienki robiłem sam jakoś nie podobają mi się projekty robione przez projektantów. Wolę sam pomyśleć i mieć tak jak sobie wymarzyła. Bardzo podobają mi się akcesoria łazienkowe dostępne na wodtech.pl czy ktoś zamawiał?
builder11
Taka łazienka dostosowana do potrzeb starszej osoby na pewno musi być solidnie zrobiona i warto pomyśleć o takich rozwiązaniach jak uchwyty, na odpowiedniej wysokości także krany i brodziki.
bazylia2
Zamontowaliśmy naszej seniorce prysznic bez brodzika z krzesełkiem i kilkoma uchwytami oraz deskę myjącą w toalecie. Dzięki temu łatwiej jej się odświeżyć i może się sama umyć. Mniej się krępuje niż gdy któreś z dzieci jej w tym pomagało.
e-Rzecznik Śnieżka
Łazienka dla seniora, oprócz wszystkich udogodnień o których mowa powyżej, powinna być też jasna i bezpieczna. Aranżując podłogę należy stosować materiały wykończeniowe antypoślizgowe, w okolicy wanny i brodzików dywaniki, które zapobiegną ewentualnym poślizgnięciom. Mając na uwadze także słabszy wzrok seniorów, dobre oświetlenie i jasna kolorystyka pomogą starszym osobom w funkcjonowaniu. Do pomalowania ścian najlepiej zastosować jasne barwy farby Kuchnia-łazienka, która tworzy powłoki odporne na działanie wody, można je szorować z użyciem detergentów, a dodatkowo jej skład chroni przed rozwojem chorobotwórczych drobnoustrojów.
kukusia142
Wiecie co, zdecydowanie zgadzam sie z tym ze kazde takie pomieszczenie powinno byc dostosowane do danej osoby, w szczegolnosci do osoby starszej. Akurat moja babcia przebywa teraz w domu seniora Pod Topolami w Piotrkowie Kujawskim i widze ze tam kazde pomieszczenie jest dostosowane do seniorów. To super sprawa bo babcia moze spokojnie sie umyc - bezpieczenstwo przede wszystkim
Major&Maker
W łazience dla seniora bardzo przydatnym urządzeniem może się okazać toaleta myjąca czy też deska sedesowa bidetowa z funkcją mycia. Firma Major&Maker posiada w swojej ofercie takie urządzenia, w dodatku w bardzo dobrych cenach.
malwiszon
My jednak dla mojej mamy na prysznic się zdecydowalismy. ma zamontowaną specjalną ławeczkę jakby usiąć chciała ale ma niski brodzik, wiem że zawsze da radę wejśc . Kupowalismy w Swissliniger, niski, solidnie wykonany. Dobra firma.
H. Ritz
Przygotowując łazienkę dla osoby starszej trzeba też, poza poręczami, zwrócić uwagę na ceramikę. Tak chodzi tu o zwykłe płytki podłogowe, wyjdzie kilka złotych drożej, ale naprawdę warto wybrać płytki antypoślizgowe do łazienki dla osoby starszej. W pewnym wieku upadki bywają niebezpieczne a równowaga słabsza, wodą zaś zawsze się nachlapie. Co do samego miejsca zakupu, z żona dla teściowej w Modnymdomu kupiliśmy i jesteśmy zadowoleni. Dlaczego? Bo teściowa jest szczęśliwa, że „dobrze jej się chodzi”.
FARTYLKA99
Czasami już ciezko wyposażyć dom pod seniora. Jeżeli Twoi rodzice są co starsi i nie wiesz do jakiej placówki ich oddać to polecam Pod topolami Tam znają się na tym najlepiej, a do tego zajmują się tym od dawna. miejsce eleganskie dla kazdego