Łazienka dla niepełnosprawnej osoby w mieszkaniu

0
Łazienka dla niepełnosprawnej osoby
Aranżując przestrzeń, z której przyjdzie korzystać osobie poruszającej się na wózku inwalidzkim, szczególną uwagę należy poświęcić kwestii komfortu, o której decyduje możliwość samodzielnego i dyskretnego przeprowadzania czynności higi

Łazienka dla niepełnosprawnej osoby w mieszkaniu musi być odpowiednio i specjalnie zaprojektowana. Musi spełniać przede wszystkim jeden warunek. Powinna być na tyle przystosowana, aby osoba poruszająca się na wózku czy o kulach mogła samodzielnie z niej skorzystać.

Nie jest łatwo zapewnić komfort w ubikacji, która ma 3 metry kwadratowe. W obiektach użyteczności publicznej powinno ono spełniać wymagania określone w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Według tego zapisu przestrzeń higienicznosanitarna dla osób na wózkach inwalidzkich powinna mierzyć 1,5 na 1,5 metra, drzwi powinny być bez progów, specjalnie przystosowana miska ustępowa i umywalka oraz na ścianach zamocowane specjalne uchwyty. Warto zastosować te ułatwienia także w naszych domowych warunkach.

Sprawdź: Łazienka – ciemna czy jasna? Dwie aranżacje, dwa różne style.

Centymetry w cenie

Toaleta dla osoby niepełnosprawnej powinna być dokładnie przemyślana. Należy bardzo precyzyjnie ją wymierzyć i zaplanować każdy element. Warto zostawić wolną od jakichkolwiek przedmiotów powierzchnię o boku 150 cm. Ułatwi to poruszanie się wózkiem w takiej łazience. Przestrzeń obok miski powinna mieć szerokość ok 80 do 100 cm i być na wysokości 45-50 cm ponad posadzką. Dla osób poruszających się na wózkach polecane są toalety o długości 69 cm. Do tego sugeruje się miskę sedesową w formie przerwanej przedniej części owalu z bardzo trwałego materiału.

Ergonomiczna strefa umywalkowa

Umywalka w łazience, w której będzie się myć osoba niepełnosprawna  powinna mieć wciętą, wyprofilowaną przednią krawędź i być zamontowana na wysokości 85 cm. Do łatwiejszego użytkowania wyposażmy umywalkę w baterię z wydłużonym uchwytem ułatwiającym sterowanie strumieniem wody i jego temperaturą. Pamiętajmy także o syfonie, który powinien być dopasowany do kształtu umywalki.

To Cię zainteresuje: Biało-czarna łazienka


Uchwyty obowiązkowe

Uchwyty ścienne obowiązkowo powinny się pojawić w naszej łazience, z której ma korzystać osoba niepełnosprawna. Ułatwią one poruszanie się, a użytkownik poczuje się bardziej pewnie.
Ruchome warianty uchylne, montowane bezpośrednio przy misce sedesowej, ułatwią zejście z wózka i przemieszczenie się na sanitariat. Wybierając ten element, zwróćmy uwagę na trwałość materiału i maksymalne dopuszczalne obciążenie. Solidnością przy wysokiej częstotliwości użytkowania cechują się uchwyty wykonane z metalu, wytrzymujące nawet  czterystukilogramowy nacisk.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Źródło: Grupa Armatura

Polecamy Ci również

Zobacz także