Łazienka dla dzieci - w trosce o maluchy

Każdy rodzic doskonale wie, jak istotną rolę odgrywa staranne przygotowanie mieszkania do potrzeb małego dziecka.

Przytulna atmosfera oraz bezpieczeństwo są dla młodych rodziców szczególnie ważne. Każde pomieszczenie, każdy zakątek mieszkania jest przez nich oceniany przez pryzmat bezpieczeństwa swej pociechy. Miejscem szczególnym jest oczywiście pokój dziecka, nie można jednak zaniedbać tak ważnego pomieszczenia, jakim jest łazienka.

Łazienka bezpieczna dla dziecka

Współczesne mieszkania z małymi łazienkami wykluczają skorzystanie z najlepszego dla malucha rozwiązania, czyli instalację urządzeń sanitarnych dostosowanych swymi wymiarami do potrzeb dziecka. Pozostaje zatem zadbanie o to, by „dorosłe” urządzenia możliwie jak najlepiej dostosować do możliwości malca. Na szczęście kilka pomysłowych sztuczek pozwala na urządzenie łazienki w taki sposób, by była funkcjonalna i bezpieczna również dla najmłodszego użytkownika. Specjalne schodki lub podesty ustawione przy wannie i umywalce pozwolą malcowi swobodnie korzystać z tych urządzeń, zaś specjalna nakładka na deskę klozetową ułatwi mu samodzielne korzystanie z toalety.
By łazienka stała się miejscem bezpiecznym dla dziecka należy wyeliminować najpoważniejsze zagrożenia. A dużym zagrożeniem są śliskie posadzki. Bolesnych upadków można uniknąć dzięki wykorzystaniu antypoślizgowych mat.

Warto je rozłożyć zarówno na podłodze, jak i na dnie wanny. Drugim niebezpieczeństwem dla malucha są ostre krawędzie mebli. Dobrze jest zabezpieczyć je specjalnymi nakładkami, które w razie upadku zmniejszą obrażenia. Meble w łazience, szczególnie te służące do przechowywania kosmetyków i środków czynności, muszą być dobrze zabezpieczone przed ciekawskim maluchem. Solidne zamknięcia mogą okazać się skuteczną bronią przed dziecięcymi zapędami do zabaw niebezpiecznymi chemikaliami.
W czasie kąpieli dużym zagrożeniem dla dziecka jest również zbyt gorąca woda. Przed poparzeniem mogą uchronić malca nowoczesne baterie z termostatem, które pozwalają utrzymać temperaturę wody na stałym i bezpiecznym dla malca poziomie.

By kąpiel była przyjemnością

Dla malucha każda kąpiel do swoisty rytuał oraz praktyczna lekcja higieny. By codzienne zabiegi pielęgnacyjno-higieniczne stały się dla dziecka przyjemnością warto zadbać nie tylko o bezpieczeństwo, ale również o atrakcyjny wygląd łazienki. Kolorowe ręczniki i bajeczne kubki do mycia zębów, dozowniki do mydła w formie ulubionych bajkowych postaci to podstawa. Dziecko może posiadać w łazience również własną kosmetyczkę oraz przybory do mycia projektowane z myślą o najmłodszych.
Dzieci najczęściej kąpią się w towarzystwie specjalnych zabawek. Warto zadbać o to, by i na te drobiazgi w łazience znalazło się miejsce. Zapanowanie nad okrętami, żabkami i kaczuszkami mogą ułatwić specjalne siatki na zabawki łazienkowe, które zawieszone nad wanną staną się sympatyczną i wesołą ozdobą łazienki.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: domy.pl

Zdjęcia: pamcakedesigns.com, myhomedesign.net, shelterness.com, globalgoodgroup.com

Polecamy Ci również

Zobacz także