Łazienka dla babci i dziadka

Łazienka dla babci i dziadka

Dom, w którym mieszka starsza osoba powinien być urządzony tak, by czuła się w nim bezpiecznie i mogła się swobodnie poruszać. Uwzględnienie tej kwestii jest ważne przede wszystkim w łazience, która ma użytkownikom zapewnić komfort i intymną atmosferę.

łazienka przystosowana dla osób starszychuchwyty w łazience

Ze względu na zaawansowany wiek i przebyte choroby, osoby starsze nie zawsze są w pełni sprawne. Czasami potrzebują pomocy przy wykonywaniu codziennych czynności, także tych higieniczno-sanitarnych. Rozkład łazienki powinien być więc tak zaplanowany, a sprzęty tak rozmieszczone, aby zostało przy nich dodatkowe miejsce – wtedy nikt nie będzie czuł się skrępowany. Ponieważ oferta producentów ceramiki sanitarnej poszerza się, niewielkim kosztem można dostosować łazienkę do szczególnych potrzeb domowników.

Praktyczne wskazówki
Wolna przestrzeń wokół miski ustępowej, umywalki, wanny lub kabiny prysznicowej umożliwi łatwiejszy dostęp do nich zarówno osobie starszej, jak i jej opiekunowi.
Musimy także wybrać między kabiną prysznicową a wanną – zwłaszcza w przypadku osób mających problem z chodzeniem i podnoszeniem nóg. Wanna może być potrzebna, np. ze względu na konieczność zażywania kąpieli leczniczych. Przy niej można zamocować odpowiednio szerokie schodki lub stopień, bądź drabinkę zwisającą z sufitu, a wokół dodatkowe poręcze lub wgłębienia, które ułatwią wstawanie i poruszanie się w jej obrębie. Można je też umieścić przy umywalce, sedesie, kabinie. Dla osób, które nie mogą siadać w wannie, można na nią nałożyć specjalne płytsze siedzisko montowane na brzegach wanny.
Jeśli w łazience nie zmieści się wanna (a tym bardziej wanna i kabina jednocześnie), pozostaje dostosowanie kabiny prysznicowej do potrzeb osoby starszej. Do kabiny można wstawić krzesełko lub siedzisko prysznicowe. Najlepszym rozwiązaniem będzie kabina prysznicowa z brodzikiem wmontowanym w posadzkę na równi z podłogą. Brodzik powinien posiadać ryflowaną (antypoślizgową) powierzchnię. Trudne do otworzenia drzwi kabiny lepiej zastąpić zasłonką.

Deska sedesowa dla osób starszych, zwłaszcza dla tych o większej masie ciała, które mają problem z siadaniem i wstawaniem, powinna mieć specjalne wzmocnienie. Może być niepełna – jej kształt ułatwi osobie starszej korzystanie z sedesu. Istnieją też nakładki podwyższające siedzenie, pomocne przy siadaniu i wstawaniu.
Dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich lub przy chodzikach ważne są umieszczone także w kabinie, przy sedesie i umywalce oraz właściwie zamocowane poręcze, które pozwalają na bezpieczne korzystanie ze wszystkich sprzętów.
Umywalka może mieć szerszy blat, żeby po bokach można było ustawić kosmetyki. Obok, lecz nie
za wysoko powinna się znaleźć szafka na leki i środki pielęgnacyjne.
Rodzaj baterii zależy od sprawności rąk – gdy jest ograniczona, baterię dopasowujemy do indywidualnych potrzeb domownika. Przy dużym niedowładzie dłoni, najlepsze są baterie z przedłużonym mieszaczem, który może być sterowany łokciem.

sedes z niepełną deskąkrzesełko
Wygodniej na krzesełku

Aby osoba starsza nie musiała w łazience stać, pod prysznicem i przy umywalce, warto pomyśleć
o postawieniu lub zamocowaniu krzesełka. Jego rodzaj powinien zależeć od stopnia niepełnosprawności. Dla osób poruszających się na wózkach lepsze będzie krzesełko pełne, zaś dla chodzących – ażurowe ze szczebelkami. Krzesełko ażurowe pozwala na swobodniejszy dostęp do większej partii ciała. Jest jednak niebezpieczne dla osób poruszających się na wózkach, cierpiących z powodu zaniku mięśni pośladkowych.

Linie specjalne
Wielu producentów oferuje specjalne serie ceramiki łazienkowej dostosowane do potrzeb osób starszych, mających problemy z poruszaniem się lub niepełnosprawnych i korzystających z wózka inwalidzkiego. Sprzęty są wyprofilowane i umieszczone na odpowiednich wysokościach – ułatwiają swobodny dostęp i samodzielne korzystanie z nich.

Oceń artykuł
4,40 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Anna Białorucka

Zdjęcia: Coram Polska, Roca, Sanitec Koło

Polecamy Ci również

Zobacz także