Łazienka bezpieczna i wygodna dla seniora

0
Łazienka dla seniora
Urządzając łazienkę dla seniora, trzeba pomyśleć o zapewnieniu wygody i bezpieczeństwa.

Urządzając łazienkę, z której ma korzystać starsza osoba, trzeba pomyśleć o udogodnieniach, które sprawią, że łazienka będzie dla niej wygodna i bezpieczna.

Z wiekiem nasza sprawność ruchowa maleje i trzeba o tym pamiętać, urządzając mieszkanie dla starszej osoby. Czasem wystarczy zadbać o kilka drobiazgów, dzięki którym poruszanie się po mieszkaniu będzie łatwiejsze, czasem będą konieczne poważniejsze prace remontowe. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na wyposażenie łazienki – to miejsce, gdzie zdarza się najwięcej wypadków. A też możliwość wygodnego i samodzielnego korzystania z niej, jest nie do przecenienia.

Polecamy też: Ceramika sanitarna bezkołnierzowa - higieniczna i wygodna

Wygodna droga do łazienki

Zacznijmy od podstaw, czyli drogi do łazienki oraz jej podłogi. Przede wszystkim pozbądźmy się przeszkód, takich jak próg, a także różne dywaniki (łatwo się o nie potknąć, co przy mniejszej sprawności jest naprawdę niebezpieczne). Podłoga w łazience powinna być antypoślizgowa (wybierając płytki ceramiczne, zwróćmy uwagę na tę cechę).
Warto też pomyśleć o wygodnym oświetleniu drogi do łazienki – w przedpokoju możemy zainstalować lampkę z czujnikiem ruchu, albo taśmę LED.

Wyposażenie łazienki dla seniora

Wyposażenie łazienki wygodnej dla seniora rządzi się swoimi prawami. Przede wszystkim zastanówmy się nad tym, czy zamontować prysznic, czy wannę. Oczywiście optymalnie byłoby mieć jedno i drugie, ale nie zawsze metraż łazienki na to pozwala. Generalnie wygodniejszym rozwiązaniem jest prysznic. Wybierzmy wtedy montaż bez wystającego brodzika (są takie, które można zlicować z podłogą) lub w ogóle bez brodzika (wtedy odpływ montuje się w podłodze). W obydwu przypadkach podłoże musi być antypoślizgowe. Pod taki prysznic łatwo wejść, można też postawić siedzisko, które ułatwi kąpiel.
Jeśli zdecydujemy się na wannę, koniecznie zadbajmy o zabezpieczenie jej dna matą antypoślizgową oraz montaż uchwytu nad wanną. Lepiej sprawdzą się też niższe modele. Za to korzystanie z sedesu będzie wygodniejsze, jeśli będzie deska sedesowa będzie umieszczona kilka centymetrów wyżej niż standardowe 40-42 cm (czyli na wysokości 46-50 cm). Warto też pomyśleć o rozwiązaniach ułatwiających utrzymanie czystości, takich jak wc bezkołnierzowe.
Ułatwieniem w korzystaniu w łazienki są też baterie jednouchwytowe (szczególnie o dłuższej rączce) – temperaturę i strumień wody ustawia się wygodnie jedną ręką.
Warto też zwrócić uwagę na to, żeby elementy wyposażenia miały zaokrąglone narożniki.

Polecamy poradnik: Odpływy prysznicowe w podłodze - rodzaje i warunki montażu

Bezpieczne uchwyty w łazience

Urządzając łazienkę dla osoby, która ma problemy z poruszaniem się, koniecznie pomyślmy o specjalnych uchwytach i poręczach. Zapewnią bezpieczeństwo i wygodę przy toalecie, umywalce, wannie i prysznicu. Muszą one być solidnie zamocowane (np. na specjalnym stelażu podtynkowym). Takie uchwyty pomogą przytrzymać się, podnieść, usiąść, przemieścić czy zachować równowagę. To ogromne ułatwienie w codziennym korzystaniu z łazienki dla osób mających problemy z poruszaniem się.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Cersanit

Polecamy Ci również

Zobacz także