Łazienka bezpieczna dla dziecka

0
Dziecko w łazience
Urządzając łazienkę trzeba zadbać o bezpieczeństwo, szczególnie dzieci.

Lśniące, gładkie powierzchnie płytek łazienkowych, nieskazitelna czystość urządzeń sanitarnych – to nie wystarcza, aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo w łazience.

Dziecko poznaje świat wszystkimi zmysłami Ciekawość świata jest podstawowym motorem poznawczym, nie wolno nam więc jej hamować. Musimy tak zagospodarować przestrzeń domu, by nasz mały odkrywca mógł poznawać otoczenie i uczyć się samodzielności w kontrolowanych warunkach. To, co dla nas oczywiste dla dziecka jest czymś zupełnie nowym i obcym. Dziecko nie wie, że na mokrej, gładkiej powierzchni można się poślizgnąć, a gorąca woda może parzyć. To nam nie może zabraknąć wyobraźni w przewidywaniu skutków poczynań dziecka. Jeśli pozostawimy w zasięgu jego wzroku
i rączek kuszące kolorami, niezabezpieczone pojemniki ze środkami czystości, powinniśmy przewidzieć, że dziecko na pewno zechce sprawdzić, co ciekawego kryje w pudełku.

Pamiętajmy, że dziecko uczy się w trakcie zabawy. Sprawmy więc, by łazienka była kolorowa, ciekawa, pozwalała dziecku na wykonanie pewnych czynności samodzielnie, ale pod stałą kontrolą i w bezpiecznych warunkach.

Co należy zabezpieczyć w łazience, by stała się przyjaznym miejscem dla naszej pociechy?

 • Najlepiej, aby szafki, półki, lustra były mocno przytwierdzone do ściany. W innym przypadku mogą przewrócić się na wspinające się na nie dziecko.
 • Należy zabezpieczyć wszystkie szafki i szuflady zwłaszcza, jeśli przechowujemy w nich środki czystości, wybielacze, żrące substancje, ostre przedmioty, jak nożyczki czy pilniki oraz leki. Szafki należy zamknąć na klucz lub zainstalować w nich zabezpieczenia, blokady (są dostępne w sprzedaży). Dla dziecka równie niebezpieczne są substancje chemiczne przechowywane
  w szafkach, co same drzwiczki, którymi dziecko może sobie przytrzasnąć palce.
 • Meble łazienkowe nie powinny mieć ostrych rogów i kantów.
 • Nie układaj na otwartych półkach żadnych szklanych, dekoracyjnych elementów, które mogą rozbić się i pokaleczyć dziecko.
 • Warto zainstalować baterie termostatyczne, aby zabezpieczyć dziecko przed oparzeniem zbyt gorącą wodą.
 • Lustro w łazience powinno być zainstalowane na tyle nisko i stabilnie, by dziecko mogło przejrzeć się w nim bez wspinania się i nie mogło go zrzucić.
 • Pod prysznicem warto zamontować uchwyty na tyle nisko, by dziecko mogło za nie chwycić. Śliski brodzik i wannę warto wyposażyć w matę antypoślizgową.
 • Pamiętajmy, aby gniazdka elektryczne miały uziemienie i były zabezpieczone specjalnymi klapkami ochronnymi.
 • Aby dziecko samo nie otwierało sedesu, deskę klozetową można zabezpieczyć specjalnymi pasami.
 • Nigdy nie zostawiaj samego dziecka w wannie.
 • Nie przewijaj dziecka na pralce czy łazienkowej szafce.
 • Kupuj tylko bezpieczne zabawki przeznaczone do zabawy w wodzie, bez ostrych krawędzi, napędu elektrycznego i ruchomych małych części, które dziecko może połknąć. Zabawki powinny być często myte i wyparzane.
Oceń artykuł
3,75 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Beata Kubiak

Polecamy Ci również

Zobacz także