Łazienka bez barier

Łazienka bez barier

Łazienka to miejsce, z którego każdy z nas chciałby korzystać samodzielnie, bez pomocy innych. Dzięki odpowiedniemu rozplanowaniu i wyposażeniu osoby starsze, mniej sprawne fizycznie, poruszające się na wózku czy w inny sposób ograniczone ruchowo, mogą samodzielnie z niej korzystać.

łazienka dla niepełnosprawnych

Wanna - ma niewysokie boki o głębokości 38 cm i specjalnie ukształtowane dno. Jednak by wanna ta była w pełni bezpieczna dla osób niepełnosprawnych warto zamontować także specjalną poręcz. Można również zamontować ławkę wannową, która umożliwi kąpiel osobom niepełnosprawnym. Takie rozwiązanie ma zazwyczaj regulowaną wysokość. Poleca się ustawić wysokość ławki,
czy krzesełka na wysokości zakończenia wanny.

Umywalka – od tradycyjnej wyróżnia ją to że jest szersza i bardziej płaska. Umywalka taka jest skonstruowana bez postumentu, co umożliwia wjechanie pod nią wózkiem. Gdy mamy w domu osobę chodzącą o kulach, warto wybrać model umywalki z wyprofilowanymi miejscami na łokcie.
To w sposób znaczący zwiększy wygodę osoby stojącej i opierającej się o umywalkę.  Niektóre umywalki mają możliwość lekkiego pochylenia ich ku dołowi. Jest to jeszcze wygodniejsze dla osób niepełnosprawnych.
Gdy kupujemy umywalkę, musimy zdecydować jaką baterię zamontujemy. Może to być bateria samozamykająca – czasowa. Będą to urządzenia z zamontowanym czujnikiem. Baterie bezdotykowe sprawdzą się tutaj najbardziej. Gdy obie ręce osoby mającej korzystać z baterii są sprawne, mamy większy wybór, co do typów baterii. Baterie z przedłużonym mieszaczem to propozycja dla osób, których dłonie nie są sprawne. Takie urządzenie obsługuje się przy pomocy łokcia.

Brodziki bezprogowe - ze względu na swoją małą wysokość z powodzeniem mogą służyć osobom niepełnosprawnym. Są dwie możliwości ich montażu – na specjalnym stojaku oraz wbudowanie go
w podłogę. Można je idealnie dopasować do kabin prysznicowych. Taki brodzik warto zaopatrzyć w matę antypoślizgową. Ma ona wygodne przyssawki, dzięki czemu nie przesunie się w kabinie prysznicowej.

Natryski bezpieczeństwa
- można kupić w różnych typach. Przykładowo może to być prysznic bezpieczeństwa z natryskiem do przemywania oczu i twarzy. Każde urządzenie może być zasilane pionowo i poziomo.

siedzisko w wannie siedzisko w prysznicu stołek

Na rynku są dostępne produkty pod nazwą specjalistyczna ceramika dla osób niepełnosprawnych. Są to wyroby, które wyróżniają się trwałością i ich mniejszą podatnością na obicia. Są także mniej śliskie. Można z powodzeniem po nich poruszać się wózkiem, czy na kulach.

Poręcze – uchwyty wykonane ze stali nierdzewnej, przeznaczone  dla osób niepełnosprawnych, znacznie ułatwiają wykonanie prostych czynności w łazience. Na rynku dostępne jest kilka rodzajów poręczy:poręcz ruchoma

  • uchwyt ścienny stały – dostępny w długości 600 mm. Maksymalne obciążenie 120 kg. Polecany do montażu obok umywalki. Można kupić wersję prawą i lewą.
  • uchwyt ścienny uchylny – dostępny w ofercie marki Cersanit. Można go kupić w długości 600 i 750 mm.
  • uchwyt prosty możemy kupić w długości 400, 600 i 800 mm. Maksymalne obciążenie to 120 kg.
  • uchwyt ścienny poziomo - pionowy L o wymiarach 500 na 700 mm. Występuje w dwóch wersjach: lewej i prawej
  • uchwyt uchylny mocowany do podłogi – wysokość 800 mm, długość 600 mm.
  • uchwyt ścienno-podłogowy – długość 750 mm, wysokość 800 mm, można go nabyć w wersji prawej i lewej
  • uchwyt wannowy – wersja boczna (prawej i lewej), czołowej.

Odbojnice - produkty te znajdziemy w ofercie wielu firm. Są one niezbędne w wielu domach osób niepełnosprawnych. Chronią nasze ściany, drzwi, naroży, delikatne materiały przed obiciem.

Oceń artykuł
4,25 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Joanna Bogumił

Źródło: Cersanit

Polecamy Ci również

Zobacz także