Łazienka – 5 prostych sposobów na szybką przemianę

czerwone akcesoria

Czasem potrzeba naprawdę niewiele, żeby coś zmienić. Nie inaczej sprawa się ma, gdy mówimy o przeróbkach w łazience.

Duży remont wymaga czasu i funduszy, poza tym nie zawsze kiedy czujemy potrzebę zmian, trzeba od razu sięgać po tak drastyczne metody. Wystarczy wprowadzić drobne zmiany, które zmienią oblicze naszej łazienki. Większość z nich można wykonać samodzielnie.

nowoczesna łazienka

Nowy wygląd ścian

Ściany są chyba elementem, który w największym stopniu tworzy klimat pomieszczenia.

kolorowe ściany
Jeśli wcześniej zdecydowaliśmy się na ich pełne wykafelkowanie teraz będzie trudno zmienić ich kolor, jednak coraz częściej spotyka się łazienki, w których przynajmniej część ścian pokyta została farbą bądź tapetą. W takim przypadku zmiana jest dość prosta – zmieniamy kolor. Nowe barwy ożywią wnętrze, dadzą mu nową energię, zmienią nieco klimat i na pewno na nasze postrzeganie tego miejsca. Jeśli łazienka nie jest za duża nie powinno zająć to dużo czasu. Nie musimy zresztą od razu przemalowywać wszystkich ścian – czasem wystarczy jedna albo jakieś akcenty w innych kolorach. Możesz też – zamiast malowania – wybrać jakieś przyciągające wzrok dzieło sztuki, które zawiśnie na ścianie. Na pewno jest to zdecydowanie szybszy sposób na odmianę.

Dodaj nowy mebel

Dodanie nowego obiektu do pokoju może wyraźnie zmienić jego dynamikę, a jednocześnie zapewnić dodatkowe miejsce na różne akcesoria. Nawet jeśli nasza łazienka jest niewielka specjalne systemy przechowywania sprawdzą się w niej idealnie, zmieniając jednocześnie nieco jej oblicze. Czy będzie to szafka pod umywalkę, dodatkowa komoda czy niewielki stoliczek na ręczniki możemy być pewni, że odczujemy zmianę.

metalowy stoliczek na ręczniki

Pamiętajmy jednak, że nowy mebel musi pasować kolorystyką i stylem do łazienki – czy postawimy na ciągłość wybranej wcześniej estetyki czy też na jej przełamanie (na przykład nowoczesne elementy w bardziej tradycyjnej aranżacji) całość musi ze sobą współgrać i tworzyć spójne wnętrze.

Odśwież przestrzeń przy pomocy roślin

Bardzo prostym i niedrogim sposobem na odświeżenie pomieszczenia jest wstawienie tam roślin. Zieleń ma cechy ożywiające i energetyzujące, co dodaje każdemu pomieszczeniu energii i sprawia, że przyjemniej spędzamy tam czas. Nie inaczej sprawa ma się w przypadku łazienki. Oczywiście ze względu na specyfikę pomieszczenia muszą być to odpowiednio dobrane rośliny, dobrze reagujące na większą wilgoć, czy czasem na ciemno, które panuje w małych łazienkach, lecz jeśli poszukamy informacji czy zasięgniemy rady eksperta na pewno wybierzemy coś dla siebie.
Dodatkową zaletą roślin w łazienkach jest to, że nie wpływają one na kolory, które zostały w niej zastosowane. Większość kwiatów doniczkowych doskonale łączy się z otoczeniem, więc dopasują także i w tym przypadku.

rośliny w łazience

Wymień akcesoria

Drobne rzeczy w naszej łazience: pojemnik na mydło, kubeczek na szczoteczkę do zębów, dywanik na podłodze – na co dzień rzadko zwracamy na nie większą uwagę. Jednak gdy wymienimy te z pozoru drobne elementy nasza łazienka zyska zupełnie inny wymiar. Kolorowe ręczniki, pudełeczka na przechowywane rzeczy – naprawdę potrafią wywrzeć duży wpływ na postrzeganie przestrzeni. Jeśli w pomieszczeniu brakowało wcześniej kolorów (dominowała biel, szarość, beż), warto wybrać naprawdę żywą, widoczną barwę, jak na przykład czerwony czy pomarańczowy. Uważajmy jednak, aby te kombinacje dobrze współgrały z kolorami już obecnymi w łazience. Zła konfiguracja barw będzie źle wpływać na użytkowników.

czerwone akcesoria
dodatki do łazienki

Odczaruj szafkę łazienkową

Jak często robimy w nich porządki? No cóż, to pytanie czasem lepiej pozostawić bez odpowiedzi. Faktem jest, że szafka w łazience jest niezbędna. To właśnie ona zapewnia miejsce na wszystko, czego potrzebujemy: kosmetyki, leki, produkty higieniczne i mnóstwo innych rzeczy. Dlatego ważne jest, aby tę szafkę wybrać odpowiednio do swoich potrzeb, a także starać się pilnować w niej porządku. Jeśli decydujemy się na wymianę tego mebla będzie to świetny czas, aby pozbyć się nadmiaru rzeczy, które w nim przechowujemy. I tak kosmetyki, których już nie używamy, bądź zostały po nich puste pudełeczka wyrzucamy, podobnie jak wszystkie przeterminowane produkty. Można podzielić przestrzeń tak, by była jak najbardziej funkcjonalna, sposobów na to jest wiele: część jej i jego, kosmetyki używane częściej i rzadziej, oddzielnie stawiamy leki, oddzielnie produkty higieniczne – wedle osobistego upodobania.
Ten bardzo prosty i szybki sposób na pewno ułatwi korzystanie z szafki i poranne przygotowania. Ten sam sposób można zastosować do każdego innego mebla w łazience. Przekonacie się, że robi to naprawdę dużą różnicę.

szafki w łazience

Nowa zasłona prysznicowa, roślina, ręcznik, czy uporządkowana szafka – sposobów na niewielką odmianę łazienki jest naprawdę wiele. Proste i szybkie, często zapomniane, potrafią nadać pomieszczeniu zupełnie nowy klimat, odmłodzić przestrzeń, a nam pozwolą poczuć się w tym otoczeniu znacznie lepiej.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Magdalena Kolwaga

Źródło: decoist.com

Polecamy Ci również

Zobacz także