Kwiaty łazienkowe

0
Storczyki w łazience
Rośliny doniczkowe można także hodować w naszych łazienkach pod warunkiem, że zapewnimy im odpowiednie warunki.

Miłośnicy i wielbiciele roślin doniczkowych najczęściej nie są nawet w stanie wyobrazić sobie życia bez otaczania się zielonymi przyjaciółmi. Rośliny królują w pokojach, kuchniach oraz przestronnych korytarzach, czy holach. Czy jednak można uprawiać kwiaty także w domowych łazienkach?

Wątpliwości budzą zwłaszcza niewielkie blokowe łazienki, w których przeważnie brakuje okna, a tym samym do wnętrza nie dociera naturalne światło dzienne. W takich warunkach większość żywych roślin nie jest w stanie przetrwać przez dłuższy czas. Istnieją jednak sposoby, aby rośliny mogły cieszyć nasze oko podczas codziennych kąpieli i innych zabiegów kosmetycznych. Przede wszystkim należy starannie dobrać odpowiednie gatunki, a następnie – zapewnić im możliwie najlepsze warunki do wzrostu i rozwoju.

Zobacz projekt: Łazienka z roślinami

Łazienka odświeżona roślinnością

Bez wątpienia, obecność roślin w łazience – uatrakcyjnia to wnętrze oraz czyni je bardziej przyjaznym i naturalnym dla człowieka. Jest tak w przypadku każdej łazienki, bez względu na jej aranżację, kolorystykę, a nawet wielkość. Jednak chęć umieszczenia roślin w pokoju kąpielowym powinna być uwzględniona już na etapie projektowania tego wnętrza. Zielone okazy mają bowiem zdobić pomieszczenie, a nie utrudniać nam korzystanie z niego. Dodatkowo, ze względu na ich dobro – należy lokować je w taki sposób, aby nie miały bezpośredniego kontaktu z bieżącą wodą oraz z oparami używanych przez nas aerozoli kosmetycznych. Na wiele gatunków źle wpływa intensywne moczenie ich liści lub kwiatostanów. Natomiast unoszących się w powietrzu i wreszcie opadających oparów chemii – nie toleruje żadna roślina żywa. Dlatego też, by cieszyć się obecnością kwiatów w łazience – należy najpierw stworzyć miejsca, w których będziemy mogli je bezpiecznie ustawić. Do powyższego celu nadają się szerokie półki wykonane z glazury, poszerzone obramowanie wanny, głębokie wnęki w ścianach oraz tradycyjny parapet okienny lub dogodne miejsce na podłodze. Odpowiednio wyeksponowane rośliny w połączeniu ze znajdującym się w łazience wyposażeniem oraz bibelotami i innymi elementami dekoracji tego wnętrza – są w stanie stworzyć w nim niepowtarzalny i sprzyjający relaksowi klimat.

Zobacz także: Anturium jako ozdoba mieszkania

Rośliny do łazienki z oknem

Jeśli nasza łazienka posiada okno, przez które do wnętrza dociera światło dzienne – bez obaw można umieścić i hodować w niej większość gatunków roślin doniczkowych. Duża wilgotność powietrza oraz dość wysoka temperatura sprzyjają rozwojowi roślin o takich właśnie wymaganiach. Rośliny dobrze rosną i nie sprawiają praktycznie żadnych problemów z uprawą. Nie wolno nam jednak zapominać, że większość roślin lubiących dużą wilgotność powietrza – nie toleruje jednocześnie bezpośredniego i intensywnego nasłonecznienia. Jeśli zatem łazienkowe okno usytuowane jest od południa lub zachodu – niektóre gatunki mogą wymagać rozproszenia światła, co najczęściej udaje się zapewnić poprzez zdjęcie rośliny z parapetu i oddalenie jej od okna na czas najbardziej intensywnego działania słońca. W łazienkach o wspomnianym powyżej usytuowaniu okna sprawdzą się prawie wszystkie gatunki roślin. Należy je jedynie dobrać w zależności od wielkości wnętrza. Jeśli łazienka nie jest zbyt przestronna możemy zdecydować się na uprawę w niej małych paproci, np. orliczki, trzykrotki, figowca pnącego, peperomii srebrzystej, maranty, czy kalatei. W jasnej i wilgotnej łazience warto też spróbować z uprawą bardzo modnych w ostatnim czasie storczyków. W takich warunkach storczyki nie wymagają żadnej szczególnej opieki, a odpowiednio nawożone - pięknie kwitną obfitym i długotrwałym kwiatem.

Dowiedz się jak: Uprawiać storczyki w domu

Jeżeli natomiast łazienka jest większa, możemy ustawić w niej azalię, anturium lub afelandrę. Samo okno świetnie udekorują rośliny pnące, tj.: cissusy, filodendrony, scindapsusy i syngonium.

W sytuacji, kiedy łazienkowe okno wychodzi na północ lub szyba pokryta jest folią matującą lepiej jest wybrać cieniolubne gatunki roślin. Należą do nich: wszelkiego rodzaju palmy, monstera dziurawa, bluszcze, paprocie, zamiokulkas, aglomena, fatsja, fitonia oraz bardzo popularna i hodowana już przez nasze babie – zielistka. Na szczególną uwagę zasługują tutaj paprocie, których próby hodowania w pokojach bardzo często kończą się fatalną porażką spowodowaną stopniowym obumieraniem roślin. Łazienka i panujący w niej mikroklimat jest dla nich prawdziwym rajem. Zatem, jeśli jesteśmy zwolennikami bujnych liści paproci – spróbujmy tym razem umieścić roślinę właśnie w łazience.

Kwiaty w łazience bez okna

Choć zdecydowana część miłośników roślin doniczkowych jest pewnie zdania, że obecność żywych, zielonych okazów w łazience bez okna jest pomyłką i całkowitą katastrofą dla roślin – to warto tutaj udowodnić, że uprawa w tak skrajnych warunkach jest w pewnym sensie możliwa.

Trzeba jednak podkreślić, że światło jest roślinności bezwzględnie potrzebne, ponieważ bez niego nie jest ona w stanie wytworzyć niezbędnych składników pokarmowych w procesie fotosyntezy. Jednak istnieją sposoby na zastąpienie światła naturalnego – oświetleniem sztucznym. Najbardziej sprzyjające roślinom warunki świetlne uzyskuje się za sprawą żarówek sodowych. Jednak zestaw z transformatorem, który oświetli 2–3 metry kwadratowe łazienki, to wydatek rzędu 200 zł. Nie jest to mało, dlatego też  częściej stosuje się tradycyjne jarzeniówki lub żarówki energooszczędne. Pamiętajmy, że światło w łazience powinno palić się dla roślin przez przynajmniej 10 godzin w ciągu doby, a to z kolei wiąże się ze zwiększonym poborem i zużyciem energii elektrycznej. Powinniśmy też zdawać sobie sprawę, że stworzone przez nas oświetlenie będzie przydatne roślinom jedynie pod warunkiem, że nie będą one znajdowały się zbyt blisko, ani zbyt daleko źródła światła. Światło powinno padać na roślinę z góry, z odległości około 30–50 cm.

Innym i zarazem bardzo sprytnym sposobem na uprawę roślin w łazience bez okna jest ich podmiana. W powyższym celu należy zakupić dwie identyczne rośliny i hodować je naprzemiennie – raz w warunkach, gdzie dociera światło dzienne, a drugi raz w łazience bez okna. Jednak o konieczności dokonania podmiany nie można zapominać, a roślina w pomieszczeniu bez światła nie może być trzymana dłużej niż tydzień, maksymalnie 10 dni. Po wstawieniu jej do wnętrza o korzystniejszych warunkach świetlnych – nie może też zostać wystawiona na bezpośrednie działanie światła słonecznego. Takie roszady i jednocześnie uciechę naszych oczu w czasie kąpieli, są w stanie przetrzymać: popularny skrzydłokwiat, zamiokulkas, sansewieria oraz nieco już staromodna, choć bardzo efektowna – zielistka.

Przeczytaj: Ogród w butelce – 42 lata bez podlewania
Pamiętajmy, że:

  • do łazienek nie nadają się kaktusy oraz pozostałe sukulenty, ponieważ nadmiar wilgoci powoduje ich stopniowe gnicie i obumieranie;
  • rośliny muszą mieć w łazience odpowiednie miejsce, ponieważ ich rolą jest ozdabiać wnętrze, a nie utrudniać domownikom korzystanie z niego;
  • nie należy narażać roślin na działanie sprejów kosmetycznych, tj. lakiery do włosów, dezodoranty, itp. oraz, że rośliny powinny znajdować się w oddaleniu od detergentów trzymanych w łazience;
  • rośliny hodowane w łazience także wymagają regularnego podlewania, choć raczej mniej intensywnego, aniżeli okazy ulokowane w pozostałych pomieszczeniach domu, należy je także nawozić;
  • konieczne jest usuwanie z roślin starych, uschniętych liści oraz ich czyszczenie z kurzu, którego nie brakuje także i w domowych łazienkach;
  • łazienkę, w której znajdują się rośliny należy wietrzyć, a zwłaszcza po długotrwałych kąpielach oraz generalnych porządkach;
  • bez światła żadna roślina nie przeżyje dłużej niż miesiąc.
Oceń artykuł
4,75 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Agnieszka Jaros

Zdjęcia: health.com, landscapingnetwork.com, gardenista.com, justaddiceorchids.com

Polecamy Ci również

Zobacz także