Kupując meble do łazienki

Kupując meble do łazienki

Kupując meble do łazienki - zdjęcie 1

Łazienka, bardziej niż inne pomieszczenia w domu, narażona jest na częste zmiany wilgotności powietrza i temperatury. Powtarzające się gwałtowne wzrosty wilgotności oraz możliwość kontaktu drewnianych elementów z wodą sprawiają, że meblom łazienkowym stawia się bardzo wysokie wymagania.

Rozwiązania przemyślane pod kątem konstrukcji, technologii wykonania i użytych materiałów umożliwiają długotrwałe oraz bezproblemowe korzystanie z mebli w łazienkach. Istotny jest prawidłowy dobór materiałów, przede wszystkim na korpusy mebli. Niektórzy producenci stosują materiały drewnopochodne - tzw. suchotrwałe, niezabezpieczone przed wpływem wilgoci. Jest to błąd, który bardzo szybko odbija się na klientach - użytkownikach mebli, zachęconych do zakupu przeważnie niską ceną. Tylko stosowanie materiałów wilgocioodpornych umożliwia prawidłowe funkcjonowanie mebli w trudnym środowisku łazienki.

Kupując meble do łazienki - zdjęcie 2Dobre wykończenie
Przy zakupie mebli warto zwracać uwagę na wykończenie ich powierzchni, która obok właściwości materiału ma zasadnicze znaczenie dla ochrony przed wilgocią. Szczególnie ważne jest wykończenie elementów frontowych - drzwi i fronty szuflad. Często pojawiają się meble (zwłaszcza w tańszym segmencie), które zabezpieczone są folią PVC. Jest to kolejny kompromis pomiędzy jakością a ceną. Jedynie użycie lakierów o specjalnych właściwościach gwarantuje wodoodporność powłoki, a w konsekwencji trwałość elementów. Najlepsi producenci, specjaliści w branży mebli łazienkowych, zwracają szczególną uwagę na staranne i dokładne wykończenie elementów frontowych. Najwyższej klasy zabezpieczenie to dwuskładnikowe wodoodporne lakiery poliuretanowe, których jakość i technologia nakładania gwarantują optymalną ochronę.

Odporne na wilgoć
Kupując meble do łazienki należy zapytać sprzedawcę, czy są odpowiednio zabezpieczone i wykonane z materiałów wilgocioodpornych. Potwierdzenie będzie pomocne w wypadku ewentualnej reklamacji "spuchniętych" lub rozwarstwionych elementów mebli, ponieważ tradycyjne materiały drewnopochodne pod wpływem wilgoci pęcznieją, a po wysuszeniu nie wracają do poprzednich wymiarów.

Istotnym elementem mebli łazienkowych jest także klasa okuć. Przy okuciach niskiej jakości fronty szafek mogą opuszczać się na zawiasach, co powoduje nieestetyczny wygląd i dyskomfort użytkowania.

Oceń artykuł
4,33 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: Sanitec Koło

Polecamy Ci również

Zobacz także