Kolor do łazienki - jaki kolor, taki klimat i charakter wnętrza

12
Biało-czarna łazienka
Łazienka jest miejscem, które urządzamy na kilka, a często nawet na kilkanaście lat. Dlatego sposób jej aranżacji warto dokładnie przemyśleć.

Obcowanie z konkretnymi barwami może mieć wpływ na nasze samopoczucie. Może działać na nas kojąco lub wręcz przeciwnie – pobudzać nas do działania i powodować zwiększoną aktywność naszego organizmu.

Zastosowanie wybranych kolorów we wnętrzu, to jednak przede wszystkim tworzenie charakteru i klimatu tego wnętrza. Łazienka jest miejscem, które urządzamy na kilka, a często nawet na kilkanaście lat. Dlatego sposób jej aranżacji warto dokładnie przemyśleć. Wprawdzie w łazience nie spędzamy tyle czasu, co w pozostałych wnętrzach domu, ale czas ten jest dla nas szczególnie cenny. Dlatego też łazienka powinna być zwyczajnie ładna. Oprócz tego musi też być funkcjonalna i wygodna. Wybierając kolory do tego wnętrza – warto zdawać sobie sprawę, w jaki sposób wpłyną one na wystrój i dopasować tak, by nie zakłócały zasadniczych funkcji pomieszczenia. Podstawowa i dawno już sprawdzona zasada aranżacji wnętrz brzmi: barwy ciemne pomniejszają pomieszczenie, jasne powiększają je optycznie. Warto kierować się tym założeniem zwłaszcza wówczas, kiedy mamy do czynienia z łazienką małą, a dodatkowo pozbawioną okna. W przypadku takiego wnętrza zdecydowanie lepiej jest wybrać jaśniejsze odcienie ulubionego koloru, a charakteru nadać przy pomocy ciemniejszych dodatków i łazienkowych akcesoriów. Gdy łazienka jest przestronna i dobrze oświetlona można pokusić się o urządzenie jej w ciemniejszej tonacji. Wówczas na tle ciemnych ścian dobrze zaprezentuje się jasna ceramika, meble, czy dekory. W dużych łazienkach doskonale wyglądają także zestawienia kolorów na zasadzie kontrastu, co jest raczej odradzane we wnętrzach o niewielkiej powierzchni użytkowej. Jakiejkolwiek analizie nie zastałoby jednak poddane urządzanie łazienki – decyzja o jej kolorystyce powinna być sprawą indywidualną. Nie istnieje bowiem uniwersalny zestaw kolorów, który akceptowałby każdy z nas. Nie ma też kolorów idealnych do łazienki. Wszystko jest wolą naszych upodobań, która połączona z możliwościami i dopasowana do wielkości łazienki – sprawi, że wnętrze to stanie się dla nas przyjaznym. Poniżej: kilka przykładów na to, jak zastosowana barwa wpłynie na nas i na ostateczny wygląd naszej łazienki.

Zobacz: Wanna w sypialni

Łazienka w bieli

Biały, to kolor neutralny, czysty i świeży. Powoduje wrażenie niesłychanej higieny i idealnego porządku. Stąd też, w dalszym ciągu jest kolorem dominującym łazienkową ceramikę. Zastosowanie dużej ilości koloru białego w łazience spowoduje, że wnętrze to nabierze przestrzeni. Biel doskonale uwypukli też użyte do dekoracji przedmioty w innych intensywnych barwach. Można łączyć ją zarówno z kolorami nasyconymi, jak i z delikatnymi odcieniami pastelowymi, przez co możliwości aranżacyjnych jest właściwie nieograniczona ilość. Jednak nadmiar bieli może powodować wrażenie nieprzyjemnego chłodu w pomieszczeniu. Dlatego decydując się na białą łazienkę – należy zadbać o ożywcze dodatki, czy kolorowe dekory. Doskonale wkomponują się tutaj czerwienie, brązy oraz ponadczasowa czerń. Urządzane w taki sposób łazienki są zawsze modne i nie tracą na czasie. Stosując biel jako kolor wiodący w łazience należy tylko pamiętać, że może ona mieć szereg różnorodnych odcieni – od zimnych błękitów, po barwę kremową, a nawet żółtawą.

To Cię zainteresuje: Biało-czarna łazienka

Czerń i czerwień w łazience

Barwy bardzo interesujące dla projektantów wnętrz, jednak w łazienkach stosowane głównie w postaci dodatków i dekoracji. Duża ilość tych kolorów spowoduje optyczne pomniejszenie pomieszczenia. Dlatego też szczególny umiar zalecany jest w czasie aranżacji niezbyt przestronnych łazienek. Do pokrycia znacznych powierzchni ścian nadają się jedynie jaśniejsze odcienie czerni, np. szarość lub grafit. Także czerwień należy do kolorów, które wymagają umiaru w zastosowaniu wewnątrz łazienki. Czerwony pobudza i zachęca do działania. Jednak jego nadmiar powoduje zmęczenie, a czasami nawet rozdrażnienie. Tymczasem, łazienka ma stanowić miejsce relaksu i odpoczynku, więc duża ilość tej barwy nie jest dobrym pomysłem. Jednak zarówno czerń, jak i czerwień to barwy doskonałe do pokreślenia i zaakcentowania poszczególnych stref użytkowych wnętrza, jak również do tworzenia dekoracji i dodatków. Kafle w żywo czerwonym kolorze będą wyglądać dobrze, np. w okolicy prysznica, umywalki, itp. Na większe powierzchnie zdecydowanie lepiej jest stosować nieco złamane lub rozbielone odcienie czerwieni.

Błękit i niebieski

Choć błękit jest odcieniem koloru niebieskiego, w rzeczywistości są to dwie zupełnie inne barwy. Błękit, kojarzony z kolorem nieba jest w stanie zadowolić prawie wszystkie gusta i dlatego też w łazienkach spotyka się go bardzo często i w dużych ilościach. Użyty i skomponowany z innymi barwami daje wiele możliwości aranżacji tego wnętrza. Kolor niebieski jest równie pożądaną barwą w łazienkach, ale już z nieco większą ostrożnością. Wprawdzie jest to kolor, który działa uspokajająco i łagodząco, ale jego ciemny odcień może powodować wrażenie chłodu i przyczyniać się do naszego przygnębienia. Barwę niebieską warto zatem łączyć z innymi kolorami. Pozwoli to ożywić wnętrze i nieco je urozmaicić. W powyższym celu można wykorzystać kolory ciepłe, np. żółty, czy pomarańczowy. Niebieski dobrze komponuje się także z ponadczasową bielą i meblami oraz dodatkami w kolorze naturalnego drewna. Takie połączenie spowoduje powstanie łazienki w stylu marynistycznym.

To Cię zainteresuje: Remont małej łazienki: piękna metamorfoza łazienki krok po kroku

Zieleń i turkus

Zarówno kolor zielony w wielu swych odcieniach, jak i popularny turkus, to kolory typowo łazienkowe. Zieleń uspokaja, koi nerwy oraz powoduje odprężenie i wyciszenie naszych organizmów. Czy potrzeba nam czegoś więcej w czasie relaksującej kąpieli zażywanej w łazience? Może jedynie lampki dobrego wina i ciekawej lektury w ręce. Kolor zielony bywa stosowany niemal we wszystkich stylach aranżacji łazienek.

Wykorzystuje się go zarówno jako barwę dominującą, jak i w postaci ożywiających wnętrze akcentów i dodatków. Zieleń we wszystkich swych odcieniach idealnie nadaje się do łazienki i nigdy nie przestaje być modna. Można zestawiać ją z bielą, beżem, kolorem piaskowym oraz meblami mającymi barwę różnych gatunków drewna. Uspokajająco i kojąco działa także turkus, kojarzony najczęściej z morzem, wodą i egzotycznymi wojażami po świecie. Czyż zatem nie pasuje do łazienki? Sprawdza się w niej idealnie. Oprócz pozytywnego działania na nasz organizm sprawia, że wnętrze wydaje się obszerniejsze, aniżeli jest w rzeczywistości. Łazienka wygląda na czystą i świeżą, a tradycyjna biała ceramika zamontowana na turkusowym tle prezentuje się bardziej niepowtarzalnie, aniżeli w łazienkach mających inny kolor dominujący.

Oceń artykuł
3,75 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Agnieszka Jaros

Polecamy Ci również

Zobacz także