Kąpiele lecznicze

Kąpiele lecznicze

Ciepła wodkąpiele leczniczea odpręża, delikatnie masuje zmęczone mięśnie, pobudza krążenie krwi oraz pomaga usunąć z organizmu kwas mlekowy i inne szkodliwe produkty przemiany materii. Kąpiel może naprawdę pomóc, zwłaszcza jeśli wiemy, czego dolać lub dosypać do wody…

Hydroterapia kontrastowa
Jednym z przykładów leczniczego zastosowania kąpieli jest tzw. hydroterapia kontrastowa. Polega ona na stosowaniu kąpieli w gorącej i zimnej wodzie. Wpływ ciepłej i zimnej wody na nasz organizm powoduje, że nasze naczynia krwionośne naprzemiennie rozszerzają się i kurczą. Zabieg ten wydatnie poprawia krążenie krwi, pobudza organy wewnętrzne do działania oraz poprawia trawienie. Entuzjaści tej metody widzą w niej sposób na wzmocnienie odporności organizmu. Niektórzy uważają, że wspomaga ona odchudzanie.
Tę naturalną metodę leczniczą możemy bez trudu zastosować we własnej łazience, polewając się na przemian strumieniem ciepłej i zimnej wody. Zabieg ten powtarzamy kilkukrotnie. Zaczynajmy zawsze od strumienia ciepłej wody, a kończmy na wodzie zimnej.

Kąpiel rozluźniająca
Zamiast środków farmakologicznych lepiej stosować naturalne metody leczenia. Jeśli czujemy się zmęczeni i zestresowani, pomóżmy organizmowi odprężyć się i zrelaksować. W tym celu przygotujmy sobie gorącą kąpiel ziołową.
Do wanny wlewamy ciepłą wodę i dodajemy do niej ½ szklanki soli gorzkiej lub morskiej, trzy krople olejku ylang-ylang, pięć kropel olejku z lawendy i dwie krople z bergamotki. Przygotowanie takiej kąpieli nie jest kłopotliwe ani czasochłonne, a z pewnością sprawi nam ona wielką przyjemność. Zamiast olejków możemy użyć naparu z suszonych ziół, który należy wlać do wanny. Możemy użyć do naparu kozłka lekarskiego, rumianku lub lawendy Zioła te działają uspokajająco i rozluźniająco, pomagają lepiej radzić sobie z lękiem i niepokojem.

Kąpiel lekarstwem na oparzenia słoneczne
Gdy przesadzimy ze słońcem, ulgę przyniesie nam kąpiel z dodatkiem mąki owsianej. Tym razem przygotowujemy letnią kąpiel, do której dodajemy kilka łyżek mąki owsianej. Jeśli nie mamy w domu takiej mąki, możemy zamiast niej użyć płatków owsianych zawiniętych w płócienny woreczek. Również ocet winny (do wanny wystarczy wlać dwie szklanki octu) przynosi ulgę podrażnionej lub poparzonej przez słońce skórze.

Oceń artykuł
4,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Beata Kubiak

Zdjęcia: Coram Poland

Polecamy Ci również

Zobacz także