Kamień w łazience - onyks

Kamień w łazience - onyks

Onyks, półszlachetny kamień w miodowych, mlecznych barwach, zwany jest również alabastrem kalcytowym. Migotliwe piękno onyksu wykorzystywali rzemieślnicy ze starożytnego Egiptu i egzotycznego Bliskiego Wschodu. To właśnie tam, od tysięcy lat, onyksowe misy, wazony, posadzki i ściany zdobiły pałace i budowle wielkich miast.

Ten półprzezroczysty, delikatnie pożyłkowany i gładko wyszlifowany kamień był używany w starożytności między innymi do dekoracyjnych okładzin – zastępował marmur podczas budowania posadzek. Urok onyksowych kompozycji pięknie prezentował się także w drobnych, misternie utkanych mozaikach. W starożytnej Mezopotamii i Egipcie sproszkowany onyks stosowano jako bazę dla kosmetyków rozjaśniających i mających zapewnić skórze gładkość.

umywalka z onyksukamienna umywalka

Umywalki z onyksu

Urodę tego kamienia docenią ci, którzy dobrze czują się we wnętrzach nawiązujących do klasyki. Z taką propozycją wychodzi firma Rogala, która wykorzystała półprzezroczystość i niezwykłą przepuszczalność światła, tworząc efektowną kolekcję płytek Yellow Onyx. Miodowa kolorystyka i niezwykła tekstura to niewątpliwie alternatywa także w dziedzinie mebli łazienkowych – ci, którzy cenią sobie oryginalność i niechętnie hołdują seryjnym produkcjom, docenią umywalkę z półkami. Delikatny w kształcie i kolorze mebel został w całości wykonany z onyksu i przywodzi na myśl zaciszne wnętrza egzotycznych budowli.

kamienna mozaikaOkładziny ścian

Uznanie wśród projektantów onyks zawdzięcza właściwościom przepuszczania światła. Stosuje się go do tworzenia dekoracyjnych ścian – delikatne ledowe światło wydobywa naturalny rysunek kamienia w kolorze bursztynu (np. Arco Irys) czy pastelowych zieleni (Verde Scuro). Wrażenie niezwykłej poświaty zyskamy także przykrywając taflami onyksu ścienne wnęki, które, efektownie rozświetlone, nadadzą łazience wrażenia przestrzeni i wprowadzą niepowtarzalną atmosferę.

Pielęgnacja kamienia

Onyks, choć jest trwałym materiałem, wymaga odpowiedniej dbałości. By nie stracił na głębokiej barwie i nie zmatowiał, należy go odpowiednio zaimpregnować i czyścić miękką szmatką. Specjaliści Rogali zwracają uwagę także na nietolerancję chemikaliów. Kamień to tworzywo naturalne i jako takie powinno się je chronić przed wpływem silnych środków czyszczących. Preparaty na bazie wosków i silikonów ułatwią utrzymanie onyksowych powierzchni w czystości i trwale podkreślą niezwykłe kolory onyksu.

kolory onyksukamień do łazienki

Oceń artykuł
3,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Rogala

Zobacz także