Kamień naturalny w łazience - pielęgnacja

W nowoczesnych i ekskluzywnych łazienkach często stosowane są elementy z kamienia naturalnego, jak: marmur czy trawertyn. Stanowią elementy podłóg, okładzin ścian czy zabudowy wanien i kabin prysznicowych. Kamień naturalny zwłaszcza w  łazience, wymaga szczególnej  pielęgnacji.

Ze względu na elementy wapienne znajdujące się w strukturze wymienionych kamieni, stosowanie popularnych środków czystości, zawłaszcza tych zawierających kwasy, może doprowadzi do trwałego uszkodzenia powierzchni.

Właściwości kamienia naturalnego
Kamień naturalny i marmur mają bardzo wysokie walory estetyczne, jednak wymagają szczególnej troski. Na polerowanym kamieniu i marmurze łatwo tworzy się osad wapienny z wody. Równocześnie powierzchnie kamienne i marmurowe nie są odporne na środki zawierające chlor i kwasy. Posadzki kamienne i marmurowe można zabezpieczyć przed zniszczeniem i plamami specjalnymi impregnatami lub emulsjami. Ślady rdzy i osad wapienny mogą być usuwane wyłącznie specjalistycznymi produktami, które nie spowodują matowienia i erozji podłoża. Są różne środki do impregnacji kamienia naturalnego, ale nie wszystkie mają odpowiednie przeznaczenie. Kamień jest materiałem naturalnym, który powstał z naturalnego podłoża jakim są skały wapienne, magmowe. Dlatego też wymaga odpowiednich środków. Ważna rzeczą jest aby przy impregnacji kamień łatwo wchłaniał impregnat tak aby nasiąkał nimi dogłębnie.

Impregnacja kamienia w łazience
Impregnację kamienia naturalnego powinno się wykonywać przynajmniej dwukrotnie, a przy kamieniu bardzo nasiąkliwym jak np. piaskowiec - wielokrotnie. W wyniku impregnacji kamień nie powinien przyjmować wody ale też nie powinien być zamknięty, by mógł "oddychać". Spora część środków dostępnych na rynku zamyka kamień nie dopuszczając do niego wody i tłuszczy,  ale również uniemożliwia wymianę powietrza i pary wodnej - co prowadzić może do zagrzybienia.
Impregnaty są środkami niezbędnymi przy użytkowaniu kamienia naturalnego, zabezpieczają go przed wchłanianiem brudów. Można użyć impregnatów "wyciągających" kolor kamienia, które pozostawią kamień wizualnie mokry tzw. efekt mokrego kamienia. Stosując impregnaty musimy jednak pamiętać co jest rzeczą priorytetową aby kamień po impregnacji nie stracił swoich właściwości chemicznych. Należy starannie przeczytać złączoną ulotkę informacyjną lub zasięgnąć informacji u specjalistów.

Oceń artykuł
4,00 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Zbigniew Gutowski, Ceramastic

Zdjęcia: Ceramastic, HomePortfolio

Polecamy Ci również

Zobacz także