Kabina prysznicowa - kupić gotową, czy zbudować?

Oba rozwiązania mają wady i zalety. Ważne, by były funkcjonalne, stylowe i dostosowane do potrzeb domowników.

Ogromna różnorodność rozwiązań oferowanych na rynku powoduje, iż znalezienie optymalnego projektu kabiny prysznicowej nie stanowi większego problemu. Do własnych wymagań można dostosować zarówno kształt, jak i wielkość.

Kabina prysznicowa ze sklepu

Najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest gotowa kabina prysznicowa, która wymaga jedynie zamontowania. To największa zaleta gotowych rozwiązań - pozwalają zaoszczędzić czas związany z projektowaniem i budową własnej kabiny. Olbrzymią zaletą gotowych rozwiązań jest także fakt, iż w momencie ich przywiezienia do domu są w pełni gotowe do montażu i praktycznie nie wymagają prac wykończeniowych. Mają jednocześnie gwarancję szczelności, co zapewnia komfortową kąpiel. Wysoka jakość wykonania oraz wytrzymałość modeli dostępnych na rynku sprawia, iż gotowa kabina prysznicowa to zakup na lata. Kabinę wymienia się tylko wtedy, gdy jest zniszczona i nieszczelna - niekiedy wystarczy wstawić nowe drzwiczki. Nie spotkamy też raczej problemów
z kupnem elementów zapasowych w razie potrzeby.

Przed wybraniem konkretnego modelu kabiny trzeba dokładnie sprawdzić, czy jej szerokość
i wysokość, sposób otwierania drzwi oraz brodzik będą idealnie pasowały do łazienki.

Budowa własnej kabiny prysznicowej

Alternatywą dla gotowych rozwiązań jest samodzielne zaprojektowanie i budowa kabiny prysznicowej. Nie jest to trudne, jednak do inwestycji trzeba się odpowiednio przygotować i dokładnie zaplanować każdy szczegół. Zaletą kabiny budowanej we własnym zakresie jest swoboda wyboru materiałów i nadania jej dowolnego kształtu oraz możliwość osiągnięcia dowolnych efektów dekoracyjnych.
Przed przystąpieniem do pracy należy szczegółowo przemyśleć z jakich materiałów zostaną wykonane poszczególne elementy kabiny. Rozpoczynając prace, w pierwszej kolejności trzeba odpowiednio przygotować podłogę i ściany w miejscu, w którym zamierzamy zbudować kabinę - wykonanie hydroizolacji zabezpieczy ściany przed wilgocią, a całą łazienkę przed pleśnią. Ten krok można pominąć, jeśli ściany w łazience miały już wcześniej warstwę hydroizolacyjną.

Czas na brodzik

Po właściwym przygotowaniu podłoża, czas na brodzik. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem są brodziki akrylowe, które wystarczy przymocować do podłogi nad otworem odpływem, używając załączonych w komplecie specjalnych, sztywnych uchwytów podtrzymujących. Do uchwytów  montowany jest stelaż z nóżkami. Podłączając rury odpływowe trzeba pamiętać o uszczelnieniu miejsc łączeń silikonem.

Oceń artykuł
3,25 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także