Jakie zalety ma kabina prysznicowa bez brodzika

Łazienka z kabiną prysznicową bez brodzika
Prysznic bez brodzika daje dużą swobodę w aranżacji i pozwala optymalnie wykorzystać przestrzeń w małej łazience.

Kabiny prysznicowe bez brodzika są coraz popularniejsze. Kiedy warto zdecydować się na takie rozwiązanie? Jakie ma zalety i ograniczenia?

Kabina prysznicowa bez brodzika, za to z podłogą wyłożoną płytkami ceramicznymi to bardzo modny trend w aranżacji łazienek. To rozwiązanie ma też wiele praktycznych zalet.

Więcej przestrzeni w łazience bez brodzika

Kabina prysznicowa bez brodzika czasem kojarzy się z wielkimi luksusowymi łazienkami. Ale to rozwiązanie idealne do małych łazienek. Po pierwsze przy takim rozwiązaniu nie jesteśmy ograniczeni kształtem i wielkością brodzika. Możemy się więc zdecydować na kabinę o nietypowym rozmiarze lub formie – dopasowanych do wymiarów i specyfiki naszej łazienki. Poza tym brak brodzika powiększa optycznie łazienkę, a przy małym metrażu to wielka zaleta. Szkło kabiny nie „zabiera” przestrzeni, a podłoga zyskuje dodatkową powierzchnię.  

Zobacz: Triki, które pozwolą Ci optycznie powiększyć małą łazienkę

Kabina prysznicowa bez brodzika – porządki

Kabina bez brodzika to też rozwiązanie wygodne, jeśli chodzi o sprzątanie łazienki i utrzymanie jej w czystości. Zamiast dodatkowego elementu – brodzika, z wszystkimi jego załamaniami powierzchni – mamy do umycia kawałek podłogi więcej. Decydując się na takie rozwiązanie warto zwrócić uwagę na odpływy, z których syfonu łatwo usunąć zanieczyszczenia. Dzięki temu nie pojawią się nieprzyjemne zapachy, czy problemy z odprowadzeniem wody.

Łatwy dostęp do kabiny bez brodzika

Kabiny bez brodzika to idealne rozwiązanie w łazienkach, z których korzystają osoby mające problemy z poruszaniem się. W takich kabinach nie ma progu, ani potrzeby wchodzenia do brodzika – czasem nawet kilka-kilkanaście centymetrów może stanowić problem. Dodatkowo przy takim rozwiązaniu łatwo ustawić pod prysznicem siedzisko. Jeśli zrezygnujemy z zabudowanej kabiny na rzecz zasłonki, to zyskamy zupełnie swobodny dostęp (to ważne jeśli osobie kąpiącej się trzeba pomóc).  

Dowiedz się: Jak zamontować kabinę prysznicową bez brodzika (i na brodziku)

Wykonanie kabiny prysznicowej bez brodzika

Kabina bez brodzika ma wiele zalet, jednak wykonanie takiego rozwiązania jest trudniejsze i bardziej wymagające niż montaż brodzika. Podłoga musi mieć odpowiednie spadki, tak aby woda spływała do odpływu oraz właśnie odpływ zamontowany w podłodze. W to nastręcza najwięcej problemów – bo podłoga musi mieć odpowiednią grubość, a odpływ jest w niej osadzony. Oznacza to, że o tym, że nie chcemy mieć brodzika, najlepiej pomyśleć na etapie budowy lub generalnego remontu łazienki, bo wiąże się to z pracami budowlanymi (kucie podłogi, wylewka). Trzeba również zadbać o izolację przeciwwilgociową i ułożyć płytki (również korzystając z klejów i fug odpornych na wilgoć).
Prace znacznie ułatwiają gotowe rozwiązania, takie jak płyty brodzikowe, przeznaczone do montażu w warstwie podłogi. Mają one minimalną grubość – 40 mm oraz fabrycznie uformowane spadki, pozwalające na swobodny odpływ wody. Zawierają także odpływ liniowy lub punktowy. Taką płytę montuje się w podłodze i uszczelnia za pomocą zaprawy i taśmy. Nie wymagają gruntowania i wykonywania dodatkowej hydroizolacji. Po położeniu płytek – powstaje powierzchnia zlicowana z podłogą.

Dowiedz się więcej o: Odpływach liniowych i punktowych w łazience

 

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Więcej na ten temat:

,

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Ultrament

Polecamy Ci również

Zobacz także