Jakie wybrać drzwi do łazienki

Jakie wybrać drzwi do łazienki

Drzwi do łazienki powinny spełniać normy bezpieczeństwa. Należy też upewnić się, że zapewnią odpowiednią wentylację pomieszczenia, a sposób ich otwierania będzie właściwy. Warto zamontować w nich również zamek, dający poczucie prywatności.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami Prawa budowlanego drzwi do łazienki muszą otwierać się na zewnątrz oraz mieć nie mniej niż 0,8 m szerokości i 2 m wysokości w świetle ościeżnicy. Ich istotnym elementem są otwory wentylacyjne, zapewniające prawidłową wentylację. Ważna jest również możliwość zamknięcia drzwi łazienkowych od wewnątrz.

Drzwi do łazienki - bezpieczne i komfortowe
Drzwi do łazienki powinny otwierać się na zewnątrz. Ważne jest, aby nie blokowały przejścia
w przedpokoju ani nie kolidowały z innymi elementami wyposażenia wnętrza. Drzwi do pokoju kąpielowego powinny być strażnikiem intymności, dlatego muszą być wyposażone w odpowiedni zamek. Najodpowiedniejszy będzie model, który można otworzyć również od zewnątrz w sytuacjach awaryjnych.

Zobacz: Drzwi do łazienki - jak dobrać najlepsze drzwi do tego pomieszczenia

Wentylacja przez drzwi łazienkowe

Wybierając drzwi do łazienki, należy pamiętać, że powinny one zapewniać odpowiednią wentylację
w tym pomieszczeniu. Swobodny przepływ powietrza w łazience jest niezwykle istotny ze względu na negatywne działanie wilgoci, a niekiedy także obecność takich urządzeń, jak np. piecyki gazowe.
W pokoju kąpielowym można zamontować drzwi z kratką lub tulejami wentylacyjnymi w dolnej części skrzydła. Praktycznym rozwiązaniem jest przycięcie drzwi na dole, tak aby szczelina pomiędzy ich skrzydłem a podłogą umożliwiła wymianę powietrza.

 drzwi łazienkowedrzwi w łazience

Wzornictwo drzwi łazienkowych

Drzwi do łazienki powinny również pasować do stylu, w jakim została urządzona łazienka, a także przedpokój. W gustownie zaaranżowanym wnętrzu łatwiej bowiem o relaks i odprężenie. Dla zwolenników tradycyjnych rozwiązań odpowiednie będą np. drzwi wykonane z drewna. W łazience z oknem sprawdzą się modele z pełnym skrzydłem, np. utrzymane w naturalnych odcieniach orzecha, buku czy olchy. Jeśli łazienka wymaga doświetlenia, warto wybrać model z przeszkleniem lub drzwi wykonane w całości ze szkła. Niebanalnym dopełnieniem nowoczesnej aranżacji będą np. skrzydła drzwi wykonane ze szkła hartowanego, piaskowanego. Szklane skrzydła drzwi są bardzo praktyczne, gdyż przenikające przez nie naturalne światło rozjaśnia pomieszczenie. Dlatego dobrze sprawdzą się w małej łazience, zwłaszcza tej bez okna. Mleczne lub matowe szkło jest przy tym nieprzezroczyste, dzięki czemu zapewni pełne poczucie prywatności.

Polecamy: Wannę ze schowkiem - idealną do małej łazienki

Dobrze dobrane drzwi podniosą komfort oraz bezpieczeństwo użytkowania łazienki. Warto wybrać model, który harmonijnie wkomponuje się w aranżację pokoju kąpielowego, łącząc w sobie walory użytkowe i estetyczne.

Oceń artykuł
4,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: Stolbud Włoszczowa

Polecamy Ci również

Zobacz także