Jaki grzejnik do łazienki? Praktyczne rozwiązania

0
Dekoracyjny grzejnik do łazienki
Aby wybrać odpowiedni grzejnik do łazienki należy wziąć pod uwagę rodzaj instalacji grzewczej, materiał z którego jest ona wykonana oraz jej parametry.

Grzejnik łazienkowy pełni najczęściej kilka funkcji jednocześnie. Ogrzewa pomieszczenie, jest suszarką dla wilgotnych ręczników oraz stanowi istotną dekorację i urozmaicenie wnętrza. Dlatego też producenci wciąż dokładają starań, by ich wyroby były jak najbardziej funkcjonalne i estetyczne. Trzeba przyznać, że takich właśnie grzejników nie brakuje na rynku, a niektóre z nich potrafią całkiem nieźle zaskoczyć oryginalnością formy czy kształtu.

Wybierając grzejnik do łazienki warto zwrócić uwagę na kilka zasadniczych aspektów. Należą do nich przede wszystkim: sposób zasilania urządzenia w ciepło, jego moc, wielkość i funkcjonalność oraz walory estetyczne. Po uwzględnieniu tych czynników z pewnością nabędziemy grzejnik, który wytworzy w łazience przyjemne ciepło, wysuszy ręczniki i podkreśli charakter aranżacji nadanej pomieszczeniu. Aktualny wybór tego rodzaju produktów jest naprawdę ogromny – poczynając od najzwyklejszych „drabinek”, które nie kosztują wiele, a kończąc na designerskich modelach o wyszukanych formach za kilka lub nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Dowiedz się: Na co zwrócić uwagę, wybierając grzejnik dla alergika

Sposób zasilania grzejnika – praktyczne grzejniki z grzałką

Ze względu na sposób zasilania grzejnika w ciepło rozróżnia się:
  • grzejniki wodne, które działają po podłączeniu ich do instalacji centralnego ogrzewania w domu;
  • grzejniki elektryczne – zasilane energią elektryczną 230V;
  • grzejniki wodno-elektryczne, będące praktycznym połączeniem jednego i drugiego sposobu zasilania.

Na tradycyjny grzejnik wodny decydują się najczęściej osoby, którym zależy na solidnym cieple w łazience w sezonie grzewczym. Poza sezonem korzysta się wówczas np. z elektrycznego ogrzewania podłogowego.

Z kolei grzejnik elektryczny może wytwarzać ciepło w łazience przez okrągły rok, ale niestety eksploatacja takiego urządzenia nie należy do najtańszych. Cena energii elektrycznej jest jak wiemy wciąż windowana i nie zapowiada się na żadne pozytywne zmiany w tym zakresie.

Ciekawą i praktyczną propozycją rynkową są grzejniki wodno-elektryczne (z grzałką). Niektórzy producenci i sprzedawcy nazywają je również grzejnikami hybrydowymi. Te urządzenia podłącza się do instalacji centralnego ogrzewania, ale mogą również działać zupełnie niezależnie od niej. Rozwiązanie pozwala oszczędzać energię elektryczną w sezonie grzewczym i jednocześnie dogrzewać łazienkę poza nim. Taki grzejnik jest bardzo przydatny zwłaszcza jesienią i wiosną, gdy jeszcze nie rozpoczęliśmy grzania całego domu lub zaczynamy powoli rezygnować z uruchamiania kotła, a temperatura na zewnątrz ma tendencje do wahań. Nowoczesne modele hybrydowe mają opcję regulacji temperatury oraz elektroniczne systemy oszczędzania energii, co sprawia, że ich eksploatacja nie kosztuje tak wiele, jak stałe użytkowanie tradycyjnego grzejnika elektrycznego.

W sklepach coraz częściej można spotkać również grzejniki, które są przystosowane do samodzielnego montażu w nich grzałki elektrycznej. Są to grzejniki drabinkowe, których konstrukcja i wielkość pozwala zmieścić taką grzałkę. Najczęściej ma ona długość około 50 cm. Umieszcza się ją pionowo w dolnym króćcu powrotnym. Grzałka (po podłączeniu do gniazda 230 V) podgrzewa wodę znajdującą się w grzejniku, co pozwala na uzyskanie komfortu cieplnego w łazience. Koszt grzałki do samodzielnego montażu to 100 – 200 zł.

Moc grzejnika łazienkowego

Pod pojęciem grzejnika łazienkowego należy rozumieć urządzenia o różnej konstrukcji i wielkości. Urządzenia te charakteryzują się również bardzo zróżnicowaną mocą (podawaną przez producentów w Watach). Dostępne na rynku grzejniki do łazienek mogą mieć moc zaczynającą się od zaledwie 50 W (małe suszarki na ręczniki) i kończącą na 1000 lub nawet 2000 W (duże grzejniki płytowe lub drabinkowe). Dobór mocy urządzenia należy warunkować wielkością łazienki oraz izolacyjnością cieplną tego pomieszczenia. Komfortowa temperatura dla tego wnętrza wynosi 24 stopni Celsjusza. Reguła doboru mocy grzejnika brzmi: około 100 – 120 W na każdy metr kwadratowy łazienki.

Przeczytaj też: Jaki grzejnik wybrać do przedpokoju - poznaj funkcjonale rozwiązania

Grzejnik płytowy czy drabinkowy

Jedne i drugie urządzenia spełniają wymogi funkcjonalności przypisywane łazienkom. Mało praktyczne i nieekonomiczne są w tym przypadku jedynie grzejniki płytowe konwekcyjne. Jeśli na takim  grzejniku powiesimy mokry ręcznik, powstanie problem z prawidłową cyrkulacją powietrza i automatycznie zmniejszy się wydajność urządzenia. Grzejniki drabinkowe są bardzo praktyczne już same w sobie, gdyż pozwalają na swobodne suszenie ręczników lub czasami nawet prania. Zaś płyty coraz częściej wyposaża się w dodatkowe wieszaki, uchwyty bądź designerskie półki. Takie grzejniki doskonale się prezentują, prawidłowo oddają ciepło i należycie pełnią dodatkową funkcję suszarki.

Wielkość grzejnika łazienkowego

W powyższym zakresie mamy pełną swobodę, a ograniczyć ją może jedynie powierzchnia ściany łazienkowej, na której planujemy zawiesić grzejnik. W sklepach znajdziemy grzejniki małe, duże i bardzo duże. Te większe mają też najczęściej większą moc. Wybór jest bardzo szeroki, a jedyne co należy zrobić przed udaniem się na zakupy, to zwymiarowanie miejsca na grzejnik. Osoby dysponujące małymi łazienkami nie będą mogły w tym przypadku zbytnio zaszaleć, ale posiadacze dużych salonów kąpielowych coraz częściej decydują się na grzejniki pokaźnych rozmiarów, które są jednocześnie bardzo eleganckie i dekoracyjne. Wówczas urządzenie wiesza  się w centralnym punkcie  łazienki, co daje wręcz doskonałe efekty aranżacyjne.

Grzejnik praktyczny i estetyczny

Aktualnie nie ma brzydkich grzejników łazienkowych. Te praktyczne urządzenia coraz częściej przekształca się w prawdziwe działa sztuki. Mają designerskie formy i ciekawe kształty. Ich różnorodność potrafi zadziwiać i z powodzeniem zaspakajać potrzeby najbardziej wybrednych konsumentów. Jedyna rzecz, na którą warto zwrócić uwagę ze względów czysto praktycznych, to zastosowana do wykończenia grzejnika powłoka malarska i zabezpieczenia antykorozyjne. Pamiętajmy, że urządzenie znajdujące się w łazience, praktycznie stale jest poddawane działaniu wilgoci.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Autor: Wojciech Lechowski

Polecamy Ci również

Zobacz także