Jaką wannę wybrać – zabudowaną czy wolnostojącą?

Jaką wannę wybrać – zabudowaną czy wolnostojącą?

Jaką wannę wybrać do łazienki – zabudowaną czy wolnostojącą? Takie pytanie trzeba sobie zadać zanim zaczniemy urządzać łazienkę.

 wanna wolnostojącawanna zabudowana

Dopasuj wannę do stylu łazienki

Zarówno wanny zabudowane, jak i wolnostojące mają swoich zwolenników, a wybór konkretnego rozwiązania zależy przede wszystkim od naszego gustu i stylu, w jakim urządzamy łazienkę. Wanny wolnostojące są bardzo wyrazistym elementem aranżacji łazienki, natomiast zabudowa sprawia, że wanna schodzi na dalszy plan, jest – z definicji – wtopiona w całość aranżacji.

 Polecamy: Pięć pomysłów na aranżację ponadczasowej łazienki

stylizowana wanna wolnostojąca

Jeśli więc wanna ma przyciągać uwagę, to warto zdecydować się na wolnostojącą. Ich wybór jest duży – od modeli na stylizowanych nogach, które idealnie pasują do łazienek w stylu retro i klasycznym, do wanien zaprojektowanych w nowoczesnym, minimalistycznym stylu.

 Zobacz: Wanna z betonu

nowoczesne wanna wolnostojącaokrągła wanna wolnostojąca

Zalety wanien wolnostojących

Wybierając wannę wolnostojącą możemy też zaszaleć z materiałem – wanna z miedzi, kamienia, czy drewna będzie prawdziwym hitem naszej łazienki. Pamiętajmy jednak, że wybierając elegancką wannę wolnostojącą musimy liczyć się z wyższymi kosztami. Droższa jest sama wanna, ale musimy dobrać do niej również odpowiednią armaturę. Najlepiej sprawdzą się stojące baterie podłogowe. Przyda się też nieco większa łazienka, żeby naszą wannę odpowiednio wyeksponować. No i pozostaje kwestia sprzątania łazienki. Przestrzeń pod wanną to dodatkowy metraż do czyszczenia. Świadomie rezygnujemy też z miejsca do przechowywania różnych rzeczy.

wanna w zabudowie

Zalety wanien zabudowanych

Z kolei wanna zabudowana bardzo dobrze sprawdzi się również w małych łazienkach, tym bardziej, że zabudowę można funkcjonalnie wykorzystać. Oprócz tradycyjnego „schowka pod wanną” możemy wzbogacić ją o praktyczne półeczki i szuflady.

zabudowa wanny

Ponadto do zabudowanych wanien można zamontować standardową armaturę, a wybór baterii jest znacznie większy. No i jest to rozwiązanie bardziej ekonomiczne, choć nieco bardziej pracochłonne na etapie montażu i wykonania zabudowy.

drewno w łazience - zabudowa wanny

I wanny wolnostojące, i zabudowane mają swój urok, zalety i wady, dlatego niestety nie można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie "jaką wannę wybrać".

 PrzeczytajZalety wanien z gotową obudową

Oceń artykuł
4,80 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Katarzyna Laszczak

Zdjęcia: homedit.com, remodelista.com, archidwell.com, wallhippo.com, home-designing.com, homedesignerideas.com

Polecamy Ci również

Zobacz także