Jaką wannę wybrać?

Jaką wannę wybrać?

fot. Poolspa

Chyba najlepszym sposobem na rozgrzanie się
w chłodny wieczór jest gorąca kąpiel w wannie. Zanurzenie się w pianie znakomicie relaksuje,
a odpowiednio dobrane do kąpieli olejki aromatyczne poprawiają samopoczucie.

Rodzaje wanien
Najpopularniejsze są wanny z akrylu sanitarnego
(z zewnątrz wzmacniany jest on warstwą poliestru
z włóknami szklanymi, pełniącą też funkcję izolacji termicznej i akustycznej). Są ciepłe i miłe
w dotyku oraz dźwiękochłonne - nalewana do nich woda nie powoduje nieprzyjemnego hałasu. Wanny akrylowe dobrze utrzymują stałą temperaturę wody i są łatwe do utrzymania w czystości.
Są ponadto lekkie, a więc ich transport i montaż nie sprawiają trudności.
Większość producentów ma w swojej ofercie wanny akrylowe ze specjalną powłoką antybakteryjną, zapobiegającą rozwojowi bakterii, grzybów i pleśni. Powłoka antybakteryjna ma najczęściej inną nazwą u różnych producentów. Niekiedy oferowana jest w standardzie lub też jako bogatsze wyposażenie, za które trzeba dopłacić. Powłoka przeciw bakteriom aktywna jest przez cały czas użytkowania wanny i jest odporna na powszechnie stosowane środki czyszczące. Producenci oferują jednak specjalne preparaty do jej pielęgnacji, jednocześnie przestrzegają, że używania detergentów zbyt silnych oraz ostrych myjek może spowodować, że powłoka utraci swoje właściwości.

fot. Kaldeweifot. Kaldeweifot. Kaldewei

Tradycyjne wanny, odlewane z żeliwa pokrywanego emalią spotyka się już rzadziej. Dawniej były raczej zimne w dotyku, a także głośne - nalewana do nich woda sprawiała sporo hałasu. Dosyć szybko stygła także w nich woda. Obecnie jednak producenci ocieplają je i wygłuszają (np. pianka silikonową). Są to wanny bardzo trwałe, odporne na uderzenia czy zarysowania. Ich wadą może być duży ciężar, utrudniający transport i montaż.
Spotkać można także wanny z konglomeratu mineralnego - są to przeważnie ekskluzywne, duże wanny wolno stojące, montowane np. na środku salonu kąpielowego.

Jaka wanna?

standardowa
wynik głosowania
30,8%
narożna
wynik głosowania
31,5%
asymetryczna
wynik głosowania
16%
z hydromasażem
wynik głosowania
21,7%

Ilość oddanych głosów: 3271

Wzornictwo
fot. Coram PolskaBogactwo kształtów i wymiarów wanien jest ogromne. Tradycyjne w kształcie są wanny prostokątne. Prostokątny jest właściwie ich obrys, ale wnętrze profiluje się na wiele sposobów: wszystkie ścianki i linie mogą być zupełnie proste, geometryczne i surowe w formie, mogą mieć też lekkie wklęsłości lub wypukłości, mieć kształt owalny, przypominający swą formą ósemkę lub zupełnie oryginalny.
Popularne są wanny narożne, o obrysie zbliżonym do trójkąta. Wśród nich wyróżnia się wanny symetryczne (ich dwa prostopadłe boki są jednakowej długości) i asymetryczne (prawe i lewe - w zależności od rozmieszczenia krótszego jej boku). Wnętrza tych wanien mają najczęściej zaoblone lub okrągłe kształty.
Są również wanny o kształtach nietypowych - wieloboczne, które można ustawić przy ścianie lub w rogu łazienki na wiele sposobów.
Coraz większym powodzeniem cieszą się wanny owalne lub okrągłe, produkowane przede wszystkim jako wolno stojące, przeznaczone do dużych łazienek - salonów kąpielowych, w których montowanfot. Villeroy & Boche w centralnej ich części. Dla miłośników stylu retro produkowane są wanny na stylizowanych nóżkach, drewnianych lub mosiężnych.

Udogodnienia
Niezależnie od kształtów, wnętrza wanien są odpowiednio wyprofilowane - wygodne i optymalnie dopasowane do ciała. Systemy odpływowe w wannach projektowane są w takich miejscach, aby umożliwić w trakcie kąpieli wygodne oparcie się z obu stron. Wanny mogą mieć także wyprofilowane miejsca na oparcie ramioni, siedziska czy wygodne zagłówki mocowane na przyssawki oraz metalowe uchwyty ułatwiające wchodzenie i wychodzenie z wanny, a także zmianę pozycji w trakcie kąpieli.
Część dna może mieć antypoślizgową powierzchnię - są to najczęściej specjalne wyprofilowania. Wyposażeniem mogą być również zewnętrzne relingi służące do powieszenia ręczników, półki na kosmetyki, schodki czy podesty ułatwiające wchodzenie i wychodzenie z wanny.

Hydromasaż
Większość modeli wanien można zamówić z systemem hydromasażu. Takie wanny wyposażone są w różnego typu dysze, np.: dysze powietrzne małe (mikrodysze) z wypływem peryferyjnym, dysze wodne z funkcja regulacji wypływu wody, dysze z wypływem kierunkowym, czteropunktowym. Zainstalowane są one w ściankach i dnie wanny. Ich liczba zależy od wyposażenia systemu (jest ich przeważnie od kilku do kilkudziesięciu). Im więcej dysz, tym masaż będzie skuteczniejszy. Są one połączone systemem kanałów z pompą wodną napędzaną silnikiem elektrycznym. Inne elementy systemu to: ssak zasysający wodę i dmuchawa tłocząca powietrze.

fot. Villeroy & BochW zależności od standardu wyposażenia wanna do hydromasażu ma: automatyczny drenaż zarówno pompy wodnej, jak i kanałów powietrzno-wodnych, którego zadaniem jest odprowadzenie do odpływu resztek wody, automatyczny system dezynfekcji urządzenia, podgrzewacz wody utrzymujący stałą jej temperaturę, podgrzewacz powietrza (może też być z funkcją ozonowania), czujnik poziomu wody, podwodne oświetlenie białe lub kolorowe, np. do chromoterapii (leczenie kolorami), a także czasowy wyłącznik masaż i sterowanie pilotem.
Urządzenie obsługuje się pneumatycznie (ręcznie) lub elektronicznie -  przyciskami umieszczonymi na panelu sterującym, zainstalowanym na krawędzi wanny lub jej obudowie.

Typy systemów masażowych
Najpopularniejszym systemem jest masaż wodny (przeznaczony do regeneracji zmęczonych partii mięśni, poprawia ich ukrwienie) - woda nalana do wanny jest zasysana, a następnie, pod wysokim ciśnieniem, z powrotem do niej "wstrzykiwana" przez dysze rozmieszczone w ściankach wanny, skierowane na poszczególne partie ciała.
Masaż powietrzny (perełkowy) - kąpiel wzbogacana jest bąbelkami powietrza, wydobywającymi się z mikrodysz umieszczonych najczęściej w dnie wanny. Masaż jest bardzo delikatny. Wpływa pozytywnie na układ limfatyczny i ciśnienie krwi.
Oba te systemy mogą być połączone i funkcjonować równocześnie. Istnieje możliwość regulacji natężenia masażu.

Sposób montażu i wykończenia
Wanny montuje się zazwyczaj na specjalnych metalowych stelażach. Do zainstalowania wanny prostokątnej potrzebny jest stelaż składający się z dwóch par nóżek, połączonych szynami. Do ustawienia wanien o innych kształtach (symetrycznych i asymetrycznych) służą bardziej skomplikowane stelaże, dopasowane kształtem do wanny, aby zapewnić jej stabilność.
Większość wanien, oprócz tych wolno stojących, ze względu na widoczne podłączenia instalacyjne i stelaż montażowy, wymaga estetycznego zamaskowania boków. Tradycyjnym rozwiązaniem jest obmurowanie ścianek lub użycie specjalnych płyt montażowych i wykończenie ich płytkami.
Są jednak rozwiązania znacznie prostsze. Producenci wanien oferują do nich gotowe osłony. Do wanien akrylowych proponowane są panele z tego samego tworzywa, zupełnie proste w formie lub ozdobnie profilowane. Można też kupić wannę zintegrowaną z obudową, ale są to zwykle ekskluzywne wanny wolno stojące.

Oceń artykuł
4,75 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Marta Balcerowska

Zdjęcia: Poolspa, Kaldewei, Villeroy&Boch, Coram

Polecamy Ci również

Zobacz także