Jaka wanna do łazienki?

113
Wanna łazienkowa
Wanna ma swoje wady i zalety, ale i tak większość z nas decyduje się na łazienkę z wanną...bo komu nie sprawi przyjemności gorąca kąpiel po ciężkim dniu.

Odprężająca kąpiel to idealny sposób na znalezienie wytchnienia i zaznanie kilku chwil spokoju po ciężkim dniu pracy. Aby wydobyć z niej maksimum przyjemności, należy dopasować wannę do swoich potrzeb oraz gustu.

Wanna... tylko jaka?

Planując zagospodarowanie łazienki możemy wybrać wanny narożne, przyścienne lub wolnostojące. Te ostatnie należą do najbardziej ekskluzywnych i najlepiej sprawdzają się w dużych salonach kąpielowych.

Jeśli chodzi o kształt, to możemy zostać posiadaczami wanny prostokątnej, okrągłej, owalnej bądź narożnej - trójkątnej lub wielokątnej.  Surowiec, z którego wykonana jest armatura to kolejny czynnik jej funkcjonalności. Największą popularnością cieszą się niezmiennie wanny akrylowe. Do dyspozycji mamy również poliestrowe, żeliwne, stalowe oraz ze sztucznego marmuru. Tego rodzaju wanny charakteryzują się znaczną wytrzymałością, trwałością oraz wysoką izolacyjnością cieplną. Znacznie rzadziej decydujemy się na modele drewniane. Pomimo tego, że są odpowiednio zabezpieczone i wytrzymałe, to jednak wymagają większej ostrożności podczas użytkowania czy w kontakcie ze środkami chemicznymi oraz konserwacji przynajmniej 2 razy do roku.

Zobacz: Wanny akrylowe - zalety

Jaka wanna?

standardowa
wynik głosowania
30,8%
narożna
wynik głosowania
31,5%
asymetryczna
wynik głosowania
16%
z hydromasażem
wynik głosowania
21,7%

Ilość oddanych głosów: 3271

Abyśmy mogli poczuć  komfort podczas kąpieli, wanna powinna mieć minimum 70 cm szerokości i 120 cm długości, choć zdarzają się modele długie na 190 cm. Wymagający wielbiciele kąpieli oraz dodatkowych atrakcji mogą zdecydować się na wannę z  hydromasażem albo jacuzzi. Jest to jednak związane z większym zapotrzebowaniem przestrzennym i dużymi kosztami.

Czas na kąpiel

- Bardzo ważnym wyznacznikiem komfortu jest estetyka urządzeń sanitarnych – podkreśla Sylwia Madyda z firmy Madix– Dlatego kładzie się dziś tak duży nacisk na odporność wanien na zarysowania czy żółknięcie, a niejednokrotnie pokrywa się je też dodatkowo powłoką antybakteryjną. Pamiętajmy, że wanna powinna być przede wszystkim wygodna i funkcjonalna. Dobrym pomysłem są  więc podwyższone zagłówki, wgłębienia na łokcie, siedziska, oparcia, różnego rodzaju uchwyty oraz dostępne w zasięgu ręki półki na przybory. Jeśli takowych nie posiadamy, to zastanówmy się nad zamontowaniem zwykłych półek na ścianie w pobliżu wanny. W przypadku wanien wolnostojących nie bez znaczenia dla efektu wizualnego jest odpowiedni wybór nóżek. Stare złoto, chrom polerowany czy czerń fortepianowa to kolory, które dodadzą im ekskluzywności.

Lecznicza kąpiel

Wanna jest praktycznym i funkcjonalnym rozwiązaniem, zwłaszcza dla rodzin posiadających małe dzieci oraz osób, które lubią dłuższy relaks w gorącej wodzie. Dobroczynne kąpiele z domieszkami różnego rodzaju ziół lub wywarów ziołowych działają kojąco, a nawet leczniczo na organizm. Są dobrym sposobem na bezsenność oraz uzyskanie pięknego wyglądu i elastyczności skóry. Łagodzą jej stany zapalne, stymulują metabolizm, a także mają działanie antycellulitowe. - Osoby, które cenią także walory kabin prysznicowych, mogą zawsze wybrać opcję pośrednią, montując przy wannie parawan oraz odpowiedni zestaw natryskowy – dodaje Sylwia Madyda z Madix. Obecnie łazienki to miejsca, w których spędzamy niemało czasu i ich wyposażenie powinno zapewnić nam pełną wygodę w trakcie codziennych czynności higienicznych.

Oceń artykuł
4,38 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Ewa Kalicka

Źródło: Madix

Polecamy Ci również

Zobacz także