Jaką wagę łazienkową wybrać?

0
Waga łazienkowa
Waga łazienkowa przyda się kontrolowania masy ciała, nie tylko osobom obsesyjnie dbającym o sylwetkę.

Waga łazienkowa to przedmiot, który bywa traktowany z bardzo mieszanymi uczuciami. Jednak pamiętajmy, że regularna kontrola masy ciała jest zalecana każdemu człowiekowi, który chce przynajmniej odrobinę dbać o swoje zdrowie.

Jeśli dotychczas nie zdecydowaliśmy się na zakup wagi łazienkowej – warto zrobić to teraz.  Decyzję o posiadaniu wagi w domu dyktują dwa podstawowe względy. Pierwszy z nich to aspekt zdrowotno – higieniczny naszego organizmu. Drugi natomiast jest kwestią dekoracji domowej łazienki. Waga może bowiem przybierać postać nie tylko urządzenia pomiarowego, ale także stać się istotnym elementem dekoracyjnym tego wnętrza.

Sprawdź też: Jaką szczoteczkę do zębów wybrać - elektryczną czy soniczną

Rodzaje wag łazienkowych

Wagi łazienkowe, czyli służące do użytku domowego dzieli się na wagi mechaniczne oraz wagi elektroniczne. Wagi mechaniczne to wagi posiadające mechanizm analogowy. Odczytu pomiaru dokonuje się na podstawie wskazań wskazówki umieszczonej na tarczy zegara z podziałką. Wagi te wychodzą już praktycznie z użytku i kupuje się je coraz rzadziej. Wynika to zarówno z ich mniejszej dokładności ważenia, jak również bardziej kłopotliwej obsługi. Wagę mechaniczną należy bowiem zerować po każdorazowym jej użyciu.

Problemu tego nie ma w przypadku użytkowania wagi elektronicznej, która to może być dodatkowo wyposażone w cały szereg innych przydatnych funkcji. Nowoczesne wagi nie tylko dokonują dokładniejszych pomiarów, co ich odchodzące do lamusa poprzedniczki mechaniczne. Dodatkowo są także w stanie określać poziom wody w organizmie lub dokonywać pomiaru tkanki tłuszczowej. Jak wiadomo, na takie wskazania zwracają uwagę już nie tylko zawodowi sportowcy. Wspomniane pomiary coraz częściej interesują osoby przeciętne, decydujące się na prowadzenie w miarę zdrowego trybu życia.

Zakres i dokładność pomiaru wag łazienkowych

Te dwa parametry należy przede wszystkim uwzględniać podczas zakupu nowej wagi. To właśnie one świadczą o jakości produktu, jaki nabędziemy. Zakres pomiaru wyznacza minimalne i maksymalne obciążenie wagi wyrażane w przypadku polskich wag w kilogramach. Jednak na polskim rynku można także znaleźć wagi, które obciążenie wyświetlają w uncjach, funtach lub kamieniach. Maksymalnie waga łazienkowa może posiadać zakres od 12 do 200 kg. Wartość minimalna to 2 kg. W praktyce oznacza to tyle, że waga nie zareaguje na ciężar mniejszy niż 2 kg i nie wykryje ciężaru większego niż 200 kg. Nazywając rzecz inaczej: nie zważymy na niej mniejszej wielkości kurczaka, jak również dwóch otyłych osób jednocześnie. W przeciętnym domu nie zachodzi jednak przeważnie taka konieczność. Do ważenia produktów spożywczych służą bowiem wagi kuchenne, zaś otyłość ludzka nie ma w Polsce aż takich rozmiarów.

Zatem do użytku domowego wystarczająca okaże się z całą pewnością waga posiadająca zakres ważenia np. do 150 kg. Innym, bardzo ważnym parametrem jest dokładność ważenia. Na ten parametr powinny zwracać szczególną uwagę osoby, które w sposób stały kontrolują masę swego ciała. Jak zostało to już wspomniane powyżej – wagi mechaniczne nie posiadały i nie posiadają takiej dokładności, co ich następczynie w wersji elektronicznej. Starsze wagi mogą osiągnąć dokładność ważenia od 1 do 0,5 kg. Natomiast nowsze wersje wag elektronicznych ważą z dokładnością nawet do 100 g.

Zasilanie i platforma

Wiadomo jest niemal każdemu, że wagi elektroniczne zasila się za pomocą baterii. Kwestią, która powinna interesować kupującego jest kwestia rodzaju tych baterii oraz ich ilości. Im ilość baterii większa – tym większe koszty związane
z ich wymianą. Ponadto warto zwrócić uwagę, czy producent wyposażył wagę w zwykłe baterie alkaliczne, czy też dużo droższe, ale trwalsze baterie guzikowe. Najlepiej jest, jeśli waga jest zasilana baterią litową. Taka bateria jest najtrwalsza i w efekcie najbardziej opłacalna dla użytkownika.

Ponad sposób zasilania wagi – trzeba też ocenić wygląd, ale i wytrzymałość na obciążenia jej platformy. Estetyczna, a czasem nawet bardzo oryginalna platforma nie zawsze świadczy o jej parametrach użytkowych. Wprawdzie najczęściej stosowanym materiałem do wykonania platform wag łazienkowych jest szkło hartowane, ale zdarzają się też platformy zrobione z plastiku. Zupełnie nie sprawdzą się one w przypadku osób o słusznej posturze ciała i odpowiedniej wadze. Hartowane szkło jest zdecydowanie bardziej odporne na obciążenia, ale w niektórych przypadkach jest dobrze jeśli znajduje się ono w stalowej ramie. Rama ta nie tylko wzmacnia trwałość całej platformy, ale także zapobiega skutecznie ukruszeniu się szkła po jego brzegach.

Poza wagami z platformami szklanymi, które doskonale komponują się w niemal każdym wnętrzu – można też nabyć wagę z platformą stalową lub drewnianą. Pierwsza jest dedykowana osobom, które trwałość wyrobu cenią w sposób szczególny. Druga zaś doskonale komponuje się w łazienkach, w których większość elementów dekoracyjnych stanowi drewno. Platforma taka powinna być jednak odporna na wilgoć, a ponadto w każdym przypadku – powinna charakteryzować się antypoślizgowością. Odnośnie kształtu – panuje całkowita dowolność. Można nabyć zwykłą wagę prostokątną, trójkątną, owalną oraz w dowolnym i całkowicie nieregularnym kształcie.

Podstawę przy zakupie jest jednak stwierdzenie, czy z powodu zbyt rozbudowanej platformy, nie zostanie zasłonięty wyświetlacz i czy zdołamy samodzielnie dokonywać odczytu pomiaru. Funkcja dekoracyjna wagi łazienkowej jest bowiem funkcją bardzo istotną, ale zawsze powinna ona iść w parze z parametrami użytkowymi urządzenia, które nabywamy do domu.

Wyświetlacz i ... zdrowy rozsądek

Nowoczesne wagi elektroniczne wyposaża się w wyświetlacze ciekłokrystaliczne LCD lub diodowe LED. Niemal wszystkie urządzenia nowej generacji mają już wbudowany automatyczny wyłącznik, który powoduje, że waga nieobciążona ciężarem – wyłącza się samoczynnie. Podobnie jest po wejściu na nią – wówczas samoczynnie włącza się i przystępuje do pomiaru. Warto wiedzieć, że bardziej opłacalne w eksploatacji są wyświetlacze typu LED, ponieważ zużywają one mniej energii potrzebnej do ich zasilania. Wiąże się to bezpośrednio z oszczędnością na wymianie baterii w użytkowanej wadze.

Osoby mające problemy z bystrością wzroku powinny zwrócić także uwagę na wielkość cyfr, które odzwierciedlają wynik pomiaru, jak również na to, czy wyświetlacz wyposażono w podświetlenie. Niekiedy zdarza się bowiem, że pomimo dość pokaźnych rozmiarów wyświetlacza – odczyt z niego jest praktycznie niemożliwy bez użycia okularów. Jeśli natomiast wyświetlacz nie zostanie przez producenta podświetlony – nie zdołamy odczytać jego wskazań bez włączenia światła w łazience.

Wagi domowe nowszej generacji oprócz pomiaru masy ciała są także w stanie dokonywać wielu innych wnikliwych analiz związanych z funkcjonowaniem naszego organizmu. Aktualnie, waga jest w stanie stwierdzić nawet poziom dziennego zapotrzebowania na kalorie dla danego człowieka. Dzieje się tak za sprawą impulsu elektrycznego, który urządzenie wysyła do organizmu użytkownika. Impuls ten skanuje ciało człowieka i daje obraz faktycznych potrzeb odżywczych w danej chwili. Potrzeby te można rejestrować w formie zapisów w wadze lub też dokonywać ich wydruku przy użyciu sprzętu komputerowego.

Wszystko to jest ogromnym postępem i innowacją w dziedzinie niegdyś nieskomplikowanego mierzenia i ważenia ludzkiego ciała. Trzeba przy tym pamiętać, że proste i znane od klat urządzenie, jakim jest waga – osiąga aktualnie coraz szersze rozmiary i możliwości. Wraz z tym – idzie w parze oczywiście jego rynkowa cena. Zatem przed zakupem warto przemyśleć, co tak w rzeczywistości chcemy uzyskać za sprawą nowo nabytej wagi ...

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Wojciech Lechowski

Polecamy Ci również

Zobacz także