Jaka szafka do łazienki?

Jaka szafka do łazienki?

Wybór mebli do łazienki, wbrew pozorom, nie jest łatwy. Szafki trzeba dopasować do charakteru wnętrza i elementów wykończeniowych. Muszą być one nie tylko ładne, ale także funkcjonalne i odporne na wilgoć.

Szafka łazienkowa powinna mieć optymalną ilość półek, przegródek lub szuflad, aby można w niej było wygodnie chować przybory toaletowe czy kosmetyki. Mogą się przydać także półki głębokie do przechowywania choćby ręczników, czy proszku do prania w większych opakowaniach.

Szafka do łazienki powinna być wykonana z materiałów zabezpieczonych przed działaniem wysokiej temperatury i wilgoci. Do łazienki nie warto kupować mebli np. wykonanych z niezabezpieczonych płyt wiórowych, gdyż bardzo szybko trzeba je będzie wymieniać na nowe - płyta napęcznieje pod wpływem wilgoci. Meble powinny być w całości pokryte wodoodpornym lakierem. 

fot. Duravitfot. Duravitfot. Duravitfot. Duravit

Drewno w otoczeniu wilgoci
Meble łazienkowe często wykonywane są z drewna i płyt MDF. Aby ochronić materiał przed wilgocią powinny być kilkakrotnie lakierowane powłoką wodoodporną. Można to poznać po charakterystycznym pogrubieniu lakieru - w porównaniu do drewnianych mebli, przeznaczonych np. do salonu, powłoka lakiernicza jest wyraźnie grubsza. Podobnie jest w przypadku szafek wykonanych z płyt wiórowych, czy pilśniowych, wykończonych okleiną.

Szkło podklejone folią
Całkowicie odporne na wilgoć i wysoką temperaturę są szafki z tworzywa sztucznego, metalu i szkła. Plastikowe nie należą jednak do najbardziej eleganckich, metalowe nie do każdej łazienki pasują, a wykonane w całości z hartowanego szkła są drogie. W przypadku szafek wykonanych częściowo ze szkła należy uważnie przyjrzeć się części "nieszklanej", sprawdzając parametry tak samo, jak w meblach bez szklanych elementów. Decydując się na szafkę metalową warto zwrócić uwagę, czy została wykonana ze stali nierdzewnej, bądź innego metalu nie podlegającego korozji - aluminium, mosiądzu itp. Szafki ze stali nierdzewnej powinny być ponadto pokryte warstwą wodoodpornego lakieru, bądź powłoką ochronną z chromu, niklu lub aluminium. W przypadku wyboru mebla z przezroczystego szkła trzeba pamiętać, że umieszczone w nim przedmioty będą widoczne dla wszystkich użytkowników łazienki. W szafkach wiszących każdego typu warto również zwrócić uwagę na lustro wmontowane zazwyczaj po zewnętrznej stronie drzwiczek. Musi być podklejone folią - to sprawia, że gdy się stłucze, kawałki szkła nie zasypią całej łazienki, co w tym pomieszczeniu jest szczególnie niebezpieczne. Sprzątając, łatwo nie zauważyć małego fragmentu szkła, a w łazience zazwyczaj chodzimy boso...

fot. Keramagfot. Keramagfot. Keramagfot. Keramag

Liczy się funkcjonalność
Po skontrolowaniu jakości wykonania szafki, trzeba poświęcić chwilę jej funkcjonalności. Musi mieć ona solidne zawiasy i wygodny uchwyt, by można było lekko zamykać i otwierać drzwiczki. Brak uchwytu powinien zdyskwalifikować szafkę z lustrem wbudowanym w drzwiczki - przy każdym otwarciu szafki użytkownicy będą zostawiać na lustrzanych drzwiczkach odciski palców. Warto również zwrócić uwagę na wysokość i głębokość półek - powinny być dopasowane do wielkości przedmiotów używanych na co dzień w łazience.

Oceń artykuł
4,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Beata Kubiak

Źródło: Duravit, Keramag

Polecamy Ci również

Zobacz także