Jaką pralkę wybrać?

Jaką pralkę wybrać?

W dzisiejszych czasach chyba nikt nie jest w stanie wyobrazić sobie życia codziennego bez sprzętów niezwykle pomocnych w wykonywaniu zwykłych obowiązków domowych.
W każdym, nawet najmniejszym mieszkaniu znaleźć można podstawowe urządzenia AGD, które znajdują zastosowanie w praktyce oraz podwyższają jakość estetyczną wnętrz.


pralka automatycznaW rankingu najbardziej pożytecznych, praktycznych
i funkcjonalnych sprzętów figuruje niezawodna pralka. Historia pralki sięga 1851 roku, w którym James King skonstruował prototyp urządzenia wyręczającego człowieka z prania ręcznego. Przełomem
w technologii okazał się, jednak rok 1937 będący początkiem ery pralek automatycznych. W Polsce produkcja sprzętu na wysoką skalę rozpoczęła się w 1977 roku. Parametry pierwszych pralek pozostawiały niestety wiele do życzenia. Pierwotny programator umożliwiał jedynie pranie wstępne, zasadnicze, płukanie i wirowanie. Wówczas nie było mowy o energooszczędnym systemie eksploatacji urządzenia.
Współczesne pralki automatyczne napędzane silnikiem elektrycznym produkowane są w różnych rozmiarach, kolorach, dzięki czemu wybór modelu integrującego się z wystrojem i charakterem łazienki nie stanowi żadnego problemu. Perspektywa załadunku od góry lub z boku, zróżnicowana pojemność, walory ekonomiczne i ekologiczne oraz udoskonalone parametry świadczą o innowacyjności na miarę XXI wieku. Hydrostat odpowiedzialny za regulację zużycia wody, czujniki temperatury, zróżnicowany cykl prania, zminimalizowany poziom hałasu gwarantuje pełną satysfakcję podczas użytkowania.

Wysokiej klasy modele wyposażone są w programator umożliwiający zaprogramowanie czasu rozpoczęcia prania z wyprzedzeniem o klika, a nawet kilkanaście godzin. Ogromną dogodnością są programy dostosowane do odświeżania różnego rodzaju tkanin, włącznie z wełną przeznaczoną niegdyś jedynie do prania ręcznego. Nowoczesne, ekologiczne bąbelki, wydzielające się w trakcie prania w zimnej wodzie błyskawicznie wnikają w delikatne materiały sprawdzając się podobnie jak
w przypadku odświeżania w wodzie ciepłej. Najlepsze pralki posiadają kontrolę ilości piany, komputerowy sterownik, automatyczną opcję czyszczenia filtra, system cichej pracy, automatyczny dobór wody i cyklu prania w zależności od ilości i rodzaju wsadu.

pralka w łazienceNajnowsze technologie pozwoliły na produkcję pralek będących optymalnym rozwiązaniem dla alergików
i małych dzieci. Za likwidację bakterii i alergenów znajdujących się w płynach
i proszkach odpowiedzialny jest program wydłużonego prania, oraz precyzyjne płukanie tkanin. Z kolei dla wielbicieli czworonogów zalecane są modele z funkcją usuwania sierści.
W przypadku osób samotnych, optymalnym rozwiązaniem okazuje się pralka niewielkich rozmiarów, dla rodzin wielodzietnych. 10 kilowy wsad rozwiąże problem wysokich rachunków za prąd.
Efektywność ekonomiczna (oszczędne zużycie wody i energii elektrycznej) oraz precyzyjna dbałość o środowisko naturalne wyróżnia najlepsze pralki. Godne uwagi są również innowacyjne pralko-suszarki z systemem inteligentnego prania, nawet najbardziej delikatnych tkanin. Rozwiązanie tego typu sprawdza się w niewielkich mieszkaniach, w których każdy wolny skrawek przestrzeni jest na wagę złota.

Średni koszt nowoczesnego urządzenia piorącego waha się w granicach od 1000 do 3000 złotych. Zważając na kwestię oszczędnej eksploatacji pralki, klasyczne modele wypadałoby zastąpić sprzętem pozwalającym podreperować budżet domowy. Przed przystąpieniem do zakupu, szczególną uwagę należy zwrócić na rodzaje pralek. Na rynku dostępne są modele ładowane od góry i frontu, pralko-suszarki, do zabudowy, o różnych gabarytach i parametrach oraz pralki wirnikowe przechodzące powoli do lamusa. Zważając na fakt długoletniej eksploatacji, najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie model dopasowany do liczby osób z niego korzystających.

Oceń artykuł
0,00 / 0 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: najlepsze-pralki.pl

Zdjęcia: Samsung

Polecamy Ci również

Zobacz także