Jaka farba do łazienki?

Jaka farba do łazienki?

ściana w łazience

Zamiast szukać odcienia glazury idealnie dopasowanego do wymarzonej wizji łazienki, można zdecydować się na prostsze rozwiązanie i pomalować ściany farbą. Albo wybrać kompromis podyktowany oszczędnością, czyli wyłożyć płytkami jedynie część pomieszczenia, resztę pokrywając odpowiednią emulsją.

Kolor idealny

Farby dają nieograniczone możliwości kolorystyczne. Można zdecydować się na barwę z gotowej palety firmowej albo dobrać odcień indywidualnie, np. do kafelków lub łazienkowych mebli. Niektóre firmy oferują przygotowanie próbki koloru, która wystarcza na pomalowanie fragmentu ściany. W ten sposób można sprawdzić, czy wybrany odcień jest tym właściwym.

Zawsze aktualne

Zestawy kolorystyczne, które znajdują się we wzornikach farb, są inspirowane bieżącymi trendami. Każdy z nich jest więc modny. Ale to nie jedyny wyznacznik, jakim należy się kierować przy wyborze tonacji wnętrza. Istnieją zestawy barw, które zawsze korzystnie prezentują się w łazience. Idealnie sprawdzają się kolory świetliste i jasne, bo optycznie powiększają nieduże pomieszczenia, a przy tym kojarzą się z wodą, sterylnością i świeżością. Można wybrać morską zieleń, seledyn, pastelowy chłodny błękit, kobalt albo jeden z szerokiej gamy modnych odcieni szarości, które nadają wnętrzu nowoczesny charakter. Zawsze na czasie są barwy ziemi, tworzą przytulny nastrój, a ich naturalne i neutralne odcienie współgrają z większością materiałów wykończeniowych: drewnem, kamieniem i terakotą.

Wzór według szablonu

Niestandardowe zdobienie ścian dotyczy nie tylko salonu i sypialni, ale przenosi się również do łazienki. Bez ograniczeń i tendencji kolorystycznych, ponieważ w tym wypadku liczy się przede wszystkim modny motyw. Najbardziej popularne są stylizowane ornamenty roślinne, np. neobarokowe i orientalne. By je wykonać, najlepiej posłużyć się szablonem. Można namalować wzór, który będzie kontynuacją deseni zdobiących glazurę lub ich powiększonym powtórzeniem. Takie przechodzenie dekoracji z płytek na pomalowaną farbą ścianę jest wyjątkowo efektowne.

ściana w łazience pomalowana farbąStruktura betonu

Wciąż w modzie pozostaje surowy i techniczny styl upodabniający łazienkę do pomieszczeń przemysłowych. Jego charakterystycznym elementem są ściany imitujące beton. By osiągnąć ten efekt, można użyć farby strukturalnej albo masy tynkarskiej i pomalować je na odpowiedni odcień. Surową powierzchnię ściany należy zabezpieczyć lakierem akrylowym lub specjalnym lakierem do betonu.

Jaki rodzaj farb wybrać do łazienki?

Preparaty przeznaczone do tego wnętrza powinny mieć powłokę wyjątkowo trwałą i odporną na działanie wilgoci. Para wodna osadzająca się na ścianach to idealne środowisko dla rozwoju pleśni i grzybów. Dlatego farby do łazienki zawierają środki grzybobójcze, mają więc znaczenie nie tylko estetyczne, ale i zdrowotne. Ściany są także wyjątkowo narażone na wszelkiego rodzaju zabrudzenia. Dotyczy to przede wszystkim okolic kranów, umywalek i włączników oświetlenia. Miejsca te wymagają częstego mycia, na co powinna być odporna pokrywająca je farba. Te przeznaczone do łazienki tworzą trwałą powłokę, w którą nie wnikają wilgoć ani zabrudzenia. Najlepiej usuwać je białą szmatką (kolorowa może pozostawiać na ścianie ślady). Mimo dużej odporności farb przeznaczonych do pomieszczeń wilgotnych nie należy zapominać o tym, że nie nadają się one do bezpośredniego kontaktu z wodą. Dlatego nie powinno się nimi malować wnętrz kabin prysznicowych. Najlepiej wybierać wodoodporne farby lateksowe, akrylowe lub akrylowo -lateksowe oraz preparaty impregnujące, izolujące wilgoć.

Oceń artykuł
3,50 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Anna Kolczyńska

Źródło: polskatimes.pl

Zdjęcia: Tikkurila, Dulux

Polecamy Ci również

Zobacz także