Jak wybrać pralkę?

Jak wybrać pralkę?

Zakup pralki nie powinien być przypadkowy. Na co więc zwracać uwagę wybierając pralkę?

Jakie rodzaje pralek są na rynku?

Pralki dzieli się na dwa główne typy: ładowane od przodu oraz od góry. Modele z drzwiczkami otwieranymi z przodu są uznawane za najwygodniejsze w obsłudze. Główną zaletą jest jednak ładowność, czyli ilość suchych ubrań, przeznaczonych na jedno pranie. Ładowane od przodu pralki pozwalają wyprać nawet do 9 kg. Oczywiście możliwości jest wiele, można wybrać model, którego ładowność wynosi: 8 kg, 7 kg czy 6 kg. Są także pralki mniejsze, o głębokości 40 cm, których pojemność wynosi od 4,5 do 5,5 kg. Pralki ładowane od góry są z kolei węższe, dzięki czemu wpasowują się w nieduże wnęki. Ładowność tego typu pralek wynosi najczęściej 5,5 kg.

pralka automatyczna


Potrzebę zakupu konkretnego typu pralki wyznacza najczęściej powierzchnia naszej łazienki. Warto pamiętać,
że pralka ładowana od przodu daje dodatkowe możliwości
na przechowywanie przydatnych drobiazgów na blacie, zaś pralka ładowana od góry oszczędza łazienkową przestrzeń. Można kupić także pralkę przeznaczoną do zabudowy. Jeśli podjęliśmy decyzję, jaki rodzaj sprzętu sprawdzi się u nas najlepiej, możemy przejść do kolejnego etapu i zastanowić się, jakie programy będą dla nas najbardziej użyteczne.

Ile programów i funkcji?

Nowoczesne pralki mają szereg udogodnień, o których jeszcze kilka lat temu mogliśmy tylko pomarzyć. Pierzesz dużo? Zwróć uwagę czy model, którego zakup rozpatrujesz, wyposażony jest np. w funkcję VarioPerfect. Umożliwia ona pranie, które oszczędza energię lub nasz czas –
w zależności od naszych potrzeb. Włączając funkcję EcoPerfect cykl prania trwa dłużej, jednak zużywamy nawet o 30% mniej energii. Jeśli zależy nam na czasie, warto aktywować funkcję TimePerfect - wtedy cykl prania będzie trwał dużo krócej niż przy standardowym ustawieniu, ale pralka zużyje nieco więcej energii.

Jeśli ubrania bywają bardzo brudne, wybierzmy pralkę, która wyposażona będzie w automatyczne programy odplamiania. Najbardziej innowacyjne modele mają ich nawet szesnaście. Specjalne programy usuwają plamy z trawy, pomidorów, zupek dla dzieci itp. Uruchamiając taką funkcję, nie trzeba używać odplamiaczy, co chroni odzież przed ich szkodliwym działaniem.

Jeśli któryś z domowników jest alergikiem, warto wybrać model, który umożliwia bardzo dokładne wypłukanie tkanin z detergentu, dzięki dodatkowej ilości wody pobieranej w trakcie płukania. Taką możliwość mają pralki wyposażone w program WodaPlus. Programowanie czasu startu jest bardzo przydatne dla osób, które chcą zrobić pranie, ale z różnych powodów wolą, by zaczęło się o innej godzinie, np. gdy są w pracy czy na zakupach. Pranie będzie gotowe wtedy, kiedy chcemy. Wiele osób boi się zalania łazienki wodą. Jeśli jednak pralka wyposażona będzie w system AquaStop, nie trzeba obawiać się niespodziewanej awarii. AquaStop to elektroniczne zabezpieczenie zapewniające ochronę przed zalaniem mieszkania, nawet w momencie awarii elektryczności czy uszkodzenia węża doprowadzającego wodę do pralki. Mając taką pralkę, bez żadnych obaw możemy nastawić pranie i wyjść z domu.  

To tylko niektóre z funkcji najnowocześniejszych pralek. Zanim wybierzemy model dla siebie, zastanówmy się, które z nich będą dla nas najbardziej przydatne.

Kilka słów o klasach energetycznych

Tak jak w przypadku innych sprzętów AGD, zależy nam na jak najniższym poborze energii elektrycznej. Istnieje 7 głównych klas energetycznych pralek: A, B, C, D, E, F i G. Oznaczenie A to najwyższa klasa energooszczędności, bądź wydajności, oznaczenie G – najniższa. Wiele nowoczesnych pralek  oferuje jeszcze większą oszczędność energii. Zużywają nawet o 30% energii mniej niż zakłada najlepsza klasa efektywności A. Zwróćmy na to uwagę oglądając pralkę w sklepie. Etykieta energetyczna zawiera także inne informacje, bardzo ważne dla użytkownika pralki, a mianowicie: efektywność prania i wirowania, ładowność (kg), zużycie energii (kWh) oraz poziom hałasu (dB). Mając do wyboru kilka modeli pralek, warto porównać etykiety i sprawdzić, która z nich pozwoli oszczędzić wodę i energię oraz które urządzenie będzie najcichsze podczas pracy.

Ergonomia i bezpieczeństwo

Dobra pralka powinna być łatwa w obsłudze. Przed zakupem warto sprawdzić czy programator pralki jest czytelny i intuicyjny. Sensorowy panel pozwali nam łatwo uruchomić programy i funkcje, co zostanie potwierdzone na wyświetlaczu. Bezpieczeństwo domowników to podstawa. Podwójne szklane drzwiczki do bębna pralki ochronią dziecko przed poparzeniem w przypadku prania w wysokich temperaturach.

Cena – czy najważniejsza?

Na rynku znajdziemy wielu producentów oferujących przeróżne modele pralek. Najtańsze są z reguły „najprostsze” w zakresie posiadanych funkcji czy zabezpieczeń. Nie zawsze jednak cena jest równoznaczna z jakością, tak więc przed zakupem warto pralkę zobaczyć i stwierdzić, czy jest solidnie wykończona oraz wykonana z dobrych materiałów. Ważne jest też sprawdzenie wcześniej omówionych zagadnień, takich jak programy i funkcje, ergonomia, bezpieczeństwo oraz klasa energetyczna. Praktycznych opinii o danej pralce można poszukać w Internecie, zwłaszcza na forach internetowych.

Trzeba też wiedzieć, że za wyrzucenie sprzętu AGD do zwykłego śmietnika grożą kary pieniężne. Warto pamiętać o obowiązujących pomocnych przepisach, dzięki którym przy zakupie nowej pralki możemy bezpłatnie przekazać stary sprzęt do sklepu. Dlatego jeśli stara pralka nadaje się już tylko do wyrzucenia – pomyślmy o ochronie środowiska i oddajmy ją do sklepu, w którym kupujemy nową.

Oceń artykuł
3,67 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Bosch

Polecamy Ci również

Zobacz także