Armatura podtynkowa zdobywa coraz większą popularność. Znakomicie wpisuje się modny, minimalistyczny trend, czyli eliminację „zbędnych” elementów.
Oczywiście w przypadku armatury nie można zrezygnować z jej przyłączy, ale można je ukryć, tak żeby nie były widoczne i nie „zaburzały” gładkich powierzchni. Takie rozwiązanie wygląda bez wątpienia bardzo elegancko. Jego dodatkową zaletą jest to, że łazienka z armaturą podtynkową zyskuje dodatkową przestrzeń (szczególnie optycznie, co w przypadku małych łazienek ma duże znaczenie). Ponadto armatura podtynkowa jest łatwiejsza do utrzymania w czystości (mniej elementów do czyszczenia) i bardzo funkcjonalna. Minusem jest to, że jej montaż trzeba przewidzieć na etapie urządzania lub gruntownego remontu łazienki. Podpowiadamy jak zadbać o to, by wybrane modele armatury podtynkowej pasowały do łazienki zarówno pod względem ergonomii, jak i estetyki.
Dowiedz się więcej o: Zaletach i wadach armatury podtynkowej
Natryskowy zestaw podtynkowy, czyli wygoda pod prysznicem
Natryskowy zestaw podtynkowy sprawia, że wzięcie prysznica jest wygodne, a w kabinie pozostaje więcej miejsca. Zestaw złożony z: głowicy natryskowej, ramienia mocującego oraz baterii można samodzielnie skomponować, zgodnie ze swoimi preferencjami estetycznymi i funkcjonalnymi. Pamiętajmy jednak, żeby wybierać akcesoria jednego producenta. Zapewni to poprawne działanie systemu. Nie zapominajmy też o tym, że natrysk, bez względu na typ, powinien być wyposażony w regulację intensywności strumienia.
– Niezwykle ważną kwestią przy wyborze wyposażenia kabiny prysznicowej jest jego trwałość i odporność na stały kontakt z wodą. W przypadku baterii natryskowej warto zwrócić uwagę na rodzaj wykończenia. Długotrwałą estetykę armatury zapewnia np. pokrycie chromowane, gwarantujące ochronę przed działaniem wilgoci – tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. – W przypadku głowicy natryskowej, solidność działania zapewni system samodzielnego oczyszczania osadów kamiennych typu easy clean. Takie rozwiązanie zwiększy żywotność urządzenia nawet w przypadku stałego kontaktu z twardą wodą – dodaje ekspert.
Podtynkowa bateria wannowa – elegancja na co dzień
Bateria wannowa spełnia nie tylko funkcję praktyczną, ale często także jest elementem dekoracyjnym. Wannowy zestaw podtynkowy podtynkowy powinien składać się z baterii, natrysku przesuwnego oraz osobnego wylotu. Dzięki temu będziemy mogli i wziąć tradycyjną kąpiel, i szybki prysznic. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając podtynkową baterię wannową?
– Kwestią kluczową dla funkcjonalności wannowej baterii podtynkowej jest obecność łącznika natrysku, który umożliwi wygodne zamontowanie osobnego prysznica oraz zagwarantuje dobry przepływ wody. Parametr ten wpływa na tempo napełniania wanny i ma szczególne znaczenie, jeśli wśród domowników są zwolennicy częstych kąpieli – podpowiada Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. – Ważny jest także dobór poszczególnych elementów pod względem estetycznym. Istotne znaczenie odgrywa tu dopasowanie rodzaju i kolorystyki powłoki zewnętrznej baterii, wylotu oraz natrysku. W nowoczesnych łazienkach szczególnie dobrze sprawdza się wykończenie chromowane o eleganckim połysku – dodaje ekspert.
Elementem zestawu podtynkowego jest natrysk. Przy wannie warto zamontować model przesuwny, który umożliwi regulację wysokości zgodnie z indywidualnymi preferencjami użytkowników.
Przygotuj się do montażu armatury podtynkowej
Jak sama nazwa wskazuje, armatura podtynkowa wymaga instalacji w ścianie, jeszcze przed położeniem płytek ceramicznych, czy innej okładziny. Dlatego jej montaż najlepiej zaplanować już urządzając łazienkę, albo planując gruntowny remont.
W przypadku baterii natryskowej trzeba ustalić dokładne miejsca umocowania, a następnie doprowadzić tam podłączenia z zimną oraz ciepłą wodą tak, aby były one umieszczone kolejno po prawej i lewej stronie (optymalną wysokością montażu głowicy natryskowej jest wysokość 210 cm, licząc od dna brodzika). Kolejnym krokiem jest wykucie w ścianie wnęki o głębokości podanej na opakowaniu i przymocowane korpusu baterii. Następnie montujemy przewód instalacyjny z natryskiem. Kolejne prace wykonujemy już po wykończeniu ściany – montujemy wtedy elementy natynkowe, czyli uchwyt baterii oraz ozdobną rozetę. Montaż podtynkowej baterii wannowej przebiega w podobny sposób. W ściennej wnęce, do przyłączeń wody mocujemy korpus, a następnie rurami łączymy go z niezależnie montowaną wylewką wody oraz natryskiem. Po sprawdzeniu szczelności instalacji, przykrywamy elementy podtynkowe glazurą.
Podpowiadamy: Jak samodzielnie zamontować baterię łazienkową