Jak wybrać i zamontować armaturę podtynkową w łazience

0
Armatura podtynkowa w łazience.
Armatura podtynkowa zyskuje coraz większą popularność. Wybierając baterie podtynkowe trzeba zwrócić uwagę na kilka elementów.

Armatura podtynkowa zdobywa coraz większą popularność. Znakomicie wpisuje się modny, minimalistyczny trend, czyli eliminację „zbędnych” elementów.

Oczywiście w przypadku armatury nie można zrezygnować z jej przyłączy, ale można je ukryć, tak żeby nie były widoczne i nie „zaburzały” gładkich powierzchni. Takie rozwiązanie wygląda bez wątpienia bardzo elegancko. Jego dodatkową zaletą jest to, że łazienka z armaturą podtynkową zyskuje dodatkową przestrzeń (szczególnie optycznie, co w przypadku małych łazienek ma duże znaczenie). Ponadto armatura podtynkowa jest łatwiejsza do utrzymania w czystości (mniej elementów do czyszczenia) i bardzo funkcjonalna. Minusem jest to, że jej montaż trzeba przewidzieć na etapie urządzania lub gruntownego remontu łazienki. Podpowiadamy jak zadbać o to, by wybrane modele armatury podtynkowej pasowały do łazienki zarówno pod względem ergonomii, jak i estetyki.

Dowiedz się więcej o: Zaletach i wadach armatury podtynkowej

Natryskowy zestaw podtynkowy, czyli wygoda pod prysznicem

Natryskowy zestaw podtynkowy sprawia, że wzięcie prysznica jest wygodne, a w kabinie pozostaje więcej miejsca. Zestaw złożony z: głowicy natryskowej, ramienia mocującego oraz baterii można samodzielnie skomponować, zgodnie ze swoimi preferencjami estetycznymi i funkcjonalnymi. Pamiętajmy jednak, żeby wybierać akcesoria jednego producenta. Zapewni to poprawne działanie systemu. Nie zapominajmy też o tym, że natrysk, bez względu na typ, powinien być wyposażony w regulację intensywności strumienia.
Niezwykle ważną kwestią przy wyborze wyposażenia kabiny prysznicowej jest jego trwałość i odporność na stały kontakt z wodą. W przypadku baterii natryskowej warto zwrócić uwagę na rodzaj wykończenia. Długotrwałą estetykę armatury zapewnia np. pokrycie chromowane, gwarantujące ochronę przed działaniem wilgoci – tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. – W przypadku głowicy natryskowej, solidność działania zapewni system samodzielnego oczyszczania osadów kamiennych typu easy clean. Takie rozwiązanie zwiększy żywotność urządzenia nawet w przypadku stałego kontaktu z twardą wodą – dodaje ekspert.

Podtynkowa bateria wannowa – elegancja na co dzień

Bateria wannowa spełnia nie tylko funkcję praktyczną, ale często także jest elementem dekoracyjnym. Wannowy zestaw podtynkowy podtynkowy powinien składać się z baterii, natrysku przesuwnego oraz osobnego wylotu. Dzięki temu będziemy mogli i wziąć tradycyjną kąpiel, i szybki prysznic. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając podtynkową baterię wannową?
Kwestią kluczową dla funkcjonalności wannowej baterii podtynkowej jest obecność łącznika natrysku, który umożliwi wygodne zamontowanie osobnego prysznica oraz zagwarantuje dobry przepływ wody. Parametr ten wpływa na tempo napełniania wanny i ma szczególne znaczenie, jeśli wśród domowników są zwolennicy częstych kąpieli – podpowiada Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. – Ważny jest także dobór poszczególnych elementów pod względem estetycznym. Istotne znaczenie odgrywa tu dopasowanie rodzaju i kolorystyki powłoki zewnętrznej baterii, wylotu oraz natrysku. W nowoczesnych łazienkach szczególnie dobrze sprawdza się wykończenie chromowane o eleganckim połysku – dodaje ekspert.
Elementem zestawu podtynkowego jest natrysk. Przy wannie warto zamontować model przesuwny, który umożliwi regulację wysokości zgodnie z indywidualnymi preferencjami użytkowników.

Przygotuj się do montażu armatury podtynkowej

Jak sama nazwa wskazuje, armatura podtynkowa wymaga instalacji w ścianie, jeszcze przed położeniem płytek ceramicznych, czy innej okładziny. Dlatego jej montaż najlepiej zaplanować już urządzając łazienkę, albo planując gruntowny remont.
W przypadku baterii natryskowej trzeba ustalić dokładne miejsca umocowania, a następnie doprowadzić tam podłączenia z zimną oraz ciepłą wodą tak, aby były one umieszczone kolejno po prawej i lewej stronie (optymalną wysokością montażu głowicy natryskowej jest wysokość 210 cm, licząc od dna brodzika). Kolejnym krokiem jest wykucie w ścianie wnęki o głębokości podanej na opakowaniu i przymocowane korpusu baterii. Następnie montujemy przewód instalacyjny z natryskiem. Kolejne prace wykonujemy już po wykończeniu ściany – montujemy wtedy elementy natynkowe, czyli uchwyt baterii oraz ozdobną rozetę. Montaż podtynkowej baterii wannowej przebiega w podobny sposób. W ściennej wnęce, do przyłączeń wody mocujemy korpus, a następnie rurami łączymy go z niezależnie montowaną wylewką wody oraz natryskiem. Po sprawdzeniu szczelności instalacji, przykrywamy elementy podtynkowe glazurą.

Podpowiadamy: Jak samodzielnie zamontować baterię łazienkową

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Grupa Armatura

Polecamy Ci również

Zobacz także