Jak wybrać baterię wannową?

0
Baterie wannowe
By całość aranżacji była spójna, trzeba zadbać o dodatki. Armatura łazienkowa musi nawiązywać stylem do reszty pomieszczenia.

Wybór armatury łazienkowej jest trudny. Nie dość, że baterii łazienkowych i natrysków jest wiele rodzajów, to dodatkowo mają różne funkcje.

Wybierając baterię wannową, często kierujemy się jedynie jej wyglądem zewnętrznym. To spory błąd, bo armatura łazienkowa, oprócz funkcji dekoracyjnej, powinna być również funkcjonalna oraz wygodna i bezpieczna dla użytkowników. W sklepach znajdziemy wiele modeli baterii wannowych. Na którą zatem zdecydować się ostatecznie? O tym poniżej.

Zobacz zdjęcia

Bateria wannowa

Innym, funkcjonalnym elementem baterii wannowej jest termostat. Wpływa on na oszczędność wody.

Ferro
Baterie wannowe

Wybierając baterię trzeba wziąć pod uwagę sposób jej montażu.

Ferro
Baterie wannowe

Ważne, żeby bateria wannowa była wyposażona w perlator.

Ferro
Bateria wannowa

Baterie wannowe wolnostojące są eleganckie i modne.

Ferro
Baterie wannowe

Szczególnie odporne na uszkodzenia są baterie wannowe wykonane z mosiądzu.

Ferro
Baterie wannowe

Armatura łazienkowa, oprócz funkcji dekoracyjnej, powinna być również funkcjonalna oraz wygodna i bezpieczna dla użytkowników

Ferro

Podczas dokonywania wyboru baterii do wanny warto uwzględnić przynajmniej kilka czynników. Jednym z decydujących jest sposób montażu armatury. Ponadto liczą się również jej dodatkowe funkcje, wygląd zewnętrzny, a także cena. Najtańsze produkty tego typu można nabyć już za około 50 zł. Jednak niski koszt zakupu nie zawsze oznacza rzeczywiste oszczędności, ponieważ tanie baterie dość szybko niszczeją i nie zapewniają tylu udogodnień, co ich odpowiedniki z nieco wyższego przedziału cenowego.

– Tak jak w przypadku wszystkich produktów, wyższa cena oznacza zazwyczaj wyższą jakość. Najtańsze baterie najczęściej wykonane są ze znalu – stopu metali, który nie jest odporny na długotrwałe działanie wody. W bateriach tych są stosowane również najtańsze regulatory ceramiczne, których żywotność również nie jest zbyt długa. Natomiast droższe baterie są wykonane z mosiądzu, wyposażone w regulatory dobrej jakości, a niekiedy również w ceramiczne przełączniki wanna/natrysk. To powoduje, że cechuje je cicha praca. Myślę, że niewielu klientów wie, że obowiązkiem każdego producenta jest oznaczenie baterii informującej o jej klasie akustycznej – przypomina manager Ferro S.A.

Chcąc kupić baterię dobrej jakości, musimy się liczyć z wydatkiem kilkuset złotych. Jednak nie zawsze jest tak, że najdroższa bateria będzie najlepsza.

– Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie ile powinna kosztować dobra bateria. To w znacznej mierze zależy nie tylko od jakości baterii, ale również marki producenta. Również u mniej uznanych producentów możemy kupić dobrej jakości baterię, za którą u uznanego producenta musielibyśmy zapłacić dwa lub trzy razy więcej. Przede wszystkim powinniśmy unikać zakupu baterii w sklepach, które zajmują się tym tylko od promocji do promocji – np. dużych sieciowych sklepach spożywczych. W sklepach instalacyjnych czy też marketach budowlanych są doradcy, których firmy szkolą w tym zakresie i od nich możemy uzyskać rzetelną informację jaką baterię kupić, żeby była dobrej jakości i aby za nią nie przepłacić – podpowiada ekspert firmy Ferro S.A.

Wybór baterii wannowej a sposób jej montażu

Sposób montażu jest kluczowym kryterium podczas dokonywania wyboru baterii wannowej. Na rynku znajdziemy armaturę, którą montuje się na kilka różnych sposobów. Oto najpopularniejsze rodzaje tych produktów:

  • Baterie wannowe natynkowe (ścienne), które montuje się bezpośrednio do instalacji wodnej. W tym przypadku cała konstrukcja baterii pozostaje na wierzchu ściany. Pośród armatury natynkowej rozróżnia się baterie dwuuchwytowe (z dwoma oddzielnymi kurkami do regulacji wody) oraz bardziej ekonomiczne i wygodniejsze w użytku baterie jednouchwytowe (z pojedynczą dźwignią).
  • Baterie wannowe podtynkowe (ścienne), w przypadku których po montażu większa część konstrukcji zostaje ukryta w ścianie. Produkty te także mogą być jedno- lub dwuuchwytowe. Przy tego typu bateriach na widoku pozostają jedynie elementy użytkowe, co sprzyja urządzaniu tak modnych już od jakiegoś czasu wnętrz minimalistycznych. Jednak montaż baterii podtynkowej wiąże się z kuciem ścian, a w związku z tym wybór takiej armatury najlepiej jest łączyć z kapitalnym remontem łazienki.
  • Baterie wannowe sztorcowe (stojące), montowane w otworach znajdujących się na obrzeżach wanny i łączone z instalacją wodną za pomocą giętkich wężyków. Baterie te są proste w montażu i można swobodnie zamieniać miejscami poszczególne ich elementy. Ponadto nieźle się prezentują.
  • Baterie wannowe wolnostojące, na ogół przeznaczone do montażu na podłodze. To produkty z tzw. wyższej półki – także cenowej. Przeważnie kosztują kilkakrotnie więcej niż tradycyjne baterie ścienne i sztorcowe. Jednak prezentują się bardzo okazale i elegancko, przez co zainteresowanie nimi jest całkiem spore.

Istotne funkcje baterii wannowych

Oprócz sposobu mocowania baterii wannowej, podczas wyboru tych produktów warto również uwzględniać ich funkcjonalność i wygodę użytkowania. Coraz powszechniej branym pod uwagę czynnikiem użytkowym jest kwestia wyposażenia baterii w termostat, który pozwala na precyzyjne dopasowywanie temperatury wody i jej ciśnienia. W rzeczywistości przekłada się to na sporą oszczędność, gdyż z kranu od razu po jego odkręceniu leci woda o pożądanej temperaturze. Termostat zapobiega również poparzeniom, co cenią zwłaszcza opiekunowie małych dzieci.

Na ograniczenie zużycia wody wpływ mają też różnego rodzaju blokady montowane w bateriach (np. blokada przeciw nadmiernemu zwiększaniu przepływu, blokada przeciw gwałtownym skokom ciśnienia w sieci wodnej, tzw. przycisk EKO i wiele innych).

Warto przeczytać: Baterie podtynkowe. Zalety i wady ich stosowania

– Tutaj wszystko jest znormalizowane. Natrysk podłącza się do baterii wannowej za pomocą węża natryskowego z końcówką ½ cala. Dlatego nie ma żadnych ograniczeń w zastosowaniu dowolnego zestawu natryskowego do baterii wannowych – mówi Piotr Kolanowski, product manager Ferro S.A.

Do wszystkich modeli baterii wannowych można podłączyć też deszczownicę.

Baterie wannowe z perlatorem

Perlator jest już dziś niemal nieodłącznym elementem większości dostępnych w sklepach baterii. To niewielkie urządzenie wyglądające podobnie do sitka i zamontowane w końcówce wylewki pomaga skutecznie oszczędzać wodę poprzez jej „napowietrzanie”. W bateriach wannowych perlator jest zamontowany, by strumień wody ładnie wyglądał.

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas wyboru baterii wannowej?

Właściwie najważniejszą rzeczą w każdej baterii jest głowica. Aktualnie oferowana armatura w większości przypadków posiada już głowice ceramiczne, czyli takie, które umożliwiają długowieczne użytkowanie kranów bez przeciekania. Jednak oprócz materiału, z którego wykonana jest głowica baterii warto też uwzględniać szerokość tego elementu. Od tego zależy bowiem wielkość strumienia wody.

Zobacz również: Rodzaje baterii umywalkowych, czyli jak wygodnie myć ręce

Niemniej ważna jest też wydajność przepływu w baterii wannowej. Bateria wannowa powinna mieć przez wylewkę ok. 20 l/min czyli klasa S, dla natrysku A.

Z oczywistych względów należy również prawidłowo dopasować zasięg wylewki. Producenci podają go przeważnie w milimetrach. Należy tu uwzględnić rozmiar i kształt wanny, a w przypadku baterii ściennych – także oddalenie wanny od ściany.

Oceń artykuł
4,50 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Wojciech Lechowski

Polecamy Ci również

Zobacz także