Wiosna tuż tuż. A nią zwiewne sukienki, odsłonięte nogi... Warto, by wyglądały jak najlepiej. Radzimy jak walczyć z pomarańczową skórką, bo ta wygląda dobrze tylko na pomarańczach.
Sprzymierzeńcem w walce z pomarańczową skórką jest aromaterapia. Wśród zabiegów, które proponuje znalazły się przede wszystkim masaże i kąpiele. Preparaty powstałe na bazie olejków eterycznych przyspieszają krążenie płynów ustrojowych, a tym samym usuwanie toksyn z organizmu.
Aby przygotować wieczorną kąpiel aromaterapeutyczną, do wanny z ciepłą wodą wkrapiamy:
- olejek jałowcowy 5 kropli
- olejek cytrynowy 5 kropli
- olejek cyprysowy 5 kropli
lub
- olejek jałowcowy 5 krople
- olejek rozmarynowy 2 kropla
- olejek paczulowy 2 kropla
Kąpiel aromaterapeutyczna powinna trwać od piętnastu do trzydziestu minut. Nie należy jednak łączyć jej z myciem ciała.
Oliwka
Do 50 ml bezwonnego oleju roślinnego dodajemy:
- olejek jałowcowy 5 kropli
- olejek cytrynowy 5 kropli
- olejek cyprysowy 5 kropli
lub
- olejek geraniowy 6 kropli
- olejek cytrynowy 6 kropli
- olejek jałowcowy 4 krople
- olejek mięty pieprzowej 2 krople
- olejek rozmarynowy 2 krople
Na jeden masaż zużywa się średnio łyżkę stołową roztworu. Roztwory do masażu przechowujemy w ciemnych, szczelnie zamkniętych butelkach, najlepiej w lodówce. Przed każdym użyciem mieszaninę należy wstrząsnąć. Zabiegi te pomogą w zwalczaniu otyłości i cellulicie.
Tylko konsekwentne stosowanie wymienionych zabiegów z użyciem samodzielnie przygotowanych mieszanin olejków, bądź gotowych preparatów, pozwoli uporać się z nielubianą przez nas „pomarańczową skórką”. Jeśli dodatkowo zmienimy dietę i zaczniemy się więcej ruszać możemy być pewni zadowalających rezultatów, a zapach olejków, który jeszcze długo po kąpieli czy masażu będzie emanował z naszych ciał, doda nam energii, sił witalnych i stanie się źródłem dobrego samopoczucia.
Kilka uwag:
- Do zabiegów i preparatów należy używać substancji naturalnych i najwyższej jakości, pozbawionych dodatków syntetycznych.
- Syntetyczne zamienniki olejków eterycznych nie spełniają roli pielęgnacyjnej. Należy więc szukać na olejach i olejkach nazw według systemu INCI.
- Należy unikać zabiegów z użyciem olejków cytrusowych, gdy planujemy kąpiele słoneczne.
- Nigdy nie stosować na skórę olejków eterycznych nierozcieńczonych olejami roślinnymi lub wodą!
- Olejek rozmarynowy jest podstawowym olejkiem o działaniu pobudzającym! Należy również pamiętać, by nie stosować olejku rozmarynowego w pierwszych miesiącach ciąży.
LITERATURA Iwona Konopacka-Brud, Władysław St. Brud, Aromaterapia dla każdego, Białystok 2007 Aromaterapia – informator Dr Beta®, Warszawa 2009
Władysław St. Brud, Iwona Konopacka-Brud, Pachnąca Apteka - Tajemnice Aromaterapii, Łódź 2008