Jak utrzymać porządek w łazience - aranżacja łazienki

0
Łazienka na poddaszu
Aranżując łazienkę według dobrze przygotowanego i przemyślanego planu, zyskamy urokliwe i bardzo funkcjonalne pomieszczenie, w którym utrzymanie porządku będzie przychodziło z łatwością

Każdy chciałby mieć piękną i czystą łazienkę. Jednak utrzymanie czystości w tym pomieszczeniu bywa bardzo trudne. Poznajmy kilka sposobów na to jak być posiadaczem pięknie urządzonej, a przede wszystkim czystej łazienki.

Łazienka to miejsce w mieszkaniu czy domu, z którego korzystamy wielokrotnie, a jeśli jeszcze jesteśmy członkiem dużej rodziny to bardzo trudno jest o porządek w tym pomieszczeniu.

Dobry projekt gwarancją porządku w łazience

Warto już na etapie projektowania pomyśleć o kilku kwestiach, które pomogą w utrzymaniu porządku. Przede wszystkim pamiętajmy im mniej widocznych elementów tym lepiej. Dlatego łazienka powinna być tak zaplanowana, aby wykorzystać każdą przestrzeń i wnękę na szafki, w których będziemy trzymać kosmetyki.

Aranżując łazienkę musimy wybrać także czy chcemy wannę czy prysznic, usytuowanie umywalki, sedesu czy bidetu oraz jakie meble wybierzemy i co chcemy przechowywać w łazience. Musimy też pomyśleć gdzie postawimy pralkę.

Masz małą łazienkę? Poznaj aranżacyjne triki, które powiększą ją optycznie

Zasada: im mniej tym lepiej (czyściej)

Dobre zaplanowanie przestrzeni to takie, które w trakcie użytkowania nie sprawi wielu problemów i pozwoli w łatwy i przyjemny sposób na utrzymanie czystości. Aby tak się stało postarajmy się i ukryjmy rzeczy i bibeloty, które są widoczne i ustawione na wierzchu. Ten problem może rozwiązać odpowiednia szafka, którą najlepiej jest ustawić w okolicy lustra i umywalki. Do wyboru mamy opcję stojącą lub wiszącą. Przy czym szafki wiszące ułatwiają utrzymanie czystości, bo łatwiej po nimi sprzątać, niż pod stojącymi.

Dobrym rozwiązaniem jest szafka łazienkowa z szufladami, w których łatwo przechowywać w ładzie i porządku nasze bibeloty i drobne kosmetyki.
Zamiast lustra w łazience można wybrać szafkę z lustrem, którą zawiesimy nad umywalką. To kolejne schowki, a do tego szafki te wyposażone mogą być w oświetlenie.

Jak ukryć pralkę w łazience

Pralka w łazience może być dużym problemem zwłaszcza wtedy, kiedy nie mamy innego wyjścia jak postawić ją właśnie w tym miejscu. Pralka to element, który warto ukryć. Jeżeli mamy tylko taką możliwość powinniśmy to zrobić. Sprawdzonym pomysłem jest zabudowa tego sprzętu, dzięki czemu sprytnie go ukryjemy.

Jeżeli jesteśmy szczęśliwym posiadaczem dużej łazienki to proponujemy zabudowę pralki wspólnie z umywalką. Montujemy długi blat, wpuszczamy w niego umywalkę, a pod nim możemy wykorzystać przestrzeń na półki, pralkę, detergenty. Pamiętajmy, że za pralką musimy zostawić miejsce na podłączenie hydrauliczne oraz po to, aby móc bez problemów dostać się do wnętrza urządzenia w razie awarii. Głębokość zabudowy nie może kolidować z obecnością innych mebli i sprzętów w łazience.

Świetnym pomysłem na zabudowanie pralki jest wykorzystanie wnęk, które w łazience posiadamy, a miejsce nad sprzętem wykorzystajmy na półki, kosze lub pudełka. Całość można ukryć drzwiami przesuwnymi. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie i może świetnie wyglądać bo fronty takich drzwi mogą być wykonane ze szkła.

Dowidz się: Jak zrobić remont łazienki bez skuwania płytek

Spójnie i estetycznie

Oprócz funkcji praktycznej łazienka to miejsce relaksu i odpoczynku, dlatego pamiętajmy, że całość musi być spójna i ładna. W małych łazienkach unikajmy nadmiaru przedmiotów, kosmetyków, warto je ukryć w eleganckiej szafce. Zdecydujmy się na jeden a konkretny mebel, który pomieści wszystko to co chcemy. Z kolei w dużych pomieszczeniach, doskonale sprawdzą się przygotowane na wymiar modułowe rozwiązania, które będą się doskonale komponować i wzajemnie uzupełniać. Wiszące szafki z powodzeniem uzupełnią szafkę pod umywalką, tworząc uporządkowaną i spójną całość.

Funkcjonalne szafki, estetycznie przechowywane kosmetyki i środki czystości, pralka, która nie rzuca się w oczy, to obowiązkowe punkty w naszym planie łazienki doskonałej. Aranżując łazienkę według dobrze przygotowanego i przemyślanego planu, zyskamy urokliwe i bardzo funkcjonalne pomieszczenie, w którym utrzymanie porządku będzie przychodziło z łatwością – podsumowuje Anna Wróbel, projektantka mebli z firmy Komandor.

ZobaczSprytne zakamarki w łazience

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Autor: Katarzyna Dębek

Źródło: Komandor

Polecamy Ci również

Zobacz także