Jak uszczelnić przeciekający brodzik? Zrób to sam

0
Uszczelnienie wokół brodzika
Drobne przecieki wokół brodzika zdarzają się dość często. To usterka, którą łatwo naprawić samodzielnie. Najlepszym przyjacielem cieknącej kabiny jest silikon sanitarny.

Niewielki przeciek z brodzika to częsta usterka. Na szczęście łatwo ją naprawić samodzielnie. Podpowiadamy jak uszczelnić brodzik.

Prysznic z brodzikiem ma wiele zalet. Jednak co zrobić, kiedy po kąpieli odkrywamy plamy wody wokół brodzika? Podstawowe przyczyny tego zjawiska mogą być dwie i trzeba ustalić, z którą mamy do czynienia (oczywiście na wstępie wykluczamy źle zamknięte drzwi kabiny prysznicowej).

Przeciekanie instalacji brodzika

Woda może wydostawać się przez elementy instalacji kanalizacyjnej. Newralgicznym miejscem jest połączenie syfonu z odpływem lub rurą odprowadzającą wodę. Należy sprawdzić szczelność tych połączeń. Jeśli są one poluzowane, trzeba je dokręcić. Koniecznie też sprawdźmy stan uszczelek na łączeniach elementów – bo to ich zużycie najczęściej prowadzi do przecieków. Wymiana uszczelki nie jest trudna, ale wiele zależy od tego jak obudowany jest brodzik. Może się zdarzyć, że będzie konieczny jego demontaż, albo kucie kafelek, którymi obudowany jest brodzik.

Przeczytaj też: Jak wybrać i zamontować armaturę podtynkową w łazience

Przecieki wokół brodzika

Jednak najczęściej przecieki wokół brodzika wynikają z niedokładnego uszczelnienia połączenia między brodzikiem i ścianami (albo drzwiami kabiny). Miejsce przecieku czasem nie jest widoczne „gołym okiem”, a w dodatku woda może przesączać się w innym miejscu niż następuje przeciek, ale naprawa takiej usterki nie jest trudna.
Przecieki na styku brodzika i ścian powstają jeśli zastosowaliśmy złej jakości preparat i z czasem uległ on miejscowemu wypłukaniu, albo fuga była niepoprawnie wykonana. Pamiętajmy, że uszczelnienie pomiędzy ścianą a brodzikiem powinno być na tyle elastyczne, żeby nie popękało podczas korzystania z prysznica.

Zobacz wideo: Jak wymienić stary silikon na nowy

Aby wykluczyć ryzyko złego uszczelnienia takiej spoiny, najlepiej istniejącą fugę całkowicie usunąć za pomocą specjalnego noża oraz dokładnie oczyścić z resztek rozpuszczalnikiem do silikonu. Następnie krawędzie szczeliny oklejamy taśmą malarską oraz wypełniamy wybranym produktem. Do tego najlepiej zastosować silikon sanitarny. Zwróćmy uwagę na to, żeby silikon był przeznaczony do gładkich powierzchni (takich szkło, ceramika, porcelana, a także powierzchnie szkliwione, glazurowane i emaliowane), najlepiej też wybrać taki, który będzie zawierał środek grzybobójczy, który zabezpieczy wilgotne miejsca przed rozwojem pleśni. Silikony sanitarne są dostępne w szerokiej gamie kolorów (biały, szary, brązowy, niebieski, żółty czerwony itd.), które możemy dopasować do kolorystyki łazienki. Uniwersalnym rozwiązaniem jest silikon bezbarwny. Aplikacja silikonu jest wygodna, a jednocześnie – to skuteczna metoda na uszczelnienie wokół brodzika.

Pamiętajmy też, że montując brodzik powinniśmy zadbać o odpowiednią hydroizolację przestrzeni pod nim i wokół niego (np. zastosować folię w płynie). Wtedy, nawet jeśli brodzik zacznie przeciekać, skutki awarii będą mniej groźne.

Może zdarzyć się również, że mimo wykonania nowych uszczelnień, nadal widoczne są wycieki: na przykład zamaka ściana lub wilgoć pojawia się na suficie pod kabiną. Wówczas warto upewnić się, że uszkodzeniu nie uległ sam brodzik. Mogą być w nim mikropęknięcia, których nie widać gołym okiem, a w momencie, gdy do niego wchodzimy i obciążamy go własnym ciężarem przez szczeliny wydostaje się woda. Niezwłoczna jest wtedy wymiana brodzika.

Dowiedz się: Jak zabezpieczyć "pomieszczenia mokre" przed wilgocią

Oceń artykuł
4,43 / 14 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Den Braven

Polecamy Ci również

Zobacz także