Jak urządzić wygodną łazienkę na poddaszu

6
Łazienka na poddaszu
W aranżacji łazienki na poddaszu problemem są skosy. Ale można je funkcjonalnie zagospodarować.

Łazienka na poddaszu może mieć wielki urok, ale trzeba zadbać również o to, żeby była funkcjonalna. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Łazienka pod skosami

Głównym problemem w aranżacji łazienki na poddaszu są oczywiście skosy, które zabierają przestrzeń pomieszczenia i sprawiają nie wszędzie dysponujemy odpowiednią wysokością pomieszczenia. Wiele zależy jednak od wysokości ścianki oraz nachylenia skosu. Wiele z nich można funkcjonalnie wykorzystać.
W przypadku łazienki pod skosami dokładne obliczenie i wykorzystanie przestrzeni użytkowej jest szczególnie ważne. Planując łazienkę na poddaszu postarajmy się, żeby centralna część pomieszczenia pozostała niezagospodarowana. Sanitariaty zaplanujmy pod ścianami - najlepiej o pełnej wysokości, ale i przy ściance kolankowej o wys. ok. 130 cm możemy umieścić sedes i wannę. Jeśli ścianka jest niższa, możemy przy niej ustawić niskie meble na kosmetyki i przybory toaletowe. Pomogą nam one w utrzymaniu porządku – im więcej rzeczy będzie pochowanych, tym przestronniejsza będzie się wydawała łazienka.

Podpowiadamy też: Jak wybrać stelaż podtynkowy do wc

Kabina prysznicowa w łazience na poddaszu

Często wydaje się, że w łazience na poddaszu nie ma miejsca na kabinę prysznicową. Główną przeszkodą bywa niedostatek przestrzeni o pełnej wysokości. Sposobem na ominięcie tego problemu jest montaż jak najniższego brodzika lub brodzika podpłytkowego. Do tego można zamontować składaną kabinę. Dostępne są kabiny, której szklane ścianki są połączone zawiasami w taki sposób, że umożliwiają całkowite złożenie drzwi do środka. Dzięki temu zyskujemy dodatkową przestrzeń. Innym rozwiązaniem jest zabudowa kabiny we wnęce pod skosem. Wymaga to dobrania elementów na wymiar, ale wygląda bardzo dobrze i pozwala funkcjonalnie wykorzystać przestrzeń. Oczywiście to rozwiązanie jest możliwe tylko przy dość wysokich skosach. Jeśli w łazience występują słupy konstrukcyjne, możemy włączyć je w zabudowę kabiny. Taki narożnik obudowany szkłem, będzie wyglądał bardzo atrakcyjnie.

Dowiedz się: Jakie są zalety i ograniczenia brodzików zlicowanych z podłogą

Jak optycznie powiększyć łazienkę na poddaszu

W łazience na poddaszu sprawdzają się te same triki „powiększające”, co i w zwykłej łazience. Postawmy na jasne kolory i połyskliwe powierzchnie – lustra, błyszczące płytki. Pochowajmy niepotrzebne przedmioty i nie przesadzajmy z dodatkami. Zadbajmy też o oświetlenie – to kwestia nie tylko estetyki, ale też funkcjonalności łazienki. Do podświetlenia skosów świetnie nadają się kinkiety, ale nie powinno też zabraknąć oświetlenia centralnego. Warto również pomyśleć o oknie dachowym, które zapewni doskonałe doświetlenie łazienki (pamiętajmy tylko, że musi to być okno przeznaczone właśnie do łazienki – odporne na wodę i wyposażone w nawiewniki). Dzięki temu nie będziemy też mieć problemów z wentylacją.

Poznaj: Triki, które pozwolą powiększyć optycznie małą łazienkę

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Radaway

Polecamy Ci również

Zobacz także