Jak urządzić łazienkę dla osoby niepełnosprawnej

Łazienka dla osoby niepełnosprawnej
Podstawowa zasada urządzania łazienki dla osoby niepełnosprawnej to: ułatwić korzystanie - zapewniając bezpieczeństwo

To, co nam wydaje się proste – dla osoby starszej lub na wózku może być problemem nie do pokonania. Dlatego przystosowanie łazienki do potrzeb osoby nie w pełni sprawnej wiąże się ze zmianą myślenia o jej użytkowaniu i wymaga trochę wiedzy.

W łazience dla osób mniej sprawnych ergonomia jest najważniejsza. Tu liczą się centymetry. Każde niestandardowe rozwiązanie czy nietypowy kształt czemuś służą. Funkcjonalność takiej łazienki to szansa na swobodne z niej korzystanie.

Zasady urządzania łazienki dla osób mniej sprawnych ruchowo

Generalna zasada, jaką należy się kierować urządzając łazienkę dla osoby niepełnosprawnej, brzmi: ułatwić korzystanie – zapewniając bezpieczeństwo. Najważniejsze jest, aby łazienka miała odpowiednią powierzchnię – minimum 220x220 cm. Obrót wózka to koło o średnicy 150 cm i właśnie tyle wolnej przestrzeni trzeba zapewnić. Drzwi muszą być szersze – minimum 90 cm szerokości w świetle. Wszelkie progi, nierówności poziomu czy stopnie to potencjalne przeszkody, które należy wyeliminować.

Podłoga łazienki powinna być wykonana z materiałów antypoślizgowych. Ze względu na łatwość korzystania zaleca się baterie jednouchwytowe, najlepiej ze specjalnie przedłużoną dźwignią mieszacza. Dodatkowym ułatwieniem może być wysuwana wylewka. Warte polecenia są też baterie bezdotykowe – na fotokomórkę.

Poznaj: Rodzaje baterii umywalkowych i wybierz odpowiednią do swojej łazienki

Integralną część łazienki dla osoby niepełnosprawnej stanowią uchwyty. Najlepsze są aluminiowe, wytrzymałe i lekkie, z ciepłą, antystatyczną i antybakteryjną powłoką nylonową. Powinny być umieszczone na odpowiedniej wysokości od podłogi: górny nie wyżej niż 90 cm, dolny nie niżej niż 70 cm. Urządzenia montowane na ścianie łazienki na wysokości do jednego metra wymagają wcześniejszego wzmocnienia ścian – przynajmniej do tego poziomu.
Wyposażenie łazienki dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych różni się od standardowych i jest kosztowne. Warto jednak wybierać sprzęty z atestem, choć często ich cena jest wyższa, bo tylko takie dają gwarancję bezpieczeństwa. Większość udogodnień przydatna jest nie tylko niepełnosprawnym, ale też ludziom starszym.

Wyposażenie łazienki dla osoby niepełnosprawnej

Łazienka dla osoby chorej, niepełnosprawnej, starszej powinna mieć odpowiednie – bezpieczne i wygodne w użytkowaniu wyposażenie. Jakie rzeczy należy wziąć pod uwagę w urządzaniu takiej łazienki?

  • Miska ustępowa – zalecana wysokość to 46-50 cm (5-7 cm więcej niż standardowo), długość 70 cm. Prawidłowa odległość osi miski od ściany bocznej wynosząca 40-45 cm pozwala zamontować odpowiednie uchwyty – polecane także osobom ze schorzeniami kręgosłupa i kolan.
  • Wanna – wyposażona w hydromasaż może pomóc w rehabilitacji. Przystosowana różni się od standardowej: jest płytsza (około 38 cm głębokości), ma antypoślizgowe dno, odpowiednio wyprofilowane wnętrze i szerszy zewnętrzny brzeg ułatwiający wyjście.
  • Prysznic – jeśli w łazience jest mało miejsca, zamiast wanny lepiej zainstalować prysznic. Do wyboru mamy: bezprogowy brodzik z krótkim syfonem lub kratkę odpływową w wyprofilowanej podłodze o spadku 1-1,5%. Prysznic najlepiej umieścić w rogu, tu łatwiej zamontować i uchwyt, i specjalne krzesełko prysznicowe.
  • Umywalka – zalecana szerokość 60-70 cm i głębokość 51-57 cm (płytsza od standardowej). Z przodu specjalne wgłębienie ułatwia dostęp, wyprofilowana krawędź umywalki daje oparcie dla łokci. Wysokość zawieszenia 80 cm (5 cm niżej niż standardowa). Zastosowanie syfonu podtynkowego lub przyściennego ułatwia podjechanie wózkiem. Po obu stronach umywalki należy zamontować uchwyty.
  • Lustro – uchylne, z łatwo dostępną dźwignią do zmiany kąta nachylenia. W zasięgu rąk powinny znajdować się także dozownik mydła w płynie i przybory toaletowe.

Podstawowe wyposażenie łazienki dla osób niepełnosprawnych stanowią uchwyty i poręcze. Uniwersalna wysokość ich montażu to 80 cm od posadzki. Inne ułatwienia w łazience dla osoby niepełnosprawnej to krzesełko do wanny – wyjmowane w razie potrzeby i składany taboret prysznicowy. Dzięki specjalistycznemu wyposażeniu można łatwo urządzić „łazienkę bez barier”.

Oceń artykuł
4,75 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Koło

Polecamy Ci również

Zobacz także