Jak urządzić i wyposażyć prysznic dla niepełnosprawnych

Jak urządzić i wyposażyć prysznic dla niepełnosprawnych

prysznic dla niepełnosprawnych

Niepełnosprawność wymaga indywidualnego przystosowania każdego elementu. Jaka więc powinna być kabina prysznicowa?

Kabina prysznicowa dla niepełnosprawnych

Podstawowy warunek: dla osoby niepełnosprawnej nie może mieć progu. Starsi nie będą się potykać, a wózkowicze będą mieli łatwy dostęp. Minimalna wielkość brodzika wynosi 100 x 100 cm, powierzchnia musi mieć spadek 1-2% w kierunku kratki ściekowej, która może być umieszczona pod krzesełkiem lub w narożu brodzika. W sprzedaży dostępne są specjalne bardzo płytkie brodziki (głębokości 2 cm) ze stali nierdzewnej lub akrylu, ich powierzchnia jest ryflowana (antypoślizgowa) i ma fabrycznie ukształtowany spadek. Można także miejsce kąpieli wykonać samemu. Wykłada się je płytkami ceramicznymi – najlepiej antypoślizgowymi, a jeśli nie jest to możliwe, to należy stosować maty antypoślizgowe - lub zalać odpowiednio utwardzoną i zabezpieczoną wylewką - i także ułożyć maty antypoślizgowe.

Zobacz też: Akcesoria łazienkowe dla niepełnosprawnych

Wyposażenie kabiny prysznicowej dla niepełnosprawnych

Gdy osoba ma problemy ze staniem, konieczne jest zamontowanie krzesełka, najlepiej z oparciem, niektóre mają podłokietniki, co poprawia komfort kąpieli. Siedzisko powinno być umieszczone na wysokości 50 cm od poziomu posadzki i 45 cm od ściany bocznej (dla osoby na wózku dobrze, aby było zamocowane na wysokości siedziska wózka). Krzesełko może być wykonane z plastiku lub, dla większej wygody, wyłożone ciepłym w dotyku winylem. Rodzaj zależy od stopnia niepełnosprawności. Ażurowe (ze szczebelkami) w porównaniu z siedziskami pełnymi pozwalają na swobodniejszy dostęp do większej partii ciała. Jednak są niebezpieczne dla osób, które poruszają się na wózkach i mają w związku z tym daleko posunięty zanik mięśni pośladkowych. Podczas siedzenia na szczebelkach może nastąpić nadmierny miejscowy ucisk, a w konsekwencji przecięcie przez kości pośladkowe mięśnia i skóry. Takie rany bardzo trudno się goją. Zdarza się nawet, że konieczny jest  przeszczep z innych mięśni. Wniosek: dla osób starszych można zamontować krzesła ażurowe, dla wózkowiczów – pełne.

prysznic przystosowany dla niepełnosprawnychkrzesełko pod prysznicemprysznic przystosowany dla niepełnosprawnych

Siedzisko krzesełka może być zamontowane na stałe (gdy jest składane, pozwala innym domownikom swobodnie się kąpać) lub zawieszone na uchwycie ściennym (rozwiązanie wygodne dla utrzymania czystości). Dostępne są również tzw. wózki prysznicowe, na których osoba niepełnosprawna może się kąpać.

Ważne są także poręcze – poziome lub pionowe - które ułatwiają siadanie/wstawanie, jak i samo siedzenie.

Zamiast standardowej ścianek kabiny należy zamontować niskie - składane (rozsuwające się na boki pod kątem 180º) lub rozsuwane - osłony lub po prostu zawiesić zasłonę prysznicową.

Posadzka wokół prysznica powinna być antypoślizgowa, wtedy nie ma ryzyka niebezpiecznego upadku.

siedzisko prysznicowe

To, co osobom sprawnym fizycznie przychodzi z łatwością, dla niepełnosprawnych może być dużym wyzwaniem, na przykład regulacja temperatury wody podczas kąpieli. Dobrze więc zainstalować baterię z zaworem przeciwpoparzeniowym lub taką z centralnym mieszaczem wody, gdzie ustawia się odpowiednią temperaturę wody przed kąpielą. W przypadku prysznica świetnie sprawdza się bateria z ręcznym natryskiem. Dostępne są również panele prysznicowe wyposażone w funkcję hydro dla osoby biorącej kąpiel na siedząco.

Kabina prysznicowa czy wanna?

Najlepszym rozwiązaniem byłoby zamontowanie i kabiny prysznicowej, i wanny. Ale jest to możliwe jedynie w dużych łazienkach. W małych musimy wybierać – trzeba wziąć pod uwagę upodobania oraz potrzeby osoby niepełnosprawnej, np. konieczność kąpieli leczniczych lub hydromasażu (niezbędna jest wtedy wanna).
Pamiętajmy, że właściwie urządzona łazienka, pozwoli osobie niepełnosprawnej uniezależnić się od innych lub ograniczyć ich pomoc podczas intymnych czynności.

Oceń artykuł
4,00 / 15 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Joanna Szot

Zdjęcia: Lehnen, Sanitec Koło

Polecamy Ci również

Zobacz także