Jak układać płytki ceramiczne?

Jak układać płytki ceramiczne?

Układanie płytek ceramicznych wymaga wiedzy i dokładności. Przyjrzyjmy się tej czynności krok po kroku.

Jak układać płytki ceramiczne? - zdjęcie 1Jak układać płytki ceramiczne? - zdjęcie 2

Nanoszenie preparatu gruntującego można wykonać zarówno pędzlem, jak i wałkiem malarskim.     W przypadku konieczności wyrównania powierzchni ściany, należy zastosować zaprawę wyrównująco-szpachlową, a w przypadku powierzchni podkładu podłogowego - wylewkę samopoziomującą.

Jak układać płytki ceramiczne? - zdjęcie 3Jak układać płytki ceramiczne? - zdjęcie 4

Przed przystąpieniem do układania płytek należy starannie rozplanować ich położenie, następnie 
przygotować zaprawę. Suchą mieszankę należy wsypywać stopniowo do pojemnika zawierającego  
wsypywać stopniowo do pojemnika zawierającego odpowiednią ilość czystej, chłodnej wody, mieszając wolnoobrotowym mieszadłem, aż do uzyskania jednorodnej masy. Następnie odstawić
na czas dojrzewania ok. 5 min i ponownie wymieszać. Zaprawę klejącą należy nakładać na podłoże pacą stalową grubszą warstwą, następnie przeciągnąć ją ząbkowaną krawędzią pacy prowadzonej pod kątem 45-60º do podłoża. Wielkość powierzchni pokrytej zaprawą powinna być dostosowana do możliwości ułożenia płytek, aby po nałożeniu kleju na podłoże nie został przekroczony „czas układania płytek po nałożeniu kleju na podłoże". Można go kontrolować, dotykając zaprawy palcem - jeśli do niego już nie przylega, to czas został przekroczony i zaprawę taką należy usunąć z podłoża i nanieść nową.

Jak układać płytki ceramiczne? - zdjęcie 5Płytki przykleja się w taki sposób, że kolejną przykłada się jak najbliżej poprzedniej, a następnie przesuwa, aby powstała spoina. Szerokość spoin należy dobrać w zależności od lokalizacji okładziny, wielkości płytek,
a także metody ich produkcji. W okładzinach wewnętrznych wykonywanych z płytek formowanych metodą B przyjmuje się: minimum 2 mm - przy długości boku płytek do 10 cm, 2-6 mm - przy płytkach 10-25 cm, 4-8 mm - przy płytkach 25-30 cm. W okładzinach zewnętrznych, w zależności od koloru płytek i nasłonecznienia, podane wartości należy zwiększyć o 50-80%. W przypadku płytek formowanych metodą A szerokości spoin powinny być nie mniejsze niż 5 mm.

Duże płytki podłogowe, o boku 30 cm i większym, a także wszystkie płytki (bez względu na wielkość) układane na zewnątrz oraz w miejscach trwale wilgotnych, jak również na podłogach intensywnie eksploatowanych, powinny być przyklejane tak, aby zaprawa przylegała do całej powierzchni płytki - zaprawę klejącą należy nanosić na podłoże i całą powierzchnię płytki, cienką warstwą o równej grubości, pokrywającą wszystkie wyprofilowania. Zamiast takiego postępowania, do klejenia płytek podłogowych można zastosować zaprawę umożliwiającą uzyskanie konsystencji półpłynnej, którą nakłada się tylko na podłoże.

Oceń artykuł
3,14 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także