Jak sprawnie i szybko położyć płytki w łazience – produkty ARDEX

Jak sprawnie i szybko położyć płytki w łazience – produkty ARDEX

Decydując się na ułożenie okładziny ceramicznej w pomieszczeniu lub na zewnątrz, musimy dobrać właściwą zaprawę klejową. W zależności od rodzaju podłoża oraz płytek ceramicznych należy dokonać wyboru jednego lub kilku produktów z szerokiej gamy dostępnej na rynku.*

płytki ceramiczne w łazience, fot. ARDEX ©

Prowadzenie prac wykonawczych z zastosowaniem różnego rodzaju okładzin ceramicznych lub kamieni naturalnych powinno być poprzedzone zapoznaniem się z z ich właściwościami w celu dobrania odpowiednich zapraw budowlanych. Ponadto należy pamiętać o przestrzeganiu wytycznych ich stosowania. Jedynie prawidłowe i zgodne z przeznaczeniem zastosowanie specjalistycznych zapraw budowlanych daje gwarancję bezawaryjnej ich eksploatacji. Bardzo istotnym elementem, często bagatelizowanym przez wykonawców oraz inwestorów jest prawidłowe przygotowanie podłoża. Ma ono bardzo istotny wpływ na trwałość całej konstrukcji. Niezależnie od rodzaju okładziny, podłoże zawsze powinno być nośne, wolne od zanieczyszczeń i środków antyadhezyjnych. Ze względu na parametry zapraw klejowych, których przyczepności znacznie przekracza 0,5 MPa (a w przypadku klejów klasy C2 – nawet powyżej 1 MPa), podłoże powinno mieć dostatecznie dużą wytrzymałość, by zapewnić trwałe połączenie kleju nie tylko z płytkami, ale i stabilność całej konstrukcji.

okładziny ceramiczne w łazience, fot. ARDEX ©

W przypadku ścian, nowe tynki powinny być odpowiednio wysezonowane (zaleca się przyklejanie okładzin najwcześniej po 4 tyg. od ich wykonania). Stare tynki o słabej przyczepności, należy usunąć. Ubytki trzeba uzupełnić odpowiednią zaprawą wyrównującą np. ARDEX AR 300 lub ARDEX AM 100. Podłoża słabe należy wzmocnić koncentratem głęboko penetrującym ARDEX P 51/52 rozcieńczonym wodą w proporcji 1:5. Grunt nie tylko wzmocni podłoże, lecz także zwiąże warstwy pyłu i kurzu, które pozostają na podłożu nawet po jego dokładnym oczyszczeniu. Na stare okładziny ceramiczne, po ich uprzednim odtłuszczeniu i zmatowieniu (obróbka mechaniczna), aplikujemy mostek sczepny z zawartością piasku kwarcowego ARDEX P4. Na tak przygotowanej powierzchni możemy zastosować zaprawę klejową bez dodatkowych środków plastyfikujących.

płytki ceramiczne na ścianie, fot. ARDEX ©

Sezonowanie nie jest konieczne w przypadku zapraw przygotowanych na bazie jastrychu ARDEX A 35 lub ARDEX A 38, ponieważ wiążą bezskurczowo - woda w procesie chemicznym zamieniona zostaje na kryształy i nie musi odparowywać. Dlatego cienkowarstwowe wylewki szybkowiążące ARDEX wiążą i twardnieją znacznie szybciej, a przyklejanie okładzin możliwe jest już po kilku godzinach od ich wykonania.
Niezależnie od opisanych zasad zawsze należy sprawdzić wilgotność posadzki, która powinna być zgodna z zaleceniami producenta okładziny. Zazwyczaj przyjmuje się, że wilgotność podłoży cementowych nie powinna przekraczać 4%, a anhydrytowych – 1,5%.

W przypadku wykonywania prac w pomieszczeniach ze strefami mokrymi (kuchniach, łazienkach, balkonach, tarasach) niezbędne jest wcześniejsze wykonanie izolacji podpłytkowej, np. za pomocą wodoszczelnej zaprawy izolującej ARDEX 8+9, ARDEX S 7 lub folii w płynie ARDEX S 1K. W kuchniach i łazienkach zaleca się wykonywanie izolacji co najmniej na powierzchni pod urządzeniem (umywalką, wanną, kabiną prysznicową), powiększonej o min. 50 cm poza obrys przyboru. W trakcie wykonywania izolacji podpłytkowych należy zwrócić uwagę na prawidłowe uszczelnienie połączeń ściany z posadzką, między ścianami a montowanymi urządzeniami i armaturą, oraz zastosować odpowiednie taśmy i mankiety uszczelniające.

układanie płytek ceramicznych, fot. ARDEX ©klejenie płytek ceramicznych, fot. ARDEX ©

Podział zapraw klejowych odbywa się zazwyczaj uwzględniając ich przeznaczenie. Naszą propozycją zapewniającą gwarancje dobrze wykonanej pracy są zaprawy klejowe charakteryzujące się bardzo dobrymi parametrami technicznymi. Począwszy od zaprawy wielofunkcyjnej, aż po kleje wysokoelastyczne, jesteśmy w stanie przykleić każdy rodzaj oraz format okładziny ceramicznej lub kamienia naturalnego.

Przegląd produktów

ARDEX AR 300
Zaprawa wielofunkcyjna

 • Klejenie mineralnych płyt budowlanych, płyt gipsowo-kartonowych, płyt izolacyjnych z twardej pianki obustronnie pokrytej zaprawą.
 • Wypełnianie dziur, wgłębień, rys i pęknięć.
 • Wygładzanie, wypełnianie i tynkowanie powierzchni ściennych i podłogowych
 • Klejenie płytek ceramicznych i kamionkowych w systemie szybkowiążącym do szybkiego obciążania ruchem pieszym.

ARDEX X 6 plus
Klej elastycznyJak sprawnie i szybko położyć płytki w łazience – produkty ARDEX - zdjęcie 6

Układanie i osadzanie:

 • płytek z chłonną tylną powierzchnią
 • mozaiki, szkła, porcelany
 • płyt z kamieni naturalnych – z wyjątkiem kamieni wchodzących w reakcję z wodą i przebarwiających się.

Do stosowania wewnątrz i na zewnątrz, na ścianach i podłogach.
Odporny na działanie wody, mrozoodporny i elastyczny. Plastyczna konsystencja, wygodna i łatwa w stosowaniu. Długi czas pracy i stosowania po zmieszaniu z wodą.

ARDEX X 77
Wysokoelastyczny klej MicroTec Jak sprawnie i szybko położyć płytki w łazience – produkty ARDEX - zdjęcie 6

Elastyczny klej o lekkiej konsystencji, wykorzystuje technologie AMF
Dodatkowe bezpieczeństwo dzięki wzmocnieniu włóknami:

 • naprężenia wewnętrzne zostają kompensowane
 • przyczepność między warstwowa zostaje podniesiona
 • odkształcenia i zmiana objętości materiału zostaje zredukowana

Układanie i osadzanie:

 • płytek z kamienia oraz kamienia szlachetnego
 • mozaiki ze szkła i porcelany
 • płyt betonowych
 • płyt z kamieni naturalnych odpornych na wilgoć
 • płytek ceramicznych i gresowych

Osadzanie i układanie płytek w basenach.
Osadzanie ceramicznych okładzin na fasadach.
Osadzanie i układanie płytek na jeszcze kurczących się podłożach betonowych i murowanych (mających minimum 3 miesiące).

Jak sprawnie i szybko położyć płytki w łazience – produkty ARDEX - zdjęcie 8Jak sprawnie i szybko położyć płytki w łazience – produkty ARDEX - zdjęcie 9ARDEX N 23 W
Klej do kamienia naturalnego i płytek ceramicznych, biały MicroTec                  

Efekt ARDURAPID®
Układanie płyt z kamienia naturalnego, z kamienia ciosanego, płytek betonowych, płytek cotto na warstwie cienko- i średniowarstwowej bez przebarwień i wykwitów. Osadzanie i układanie płytek z kamionki i kamionki szlachetnej. Osadzanie i układanie jasnych półprzeźroczystych płyt z marmuru i innych kamieni naturalnych o charakterze półprzeźroczystym.
Do wewnątrz. Ściany i podłogi
Po ok. 2 godzinach możliwe obciążanie ruchem pieszym oraz fugowanie
Grubość warstwy kleju 2–15 mm

Jak sprawnie i szybko położyć płytki w łazience – produkty ARDEX - zdjęcie 10ARDEX X 78
Elastyczny klej MicroTec do podłóg

Elastyczny klej o puszystej konsystencji umożliwia pełne podsadzanie okładzin w procesie floatingu.

Układanie:

 • płytek z kamieni i kamienia szlachetnego
 • mozaiki ze szkła i porcelany
 • płyt betonowych
 • płyt z kamieni naturalnych odpornych na wilgoć

Układanie płyt i płytek:

 • na balkonach i tarasach
 • w basenach
 • na jastrychach ogrzewanych
 • w szczególnie obciążonych powierzchniach w przemyśle i rzemiośle
 • płytek ceramicznych i gresowych

Wolny od wykwitów dzięki zastosowaniu specjalnych dodatków i uszlachetniaczy.

* artykuł sponsorowany

 

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: ARDEX Polska Sp. z o.o.

Polecamy Ci również

Zobacz także