Jak przygotować podłoże pod płytki?

Jak przygotować podłoże pod płytki?

Płynne izolacje, masy samopoziomujące, zaprawy klejowe – mimo że niewidoczne dla oczu, to właśnie one sprawiają, że płytki ceramiczne na ścianach i podłogach długo wyglądają ładnie.

Jak przygotować podłoże pod płytki? - zdjęcie 1

Bogaty dostęp na rynku produktów chemii budowlanej kusi, aby szukać najtańszych z nich, to jednak ryzykowne.

Czego oczy nie widzą…
Inwestorzy często zapominają, że dla trwałości okładziny ceramicznej kwestia samych płytek jest najmniej istotna. Nawet najlepsze jakościowo i najładniejsze materiały wykończeniowe ulegają zniszczeniu, jeśli nie zadbamy o odpowiednie przygotowanie podłoża. Dlatego wybór płytek ceramicznych powinna poprzedzić dokładna analiza oferty rynkowej, ze szczególnym naciskiem na właściwości techniczne produktów. Należy przede wszystkim wziąć pod uwagę rodzaj i wielkość przyszłych obciążeń (termicznych, mechanicznych czy chemicznych), na jakie będzie narażona podłoga. Nie można zapomnieć też o tym, że rodzaj płytki i jej format wyklucza użycie przypadkowych produktów.

Przygotowanie podłoża
Nawet najlepsza zaprawa klejowa nie zapewni płytkom odpowiedniej przyczepności, jeżeli podłoże nie będzie nośne. W przypadku, gdy mamy do czynienia z nierównościami na podłodze najlepiej zastosować masy samopoziomujące. Tworzą one mocną warstwę podkładową, dodatkowo dzięki zdolności samopoziomującej szybko i w łatwy sposób uzyskamy równą powierzchnię. Nierówności na ścianach należy wyrównać gotową zaprawą wyrównującą zamiast klejem do płytek.
Więcej wyzwań czeka nas w pomieszczeniach szczególnie narażonych na wilgoć takich jak np. łazienka. Woda, która dostaje się do podłoża, powoduje jego nasiąkanie, powstania rys i wykwitów. W takich przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie (bezpośrednio przed ułożeniem płytek ceramicznych) izolacji w postaci folii w płynie. Dzięki temu możemy wykonać bardzo trwałe (bezspoinowe) uszczelnienie w pomieszczeniach mokrych, w kabinach prysznicowych i wokół wanien.

Fugowanie i klejenie
Wybór odpowiedniej spoiny podyktowany jest przede wszystkim warunkami, w których będzie ona stosowana. Najpopularniejsze to te cementowe. Są one stosunkowo tanie, ale też niestety mało odporne na uszkodzenia mechaniczne czy też oddziaływanie środków czyszczących i chemikaliów. O wiele lepszym rozwiązaniem jest stosowanie fug wytrzymałych, na bazie cementów specjalnych, uszlachetnionych tworzywami sztucznymi. Odznaczają się one wysoką odpornością na działanie czynników mechanicznych, chemicznych oraz wilgoci. W przypadku klejenia zazwyczaj stosuje się zwykłe zaprawy klejowe, których głównym atutem jest niska cena, która niestety nie idzie w parze z wysokimi parametrami technicznymi. Po pewnym czasie zastosowanie takiej zaprawy skutkuje problemami z przyczepnością. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie zapraw klejowych o wysokiej elastyczności i charakteryzujących się dłuższym czasem otwartym (czasem, w którym zaprawa naniesiona na podłoże nie traci swoich właściwości klejących).

Wobec bogactwa dostępnych na rynku produktów chemii budowlanej najlepiej przed udaniem się na zakupy skonsultować się z doradcą technicznym, który oceni przygotowanie podłoża i pomoże w doborze odpowiednich materiałów.

Oceń artykuł
3,80 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Redakcja

Źródło: Baumit

Polecamy Ci również

Zobacz także