Jak prać ręczniki, aby były jak nowe przez wiele lat

Ręczniki łazienkowe
Jak prać ręczniki aby były jak nowe przez wiele lat? Wystarczy, że będziesz trzymał się zaleceń producenta.

Przestrzegając kilku podstawowych zasad można znacznie przedłużyć czas użytkowania ręczników. Czasem wystarczy po prostu spojrzeć na metkę i ściśle stosować się do zaleceń producenta.

Pierwsze pranie ręcznika
Powinniśmy wyprać nowy ręcznik przed jego pierwszym użyciem. Jest to podstawowa zasada dla wszystkich towarów, które mają bezpośredni kontakt ze skórą. Pozwala to uniknąć alergii i uczuleń, wywołanych przez środki chroniące podczas transportu. Przed pierwszym praniem ręczniki są wrażliwsze na działanie środków chemicznych i zetknięcie chociażby z resztkami środka czyszczącego na umywalce może zakończyć się trwałym ich odbarwieniem i uszkodzeniem. Pierwsze pranie pozwala ręcznikom osiągnąć odpowiednią miękkość i odporność na uszkodzenia. Poza tym produkty z bawełny wysokogatunkowej oraz z mikrobawełny, szczególnie te w ciemniejszych kolorach, pylą przed pierwszym praniem. Jest to naturalny proces w przypadku materiałów wysokiej jakości. Zarówno pylenie, jak i zwiększona wrażliwość na środki chemiczne całkowicie znikają po trzecim praniu.Temperatura prania ręczników
Powinniśmy przestrzegać się temperatury prania podanej na metce. Przyzwyczajenia niektórych osób do nastawiania ręczników na 90º mogą okazać się zgubne dla tkanin wysokiej jakości. Tylko w hotelach i szpitalach, gdzie sterylność jest priorytetem, doradza się gotowanie ręczników. 

Zobacz: Dywaniki łazienkowe

Proszki i płyny do prania ręczników
W alternatywie - proszki czy płyny - zdecydowanie powinniśmy wybierać płyny i żele do prania. Są bardziej ekologiczne i lepiej się wypłukują. W przeciwieństwie do proszków, ich resztki nie pozostają w zagnieceniach materiałów, co mogłoby spowodować uszkodzenie koloru i podrażnienia skóry. Nie należy używać do prania kolorowych ręczników proszków i żeli przeznaczonych do rzeczy białych. Tekstylia mogą bowiem blaknąć i tracić kolor. Segregujmy też prane rzeczy pod kątem kolorów, gdyż kolorowe ręczniki mogą barwić te jaśniejsze. Warto przywiązywać większą wagę do ilości płynu do płukania, który dodajemy do prania. Przedawkowanie może źle wpłynąć na tkaninę. Gdy płyn poskleja pętelki w ręczniku, włókienka przestają dobrze wchłaniać wodę. Natomiast w przypadku mikrobawełny długi i puszysty splot staje się bardzo ciężki i opada, co także zmniejsza wchłanianie wody i wydłuża wysychanie.

Polecamy: Dodatki do łazienki - pomysłowe gadżety łazienkowe
 Wirowanie i suszenie ręczników
Nie powinniśmy wirować ręczników powyżej 1000 obrotów/min. Zaleca się ustawienie pralki na 700 obrotów/min, co znacznie wydłuży życie ręcznikom. Najlepiej jest równomiernie rozwiesić ręcznik zaraz po jego wypraniu. Pozostawienie go na wiele godzin w pralce może grozić zbutwieniem materiału, a przykry zapach jest wtedy wyjątkowo trudno zlikwidować. Należy również uważać na bardzo grube, mięsiste ręczniki. Po wypraniu, a nawet użyciu, powinno się je rozprostować i rozwiesić. Jeśli pozostawimy je ściśnięte na małych wieszakach, również może dojść do zbutwienia tkaniny. Ręczników w ciemnych i intensywnych barwach nie powiśmy suszyć na pełnym słońcu, szczególnie latem. Wystawione na intensywne promieniowanie mogą spłowieć.
Oceń artykuł
4,50 / 10 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: Greno

Polecamy Ci również

Zobacz także