Jak prać pościel?

Jak prać pościel?

Pranie wydaje się bardzo prostą czynnością, ale nic bardziej mylnego. Przy obecnej wielości tkanin, kolorów, mnogości środków do prania bardzo łatwo o pomyłkę, której skutki mogą się okazać katastrofalne dla naszych rzeczy.

kolorowa pościelpościel do spania

Pierwszą czynnością, którą należy wykonać po zakupie nowej pościeli, jest uważne przeczytanie tekstylnej metki załączonej do produktu. Przepis prania zawarty na metce wszytej w jedną część kompletu, obowiązuje wszystkie jego części. Postępując zgodnie z zawartą tam skróconą instrukcją, możemy być pewni, że podczas prania pościeli nic nie grozi. 

pościel haftowanakolor pościelipościel bawełniana

Jeżeli zależy nam na zachowaniu wysokiej jakości pościeli, należy przestrzegać jeszcze kilku podstawowych zasad. Ich stosowanie nie jest skomplikowane ani czasochłonne, a pozwoli się długo cieszyć przyjemną w dotyku, wytrzymałą pościelą.

  • Należy segregować pranie ze względu na kolorystykę tkanin. Tkanin jasnych nie mieszamy z ciemnymi.
  • Przy praniu pościeli należy zwrócić uwagę jakie tkaniny oprócz pościelowych wkładamy do pralki. Powinny być one jednorodne.
  • Przed praniem należy upewnić się, że zamki albo guziki są zapięte, co zapobiegnie przedostaniu się do wnętrza pościeli innych tekstyliów.
  • Pościel drukowaną bądź haftowaną powinno się prać na lewej stronie, co pozwoli zachować intensywność barw nadruku i zapobiegnie niszczeniu się haftu.
  • Do kolorowej pościeli używamy zawsze proszków do kolorów, a najlepiej żeli, które zapewniają lepszą ochronę barwników.
  • Zawsze należy pamiętać o maksymalnej temperaturze prania. Nigdy nie powinno się prać pościeli w temperaturze wyższej niż w ta, która widnieje na metce wszytej do produktu.
  • Pościel, która nie wymaga prasowania, powinno się prać delikatnymi programami, z krótkim czasem wirowania na niskich obrotach.
  • Zostawianie pościeli w pralce na długie godziny, może powodować trudności z jej rozprasowaniem. Jeżeli wilgotna pościel będzie pozostawiona na zbyt długo, może to doprowadzić do odbarwień, a nawet do butwienia tkaniny.
  • Susząc pościel w pozycji rozłożonej, zagwarantujemy sobie mniej pracy przy prasowaniu. Susząca się pościel, która ma równomierny dostęp do powietrza będzie nam również dłużej służyła.
  • Podczas suszenia nie należy eksponować pościeli o ciemniejszych kolorach na bezpośrednie działanie ostrych promieni słonecznych.
Oceń artykuł
4,25 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: Greno

Polecamy Ci również

Zobacz także